Research (Česká spořitelna)
Investice  |  24.03.2022 10:51:18

Rusko chce od Západu už jen rubly. Pro ruskou měnu to až taková radikální změna nebude


Ruský vůdce Putin vyhlásil, že za svou ropu a plyn bude chtít Rusko už jen rubly, nikoli dolary nebo eura. Tento požadavek má z Putinova pohledu svoje kouzlo: (a) finančně vzato jde o nátlak na odběratele ruských komodit, aby svou poptávkou po rublech sami intervenovali za posílení této měny, (b) v symbolické rovině (kterou spousta Rusů nejspíš ocení) jsou k těmto intervencím nuceny subjekty z nepřátelských zemí.

Z pohledu trhu s rubly ovšem nejde o tak radikální změnu, jak by se mohlo zdát. Nesmíme zapomínat, že už před několika týdny – poté, co ruská centrální banka přišla skrze sankce o možnost využívat své devizové rezervy – zavedlo Rusko povinnost tamních vývozců překlápět 80 procent příjmů z vývozu do rublů. Teď se tedy tato povinnost změní z 80% na 100% (vynucené intervence ve prospěch rublu se tak zesílí jen o oněch nových 20 procent) a bude plněna nikoli ruskými vývozci, nýbrž jejich zahraničními protistranami.

Tedy pokud na to tyto protistrany přistoupí (například italský premiér Draghi se nechal slyšet, že je to nepřijatelné). Vzhledem k neochotě Evropy zastavit nákupy ruských komodit se ovšem dá čekat, že na tuto Putinem nově vymyšlenou potupu Evropa nakonec přece jen přistoupí.

Rubl po oznámení o nepřijímání západních měn začal zřetelně posilovat.

Jde o asi vcelku racionální reakci trhu na očekávání, že se tímto opatřením zvýší poptávka po rublech, což by mohlo kurz rublu zřetelně posunout, nota bene vzhledem k nynější mělkosti trhu s touto měnou.

Další vývoj kurzu rublu bude záviset především na dalším vývoji podoby a rozsahu sankcí a dalších administrativních opatření na obou stranách. V rámci těchto změn se dopad aktuálního opatření snadno vytratí.

Prozatím ale ruská ekonomika inkasuje cenový šok daný oslabováním rublu v předchozích několika týdnech pod tíhou sankcí: podle Reuters tamní meziroční inflace dosáhla k 18. březnu (v Rusku vycházejí odhady inflace dokonce v týdenním taktu) 14,5 %; v únoru to bylo 9,2 %.

Michal Skořepa 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz


Rusko - zprávy a komentáře k Rusku








?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688