EU sice podpořila těžbu Proof of Work, aby hned vzápětí schválila významnou regulaci (1. část)
Ilustrační obrázek | zdroj 123rf.com
V minulém týdnu dva velcí hráči na poli kryptoměn vydali nezávisle na sobě prohlášení, ve kterých se snažili na poslední chvíli zburcovat kryptokomunitu, když upozorňovali na blížící se kontroverzní hlasování ve výborech Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti (ECON) a Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) ohledně kroků, které zcela určitě mají za cíl zavést regulaci na transakce s kryptoměnami. Závěr minulého týdne byl v těchto dvou výborech ve znamení hlasování o nařízení o převodu finančních prostředků (TFR) a zejména pak o kompromisních návrzích D & E daného nařízení.
O co se jedná?
Europoslancům se obzvláště nelíbí tzv. "nehostované peněženky". Nehostované peněženky (non-custodial, či self-custody peněženky) jsou peněženky, ke kterým majitelé těchto peněženek spravují své privátní klíče a kryptoměny si mezi nimi mohou zasílat bez potřeby vstupu prostředníka. Nehostované peněženky jsou jak softwarové (MetaMask, Exodus atd.), tak hardwarové jako Ledger, nebo česká hardwarová peněženka Trezor. Tyto peněženky jednoduše označují finanční prostředky držené jednotlivci, aniž by vyžadovaly zprostředkovatele na rozdíl od hostovaných peněženek, které zprostředkovatele vyžadují.
Asi nejlépe to vystihnul ředitel společnosti Coinbase, Brian Armstrong, když uvedl trefné přirovnání. Doslova řekl: „Představte si, že by EU vyžadovala, aby vás vaše banka nahlásila úřadům pokaždé jen proto, že zaplatíte za nájem více než 1.000 EUR“. Jednalo by se tak o obrovský zásah do digitálního soukromí, protože nehostovaná peněženka je v podstatě totéž, co naše fyzická peněženka v kapse, nebo kabelce. Převody od poskytovatelů kryptoslužeb (kryptoburzy, kryptosměnárny apod.) do kryptopeněženek by se staly nákladnějšími a zatěžujícími, aniž by to přineslo výraznější bonusy v boji proti praní špinavých peněz.
Podle společnosti Coinbase jde toto nařízení proti smyslu digitálních aktiv, které vznikly hlavně z důvodů transparentnosti, neovlivnitelnosti a decentralizovanosti. Přijetí nařízení však tyto pilíře podkopává, přičemž se v podstatě nejedná o nic jiného, než jen o zřízení nuceného dohledu nad burzami typu Coinbase, Coinbank atd. a hrubé narušení soukromí samotných uživatelů. Změna tak povede k potlačení inovací, podkopání důvěry v nehostované peněženky, které uživatelé používají ke zvýšené ochraně svých digitálních aktiv a v neposlední řadě k porušení ochrany soukromí.
Zároveň Coinbase varuje před vznikem problémů, které přijetí nařízení způsobí. Obává se, že problémy spojené s tímto zákonem budou mít hluboký a rozsáhlý dopad na trh. Navíc upozorňuje nato, že nařízení obsahuje zavádějící fakta, která však nebyla během projednávání nijak reflektována, jako třeba přesvědčení, že bitcoin, ethereum a další kryptoaktiva jsou primárním způsobem praní špinavých peněz. Mezi další špatná fakta, na která Coinbase poukazuje, patří, že orgány činné v trestním řízení nejsou schopny tyto pohyby sledovat a že, požadavek na shromažďování a ověřování osobních údajů spojených s vlastním hostováním není porušením jejich soukromí. Svá tvrzení dokládá výzkumy, které konstatují, že kryptoměny, NFT apod. jsou mnohem méně výhodné jako prostředek k praní špinavých peněz.
Za nemožné splnit a dostát tak obsahu nařízení pak Coinbase vidí nově zaváděnou povinnost burz shromažďovat, ověřovat a hlásit informace o neklientech, kteří používají nehostované peněženky. Nehledě na fakt, že samotná burza by musela porušovat jiná platná nařízení, aby mohla takové informace a množství dat vůbec shromažďovat a uchovávat.
Společnost Unstoppable Finance (vývojáře peněženky DeFi) nezůstává pozadu a stejně jako společnost Coinbase také varuje komunitu hlavně před přijetím některých pasáží nařízení o převodech finančních prostředků. Upozorňuje, že schválení kompromisních návrhů D & E nařízení o převodu finančních prostředků TFR může silně poškodit základy inovací založených na blockchainu, tedy "schopnost uchovávat a převádět digitální hodnoty bez jakékoli třetí strany". Společnost říká: „Kryptoměny byly vybudovány jako peer-to-peer platební systém a infrastruktura. Jeho klíčovou inovací je řešení problému dvojího utrácení digitálních aktiv a hodnot. Poprvé v historii byly umožněny digitální transakce s hodnotou bez zprostředkovatelů třetích stran. Později ve vývojovém cyklu byly finanční služby vybudovány decentralizovaným způsobem pomocí inteligentních kontraktů – nazývá se Decentralizované finance (DeFi). Důsledkem je vznik nejvíce automatizovaného a transparentního finančního systému v historii lidstva.“
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- EU sice podpořila těžbu Proof of Work, aby hned vzápětí schválila významnou regulaci (1. část)
- EU sice podpořila těžbu Proof of Work, aby hned vzápětí schválila významnou regulaci (2. část)
- Proof Of Liquidity - aktuální a historické ceny kryptoměny Proof Of Liquidity, graf vývoje ceny kryptoměny Proof Of Liquidity - 2 dny - měna USD
- Proof Of Liquidity - aktuální a historické ceny kryptoměny Proof Of Liquidity, graf vývoje ceny kryptoměny Proof Of Liquidity - 3 roky - měna USD
- Revoluce na spadnutí! Přechodu Etherea z Proof of Work na Proof of Stake již nic nebrání – poslední test byl úspěšný
- Ethereum je už jen krok od přechodu z konsenzu Proof of work na vrstvu konsenzu Proof of stake. S očekávanou změnou se čím dál více mluví o možnosti "flippeningu" bitcoinu kryptoměnou ethereum
- Ethereum je zase o velký krok blíž k přechodu od těžby metodou Proof of Work na méně energeticky náročnou metodu Proof of Stake
- Ethereum je zase o velký krok blíž k přechodu od těžby metodou Proof of Work na méně energeticky náročnou metodu Proof of Stake - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory