MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Z domova  |  19.04.2022 11:45:00

Šestý ročník Global Money Week v Česku je za námi

Česká republika se také letos zapojila společně se 176 zeměmi do celosvětové kampaně Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) Global Money Week (GMW). Týden finančního vzdělávání se mohl konečně uskutečnil také prezenčně a akce ve školách a dětských domovech se tak mohly konat více interaktivně. Do letošního ročníku, který měl podtitul „Mysli na svou budoucnost, nakládej s penězi chytře!“ se zapojilo přes 31 338 účastníků. Národním koordinátorem této iniciativy je Ministerstvo financí, hlavními organizátory jsou EFPA ČR a yourchance o.p.s.

Cílem a smyslem již tradiční celosvětové iniciativy Global Money Week (GMW) je bojovat proti chudobě, zvyšovat povědomí o důležitosti finančního vzdělávání a zajistit, aby mladí lidé byli již od raného věku finančně a digitálně gramotní a získávali postupně znalosti, dovednosti, postoje a chování nezbytné k uskutečnění správných finančních rozhodnutí a dosažení vlastní prosperity. Cílovými skupinami GMW jsou vedle žáků, pedagogů a odborné veřejnosti také široká veřejnost, skupiny ohrožené předlužením a sociálně vyloučené skupiny.

Součástí GMW byly i letos oblíbené online soutěže a hry, jako je turnaj „FinGRplay“, online „Rozpočti si to!“ a „Soutěž Finanční gramotnost“, v rámci které bude předána zvláštní cena ministra financí. Na základních, středních školách a v dětských domovech po ČR probíhaly přednášky, online dikuze, projektové dny a workshopy. Proběhl také Veletrh studentských firem organizovaný společností Junior Achievement. Jen do Soutěže Finanční gramotnost se zapojilo 21 000 hráčů, u online hry Rozpočti si to! o domácím hospodaření to bylo 1 708 účastníků. Podstatou hry FinGRplay je zase umožnit každému se zábavně finančně vzdělat, a tím zvyšovat finanční stabilitu a sílu českých rodin. Do hry letos se zapojilo 6 000 hráčů. V krajských kolech letošní Soutěže finanční gramotnost žáci v rámci jednotlivých věkových kategorií soutěžili ve zpracování případových studií na téma „Organizace školní olympiády“, „Organizace zahraničního poznávacího výletu“ a „Založení společnosti s.r.o.“.

Mezi školami vyhledávaná setkání patřily webináře a osobní setkání s podnikateli a odborníky z praxe. Jejich smyslem bylo sdílení zajímavých životních a podnikatelských zkušeností, příběhů, úskalí, přístupů, milníků i principů, kterých je žádoucí se v businessu držet. Pro mladé účastníky byly webináře zajímavou inspirací, motivací a možností získat nový pohled na podnikání a podnikavost v této době.

Témata, která letos mezi účastníky GMW nejvíce rezonovala, byla zejména finanční zodpovědnost, hospodaření a nakládání s penězi, exekuce, možnosti investování, kryptoměny, význam pojištění, fungování daní , jak zaujmout správný postoj k penězům již u malých dětí či jaké jsou finanční nástrahy dnešní doby.

GMW vyvrcholila odbornou konferencí Jak přispět ke zdravé finanční budoucnosti, která se uskutečnila 7. dubna v Kongresovém sále České národní banky a účastnilo se jí přes 70 hostů. Akce proběhla pod záštitou Ministerstva financí, České národní banky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Konferencí provázely Jana Merunková z yourchance a Marta Gellová z EFPA ČR. Dámy prezentovaly předběžné výsledky, výstupy k formám a počtům zapojených subjektů a dětí do týdne finančního vzdělávání.

Konference se krátce zúčastnil viceguvernér a člen bankovní rady ČNB Tomáš Nidetzký, podle kterého je GMW nejvýznamnější akcí finančního vzdělávání v ČR. Za Ministerstvo financí vystoupil náměstek Jiří Georgiev, který ve svém příspěvku zdůraznil potřebu rozvíjet v rámci finančního vzdělávání digitální kompetence a nepodceňovat důležitost základních matematických dovedností. Upozornil také na připravované celostátní měření finanční gramotnosti dětí. Za MŠMT se konference zúčastnil Petr Husník. Následovaly příspěvky České mincovny, ČSOB, České spořitelny, Raiffeisenbank a CRIF-Czech Credit Bureau.

V průběhu tří panelů konference diskutovali a sdíleli své zkušenosti experti na daná témata a v panelu Co už víme o penězích také žáci Základní školy UNESCO. Další panel se věnoval výzvě dnešní doby Růstu inflace a zdražování. Poslední panel Podnikavost a podnikání prezentoval také ukázky práce dětí z případových studií na téma podnikání.

Děkujeme všem partnerům a účastníkům za dlouhodobou podporu a spolupráci.


O Global Money Week (více zde)
GMW probíhá ve 176 zemích světa v týdnu od 21. 3. do 27. 3. 2022. Národním koordinátorem je Ministerstvo financí, organizátory této prestižní iniciativy jsou pak yourchance o.p.s. a EFPA ČR. Mezinárodní iniciativu na podporu finanční gramotnosti pro děti a mládež podporuje více než 100 organizací z řad škol a finančních institucí. Cílem je napříč generacemi kultivovat povědomí o penězích, jejich získávání a efektivním hospodaření s nimi. Organizátorem GMW je Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Hlavní myšlenkou je vychovat generaci, která bude schopná předcházet budoucím krizím díky rozvoji finančního vzdělání a přístupu k finančním službám.

O yourchance o.p.s. – sledujte nás na sociálních sítích: Facebook yourchance, Facebook FGD, LinkedIn, Twitter
yourchance o.p.s. prosazuje potřebné změny v oblasti výuky finanční gramotnosti, principech podnikání a rozvoji podnikavosti žáků základních a středních škol a v oblasti integrace mladých dospělých opouštějících instituce náhradní rodinné výchovy. Zaměřuje se především na rozvoj schopností učitelů vyučovat finanční gramotnost tak, aby ze škol odcházela mladá generace, která má pevně zakotvené principy zdravého finančního rozhodování a připravuje pro to i metodickou podporu. Důležitou oblastí, na kterou zaměřuje yourchance o.p.s. svou pozornost, je podpora mladých lidí odcházejících z dětských domovů a pěstounské péče. Realizuje projekty celorepublikové působnosti Finanční gramotnost do škol a Začni správně.

O EFPA Česká republika - sledujte EFPA ČR na sociálních sítích: Facebook, LinkedIn, Twitter
Evropská asociace finančního plánování Česká republika (EFPA ČR) je institucí akreditovanou ČNB pro pořádání zkoušek odborné způsobilosti v oblasti pojištění, investic, penzí a úvěrů. Sdružuje špičkové poradce na českém trhu, zajišťuje jejich další vzdělávání a rozvoj. Jako součást EFPA EUROPE, nejrespektovanější evropské organizace udělující certifikáty v oblasti finančního poradenství a plánování, podporuje a zavádí evropské kvalifikační a etické standardy do služeb finančního poradenství v ČR a na Slovensku. EFPA prosazuje etický kodex a jeho dodržování. EFPA ČR se aktivně účastní na tvorbě Národní strategie finančního vzdělávání včetně její revize. Více o aktivitách EFPA ČR na webu www.efpa.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688