Průmyslová produkce v únoru klesla meziměsíčně o 2,4 % (Komentář)
Výkon tuzemského průmyslu zaostal v únoru za očekáváními. Meziročně průmyslová produkce klesla o 0,3 %, zatímco analytici v průměru očekávali její zvýšení o 2,5 %. V porovnání s lednem pak byla po sezonním očištění nižší o 2,4 %. Na tomto poklesu se podílela zejména výroba motorových vozidel, kde se produkce snížila meziměsíčně o 6,7 %, zatímco ještě v lednu o 7,7 % rostla. Nadále tak platí, že vývoj produkce v automobilovém průmyslu je hodně volatilní a závislý na dodávkách výrobních vstupů. Dodavatelské řetězce na začátku roku fungovaly podle řady ukazatelů lépe, březen však pravděpodobně přinesl opětovné zhoršení problémů na úroveň z konce loňského roku. To souviselo s vypuknutím války na Ukrajině a také s opětovným šířením covidu v Číně, která v rámci politiky nulové tolerance zavedla silná omezení. Další měsíce tak nejspíše opět budou ve znamení utlumeného vývoje průmyslu. Na to ukazují i počty továrních objednávek v Německu, které se v únoru snížily o 2,2 %. Ruku v ruce se slabým průmyslem zaostala za očekáváními také bilance zahraničního obchodu. Ta skončila ve schodku 4,4 mld. Kč., zatímco se čekal přebytek ve výši 6 mld. Kč. Ve svižném růstu v únoru naopak pokračovala stavební výroba, která se zvýšila meziměsíčně o výrazných 4,8 %. Pomohl jí k tomu hlavně růst v oblasti inženýrského stavitelství, který pravděpodobně souvisel s vyššími vládními investicemi. Také ve stavebnictví však může být další vývoj negativně ovlivněn výše zmíněními globálními faktory. Více jsme o dnes zveřejněných měsíčních indikátorech z tuzemské ekonomiky psali zde https://bit.ly/3Kfscdl.
Polská centrální banka překvapila výrazným zvýšením úrokových sazeb. Základní úrokovou sazbu zvedla o celý jeden procentní bod na 4,5 %, tedy dvojnásob, než se čekalo. Důvodem jsou silné inflační tlaky, které by podle centrální banky mohly ohrozit naplňování inflačního cíle na horizontu měnové politiky. V březnu meziroční inflace v Polsku vystoupala na 10,9 %, což bylo oproti tržnímu konsensu o zhruba procentní bod více. Další kroky se budou podle polské centrální banky odvíjet od charakteru dat přicházejících z ekonomiky, především pak s ohledem na dopady rusko-ukrajinského konfliktu na tamní ekonomiku. Centrální bankéři rovněž zdůraznili, že jsou připraveni nadále intervenovat proti oslabujícímu zlotému.
Koruna dnes vůči euru ztratila zhruba 0,4 % a obchodovala se kolem 24,44 CZK/EUR. Oslaboval celý region, působit však mohly i slabší data z průmyslu. Korunové sazby mírně rostly, pravděpodobně však hlavně v důsledku dalšího nárůstu dolarových sazeb. Nejhůře ze středoevropského regionu dnes dopadl maďarský forint, který k euru oslabil o cca 0,7 %. Naopak polský zlotý ztratil jen asi 0,2 %, když proti globálním vlivům působilo výše zmíněné zvýšení sazeb tamní centrální banky. Kurz eura k dolaru zůstal téměř beze změny.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Průmyslová produkce v únoru klesla meziměsíčně o 2,4 % (Komentář)
- Průmysl - únor 2023: Průmyslová produkce v únoru meziměsíčně stagnovala
- Průmysl - únor 2023: Průmyslová produkce v únoru meziměsíčně stagnovala
- Průmysl - únor 2023: Průmyslová produkce v únoru meziměsíčně stagnovala
- 06.04.2020 Průmysl - únor 2020: V únoru průmyslová produkce klesla pouze mírně
- Stavební produkce opět meziměsíčně klesla (Komentář)
- Stavební produkce meziměsíčně klesla již pátý měsíc v řadě (Komentář)
- Průmyslová produkce v říjnu meziměsíčně klesla o 3,7 procent. Automobilky se potýkaly s dílčím nedostatkem komponent
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory