Zlevňování pohonných hmot v ČR se zastavilo, hrozí opětovný nárůst cen. Důvodem je zdražování ropy, které nahrává Rusku – jeho ropu skupuje třeba Indie
Pohonné hmoty v ČR včera prakticky přestaly zlevňovat. Průměrná cena benzínu totiž klesla oproti sobotě pouze o tři haléře na litr, na 43,98 koruny za litr. Nafta zlevnila o pouhý haléř, na 45,99 koruny za litr. Lze předpokládat, že dnes už ceny opět porostou. Končí tak zhruba týdenní etapa poměrně prudkého zlevňování jak benzínu, tak nafty.
Růst cen pohonných hmot odráží vzestup velkoobchodních paliv na surovinové burze v Rotterdamu. V pátek se tam například cena nafty vyhoupla na 1114 dolarů za tunu, což je nejvyšší hodnota za více než týden obchodování. Česká vláda bude právě s cenami na rotterdamské burze srovnávat ceny u českých čerpacích stanic, aby tak posoudila, zda jsou jejich marže stanovovány neopodstatněně vysoko, jak tvrdí kritici. První výsledky tohoto srovnání by měly být k dispozici tento týden. Ministr financí Zbyněk Stanjura včera v České televizi uvedl, že neočekává, že by srovnání odhalilo praxi opravdu zásadního a plošného neobjektivně citelného navyšování marži.
Paliva na rotterdamské burze zdražují v důsledku opětovného vzestupu světových cen ropy. Severomořská ropa Brent se dnes prodává až takřka za 112 dolarů za barel, což je nejvyšší hodnota od pondělí minulý týden.
Ropa zdražuje v důsledku nekončících, ba stupňujících se bojů na Ukrajině a také kvůli víkendovým útokům na saúdskoarabskou energetickou infrastrukturu, které mají na svědomí jemenští povstalci podporovaní Íránem.
Růst cen ropy nahrává válčícímu Rusku. Právě výnosy z prodeje plynu a ropy jsou klíčovým zdrojem financování jeho invaze na Ukrajinu. Západ sice do značné míry v souladu se sankcemi přestal ruskou ropu nakupovat, ta ovšem nachází odběratele třeba v Indii. Například společnost Hindustan Petroleum si minulý týden objednala dva miliony barelů ruské uralské ropy s dodáním v červnu. Indie je druhým největším asijským dovozcem ropy a největším světovým dovozcem ruských zbraní. Země rovněž zvažuje, že by Rusku za ropu platila místo dolaru v indické měně.
Ruská uralská ropa se v důsledku invaze prodávala v historicky rekordní slevě oproti ropě Brent s okamžitým, fyzickým dodáním. Sleva představovala přes dvacet dolarů na barel. Díky růstu cen ropy však i při slevě inkasuje Rusko za barel ropy mnohem více než třeba při pandemii.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom,Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz