Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  06.04.2022 07:44:51

Zpřísňování měnové politiky bude pokračovat (Ranní zpráva z finančního trhu)

Průmyslová produkce v ČR za únor ukáže na slabou výrobu aut v důsledku nedostatku komponent. Mírný pokles by podle nás měly zaznamenat i tovární objednávky v Německu za stejný měsíc. Únorové ceny průmyslových výrobců potvrdí sílu inflačních tlaků v eurozóně, což bude důležitá informace i pro ČNB. Zvýšené cenové tlaky sehrají hlavní roli i v dnes zveřejněném rozhodnutí polské centrální banky, která patrně zvýší klíčovou úrokovou sazbu o dalších 50 bb na 4 %. Zápis z posledního zasedání americké centrální banky potom naznačí, jakým způsobem bude Fed snižovat svoji obří bilanční sumu.

Nedostatek komponent v únoru brzdil tuzemský průmysl

V ČR dnes bude zveřejněna únorová průmyslová produkce. Po lednovém meziměsíčním vzepjetí o 3,1 % čekáme v únoru meziměsíční pokles o 0,5 %. Důvodem je opětovné slábnutí výroby aut, kterou stále trápí nedostatek výrobních komponent. Výraznější propad spojený s eskalací konfliktu na Ukrajině a přerušením některých dodávek do průmyslu z této oblasti ale uvidíme až v březnové statistice. U německých továrních objednávek za únor čekáme meziměsíční pokles o 0,2 %. Z větší části se bude jednat o korekci vysokého lednového nárůstu. Zároveň ale výhled zhoršují i vysoké ceny vstupů, problémy se subdodávkami a šíření koronaviru v Číně.

Únorové ceny průmyslových výrobců potvrdí sílu inflačních tlaků v eurozóně. Ty jsou důležité i z pohledu ČNB, jelikož zahraniční PPI slouží jako důležitý indikátor dovážené inflace. V meziročním vyjádření by růst PPI v eurozóně měl podle tržních očekávání zaznamenat nový rekord ve výši 31,6 %.

Polská centrální banka by měla navýšit základní úrokovou sazbu o 50 bb na 4 %. Podobně jako tuzemskou ČNB ji k tomu povedou především vysoké inflační tlaky. Od razantnějšího nárůstu sazeb by ale mělo NBP odradit riziko pro reálnou ekonomiku v souvislosti s válkou a dopady zvýšené inflace na domácí poptávku.

Zápis z jednání Fedu napoví, jak na posledním zasedání pokročila diskuze o snižování bilance. Členka FOMC Brainardová sice již včera uvedla, že Fed by mohl v květnu začít s rychlým snižováním své bilance. Další detaily ohledně plánu kvantitativního utahování by však mohly přinést právě dnešní minutes.

Jestřábí Fed a zvýšená nejistota podporují dolar

Český maloobchod v únoru podle očekávání výrazně zpomalil svoje tempo růstu. Meziměsíčně reálné tržby bez prodejů motorových vozidel stagnovaly (v lednu růst o 2,2 %). Vyšší byly nákupy pohonných hmot (+1,9 % m/m) a nepotravinářského zboží (+1,0 % m/m), naopak méně se v únoru prodalo potravin (-2,2 %). V meziročním srovnání maloobchodní tržby reálně stouply o 4,6 %. To však bylo výrazně ovlivněno nízkou srovnávací základnou z loňského roku, kdy prodeje trpěly omezeními spojenými s koronavirem. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/37ibnQ4.

Finální březnový PMI v Německu a eurozóně přinesl zlepšení. Oproti předběžným údajům se index nákupních manažerů zvýšil ve službách i celkově. Potvrdilo se tak pokračující ekonomické oživení, a to i po vypuknutí války na Ukrajině.

Solidní data byla zveřejněna i v Americe. Finální březnový PMI byl sice zrevidován mírně směrem dolů, avšak hodnota kompozitního PMI (57,7 bodů) nadále indikuje robustní ekonomický růst, který je v USA rychlejší než v Evropě. Zhruba v souladu s očekáváním dopadl březnový ISM ze služeb, který tak rovněž hovoří o svižném růstu americké ekonomiky a doplňuje data z poslední doby, která utvrzují Fed v nutnosti pokračování v nastoleném trendu utahování měnové politiky.

Napětí na trzích včera opět vzrostlo. Akciové trhy mírně ztrácely, což patrně souviselo s jestřábím vyjádřením členky FOMC Brainardové, která uvedla, že Fed by v květnu mohl začít s rychlým snižováním své bilance. Náladě nepomohly ani zprávy o dalším balíku protiruských sankcí. V prostředí zvýšené nejistoty tak investoři opět upřednostňovali dolar, který dnes ráno prolomil úroveň 1,09 USD/EUR a byl tak nejsilnější za téměř měsíc. Z regionálních měn včera v oslabování pokračoval maďarský forint, který je v posledních dnech pod tlakem zřejmě v důsledku potvrzení ústavní většiny staronového premiéra V. Orbána ve víkendových volbách. Před dnešním zveřejněním rozhodnutím polské centrální banky ohledně nastavení úrokových sazeb však včera ztrácel i zlotý. Naopak na koruně včera panoval relativní klid, když celý den strávila v blízkosti otevíracích 24,35 CZK/EUR.

Autor: Jaromír Gec

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

06.04. 08:20  ha ha ha (aaa)
Diskuse je uzavřena

Poslední zprávy z rubriky Investice:

So   8:00  Vtip na víkend: Pokrok v autonomním řízení Redakce (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688