Libanonští dovozci zdravotnických a farmaceutických produktů mají zájem o české výrobky
Libanonští dovozci zdravotnických a farmaceutických produktů mají zájem o české výrobky
11.04.2022 / 11:22 | Aktualizováno: 11.04.2022 / 11:31
Velvyslanectví ČR v Bejrútu zorganizovalo společně s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků ve dnech 3. – 6. dubna 2022 incomingovou misi libanonských dovozců zdravotnického materiálu a farmaceutických výrobků do České republiky. Akce byla realizována v rámci nástroje Projektů na podporu ekonomické diplomacie PROPED v sektoru zdravotnictví.
Záměrem projektu bylo představit libanonským podnikatelům špičkovou českou zdravotnickou techniku a vybavení, možnosti spolupráce v oblasti farmaceutického průmyslu, propojit české výrobce a dodavatele zdravotnických prostředků s potenciálními partnery a klienty a tím posílit aktivity českých výrobců a exportérů na libanonském trhu.
V rámci projektu se na Ministerstvu zahraničních věcí ČR uskutečnilo podnikatelské fórum za účasti více než 20 českých firem podnikajících v oblasti zdravotnictví, ve farmaceutickém sektoru, stomatologii a v oblasti dentální hygieny. České firmy představily své výrobky a libanonští podnikatelé prezentovali potenciál a výzvy libanonského trhu zdravotnických a farmaceutických produktů. Po fóru měli účastníci možnost prodiskutovat potenciální možnosti vzájemné spolupráce na B2B jednáních. Následně program pokračoval návštěvou neurologického oddělení Fakultní nemocnice v Motele.
Další den absolvovali libanonští podnikatelé prohlídku českých společností Linet s.r.o. a Beznoska s.r.o. a odpoledne pokračovali v individuálních jednáních s českými partnery. Program byl zakončen společenskou akcí na rezidenci velvyslankyně Libanonu v Praze.
Mise libanonských dovozců zdravotnických a farmaceutických výrobků splnila svůj cíl: libanonští podnikatelé se obeznámili s nabídkou a možnostmi českých firem a navázali bilaterální kontakty pro další vzájemnou obchodní spolupráci.
Libanonskému zdravotnickému systému dominuje soukromý sektor, který se zaměřuje spíše na nemocniční léčebnou péči, než na primární a preventivní péči. V roce 2020 se do Libanonu dovezlo zdravotnické vybavení v hodnotě 200 milionů USD a i v době přetrvávající ekonomické krize v zemi se dovoz zdravotnického zařízení v roce 2021 pohyboval na úrovni 152 milionů USD, zatímco reálný HDP na hlavu klesl o 37,1 %. Nemocnice a zdravotnická zařízení, zejména státní, potřebují celkově modernizovat. Libanon si vysoce cení i odbornosti českých lékařů a má zájem o odborná školení, či výměnné odborné stáže.
Rozhodnutí libanonského ministra zdravotnictví o zjednodušení dovozních podmínek pro léky a farmaceutika již certifikované v EU, USA a WTO z prosince 2021 umožnilo dovoz léčiv do země bez zdlouhavého testování a licenčních řízení. České farmaceutické výrobky, obzvláště generické léky, vitamíny a doplňky stravy certifikované pro evropský trh, tak mají v Libanonu otevřené dveře a zcela jistě mohou konkurovat již do země dováženým evropským a americkým produktům.
Rozšiřování libanonského farmaceutického průmyslu by pro české výrobce mohlo být příležitostí v oblasti dodávek surovin, obalů a případně i výrobních technologií a farmaceutické techniky. České farmaceutické podniky a výzkumné ústavy by se mohly pokusit o spolupráci s libanonskými partnery na vývoji a výrobě moderních generických léčiv.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?