Jak čínský lockdown dopadá na druhou největší světovou ekonomiku
Uzavírky v Číně, které mají zabránit nejhorší epidemii Covidu, poškodily ekonomiku, zastavily výrobu v hlavních technologických a finančních centrech, jako je Šen-čen a Šanghaj, a zabrzdily výdaje milionů lidí, kteří musí zůstat zavření ve svých domovech. Vláda se zatím pevně drží svého přístupu Covid Zero, což podle stratégů letos stlačí růst ekonomiky na 5 %, a tedy pod oficiální cíl kolem 5,5 %. Jak lockdown ovlivňuje kritická odvětví druhé největší světové ekonomiky?
Dopad na komodity
Čína v březnu vykázala slabé dovozy komodit. Svou daň na poptávce si vybraly vyšší ceny kvůli válce na Ukrajině i zpřísnění protivirových omezení. Nejhůře byly zasaženy nákupy zemního plynu, které klesly pod 8 milionů tun, na nejnižší úroveň od října 2020. Nákupy ropy a uhlí také zaostaly za loňským plánem. Čínští kupci mezitím omezili nákupy také zkapalněného zemního plynu, protože ceny stoupaly a domácí poptávka se zastavila. Dovoz v prvním čtvrtletí klesl o 14 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, podle údajů o přepravě.
Čínští zpracovatelé kovů navíc čelí překážkám při přepravě surovin i hotových výrobků, což snižuje výrobu. Šest z dvanácti závodů na výrobu měděných tyčí v sousedních provinciích Šanghaje, podle průzkumu Shanghai Metals Market, uvedlo, že buď těžbu zastavily, anebo ji plánují zastavit. Průzkum rovněž předpověděl nárůst zásob hliníku.
Ucpané přístavy
Plošný lockdown v Šanghaji způsobil přetížení největšího přístavu na světě. Fronty plavidel rostou nejen u tohoto města, ale i na dalších zastávkách, které nyní odbavují odkloněné zásilky. Počet kontejnerových lodí čekajících u Šanghaje k 11. dubnu byl o 15 % vyšší než o měsíc dříve, podle údajů o přepravě agentury Bloomberg.
Zdroj: Marine Traffic; 13.4.2022
Nedostatek přístavních pracovníků v Šanghaji podle obchodníků zpomaluje předávání dokumentace potřebné k vykládání nákladu. Plavidla převážející kovy, jako je měď a železná ruda, zůstávají na moři a kamiony tak nemohou převážet zboží z přístavu do zpracovatelských závodů, řekli. Středeční údaje také ukázaly, že blokády mají významný dopad na dovoz, který v březnu meziročně klesl o 0,1 %, což je první pokles od srpna 2020.
Problémy s výrobou
Průzkumy čínských nákupních manažerů ukazují, že výroba se v březnu snížila, když malé a střední firmy zasáhly provozními problémy. Index Caixin, založený na průzkumech menších, exportně orientovaných podniků, klesl na nejhorší úroveň od začátku pandemie před dvěma lety. Některým velkým výrobním firmám se podařilo si provoz udržet díky takzvaného systému uzavřené smyčky, ve kterém byli zaměstnanci drženi ve výrobních závodech a pravidelně testováni.
Narušení technologií
Některé technologické společnosti pozastavily výrobu poté, co se k problémům s nedostatkem komponent přidala ještě restriktivní čínská politika. Většina hlavních technologických výrobců od Semiconductor Manufacturing International, přes Taiwan Semiconductor Manufacturing, až po výrobce iPhone Foxconn Technology Group v prvních dnech rozšíření nákazy v Šanghaji zastavila provoz. Mnoho z nich od té doby pokračuje v systému uzavřené smyčky.
Logistické problémy ale dále omezují dodávky součástek a vyčerpávají zásoby do té míry, že některým výrobcům, včetně Pegatron, Wistron a Compal Electronics, stačí zásoby už jen na několik týdnů, odhaduje poradenská společnost Trendforce. A globální krize dodávek by se mohla dále zhoršit, pokud dojde k přerušení místní výroby, což by omezilo zásoby od počítačů a herních konzolí, přes smartphony a servery až po elektromobily.
Bída automobilek
Celkový prodej osobních vozů minulý měsíc klesl o 10,9 %, což samo o sobě vytváří tlak na masivním automobilovém trhu. Nyní se některé automobilky kvůli lockdownu potýkají s problémy ve výrobě. Továrna Tesly v Šanghaji byla od 28. března zavřená. Podle odhadu Dana Ivese, analytika Wedbush Securities, vyrábí tento závod obvykle více než 2 000 vozů každý den.
Volkswagen byl také nucen tento měsíc pozastavit svou výrobu v Šanghaji. A čínský výrobce elektromobilů Nio v sobotu uvedl, že rovněž zastavil výrobu a posunul dodávky, protože mnoho dodavatelů muselo zavřít. Výrobce autodílů Robert Bosch v pondělí oznámil, že zavřel dvě ze svých továren v Číně a ve dvou dalších provozuje systém s uzavřenou smyčkou. I on zaznamenal „dočasné dopady na logistiku a zásobování dodavatelského řetězce“.
Stopka ve stavebnictví
Prodej rypadel na domácím trhu (což je hlavní ukazatel pro stavebnictví) se v březnu oproti předchozímu roku propadl téměř o 64 %, a naznačuje tak napětí v sektoru. Také prodej domů se minulý měsíc prohloubil a 100 největších společností v zadluženém realitním průmyslu zaznamenalo podle předběžných údajů společnosti China Real Estate Information pokles tržeb o 53 % oproti předchozímu roku. To je letos nejstrmější pokles. Zásoby ocelových výztuží v Číně naznačují, že stavební činnost „mohla přejít na nižší rychlostní stupeň“, podle analýzy zveřejněné minulý týden Davidem Qu, ekonomem pokrývajícím Čínu pro Bloomberg Economics.
Inflační rizika
Uzavírky zvýšily náklady na potraviny a mohou ohrozit schopnost zajistit si dostatek obilí na tento rok kvůli komplikacím při dovozu během důležité jarní sezónu výsadby. Ceny čerstvé zeleniny v březnu meziročně vyskočily o 17,2 % ve srovnání s poklesem o 0,1 % v únoru, ukázaly tento týden údaje Národního statistického úřadu. Čínští farmáři v některých částech na severovýchodu země, kde se produkuje více než pětina čínské národní produkce obilí, se museli potýkat s omezeními, která jim brání orat a zasévat svá pole.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Jak čínský lockdown dopadá na druhou největší světovou ekonomiku
- Jak čínský lockdown dopadá na druhou největší světovou ekonomiku
- Obrací se Američané k čínským receptům? A jak to reálně vypadá s monetární uvolněností ve světové ekonomice? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Jak se bude vyvíjet světová ekonomika v druhém pololetí 2012 ?
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlatý býk je k nezastavení: Zlato překonalo hranici 2 900 USD
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Kávová horečka: ceny lámou rekordy, zásoby docházejí a Trump přilévá olej do ohně
Štěpán Křeček, BHS
Cestovní ruch je na vzestupu. Rok 2024 výrazně překonal předpandemický rok 2019
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v únoru snižuje úrokové sazby, ale s jejich dalším poklesem bude velmi opatrná
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets