Státní rozpočet bude pod tlakem války na Ukrajině
Od 21. března se státní kasa dostala ze zajetí rozpočtového provizoria a nová vláda tak má volné ruce. Na saldo ovšem nově bude dopadat válka na Ukrajině. Za první tři měsíce roku 2022 dosáhl deficit 59,1 mld. Kč. Výsledek je lepší než byl ve stejném období během předchozího roku, ale o něco horší než během první vlny pandemie.
Březnové příjmy jsou meziročně vyšší o 4,9 % (+16,5 mld. Kč), kde kladný příspěvek lze pozorovat napříč drtivou většinou položek. Výrazně se snížily naopak výdaje, když klesly stejně jako v únoru meziročně o 10,7 % (-49,5 mld. Kč). To je způsobeno především výplatami protipandemické pomoci v minulém roce.
Příjmová strana je ovlivněna loňskou aukcí kmitočtů (5,6 mld. Kč) a úpravami u daní z příjmů. Druhý efekt ale začíná pomalu mizet a meziročně tak výběry ze zdanění příjmu fyzických osob poklesly o 9,5 % (-2,1 mld.), ve srovnání s více než 20 % v minulém měsíci. Kromě plateb z Evropské unie tak všechny ostatní složky stoupaly. Skrze DPH se vybralo o 22,9 % více (+13,5 mld. Kč), ještě před měsícem to bylo přitom 16,6 %. To, kromě slabé pandemické základny, ukazuje kombinaci vysoké inflace a silnější spotřeby. Podobný výsledek ukazuje i dynamika spotřebních daní (+14,5 %, +4,3 mld. Kč)
Na straně výdajů svítí položka v podobě transferů podnikatelským subjektům, kde stát proti minulému roku ušetřil 25,2 mld Kč (-65,3 %). To je dáno především covidovými kompenzacemi v minulém roce. Prozatímně se uspořilo i na transferech příspěvkovým organizacím nebo na kapitálových výdajích, které obvykle rostou až v druhé části roku. V důsledku valorizace naopak rostly o 7,5 miliardy Kč výdaje na důchody (+5,6 %). Nelze opomenout ani rostoucí výdaje na obsluhu dluhu, které pro rozpočet znamenaly meziročně o 3,7 mld. Kč (+88,5 %) větší náklad.
Letošní rozpočet s plánovaným 280 miliardovým schodkem se beze sporu dostane pod tlak. Existuje hned několik kanálů, skrze které do něj budou prosakovat dodatečné výdaje. Od začátku války přišlo do Česka již přes 250 tisíc uprchlíků. Dodatečné finance stát vynaloží na jejich ubytování (ať už přímo, či skrze podporu domácnostem), na humanitární dávky, nebo třeba i skrze takové kanály jako je zdravotní pojištění. Na státní pojištěnce – mezi které uprchlíci patří – přispívá rozpočet zhruba 2 tisíce měsíčně a při aktuálním počtu to jednoduchou matematikou znamená (jen skrze tento kanál) 500 milionů každý měsíc. Nelze proto vyloučit, že aktuální rozpočet se ještě dočká novelizace. My očekáváme za celý rok 2022 negativní saldo ve výši 320 miliard Kč.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?