Válka bude mít dopady i na marockou ekonomiku, zdražují obilniny a ropa
VÁLKA BUDE MÍT DOPADY I NA MAROCKOU EKONOMIKU. ZDRAŽUJÍ OBILNINY A ROPA
Marocká ekonomická periodika uvádí, že v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině se může snížit státní příjem o 1 až 2 %, a to především v souvislosti s nárůstem cen obilnin, ropy a dalších importovaných komodit. Marocké království dováží 8 % svých obilných zásob právě z Ukrajiny. Směrem z Ruské federace do Maroka směřuje především uhlí a plyn.
Maroko bude mimo jiné čelit rostoucím cenám obilovin. Foto: Shutterstock
Ruská invaze na Ukrajinu zcela jistě ovlivní také řadu afrických ekonomik, hospodářství Maroka nevyjímaje. Ukrajina je pro Marocké království 23. největším obchodním partnerem. Téměř polovina ukrajinského exportu do Maroka zaujímá pšenice. Dále je to kukuřice, ječmen a další zemědělské produkty, které dohromady představují okolo 80 % ukrajinského vývozu směrem do Marockého království. Saldo obchodní bilance hraje ve prospěch Ukrajiny, která je 22. největším exportérem do Maroka, zatímco z obráceného pohledu je Ukrajina pro Maroko až 54. nejvýznamnější exportním trhem.
Na druhé straně Ruská federace je pro marockou ekonomiku 10. nejvýznamnějším obchodním partnerem. Na importu do Maroka se z 34 % podílí uhlí a další pevná paliva, 15 % představuje dovoz plynu, 11 % amoniak a 10 % benzín. Obchodní saldo je opět z pohledu Maroka záporné. Rusko je pro Marocké království 8. největším dovozcem a 20. největším exportním trhem.
KOMPLIKACE PRO POTRAVINÁŘSTVÍ
Ukrajina je pro Maroko třetím největším dodavatelem obilnin po Francii a Kanadě. Ruská federace zaujímá čtvrtou příčku. Letošní zemědělský rok v Maroku bude v důsledku nedostatku vodních srážek daleko pod svým běžným potenciálem. Očekává se pokles až o 6 % ve srovnání s úspěšným zemědělským rokem 2021. Marocká ekonomika bude nucena k větším nákupům ze zahraničí, což může v důsledku pozastavení vývozu obilnin z Ukrajiny představovat určité komplikace a velký tlak na zvyšování cen základních potravin. Ukrajina je také druhým největším dodavatelem slunečnicového oleje do Maroka s celkovým objemem 19 %. Ve spojitosti s omezením exportu indonéského palmového oleje se jedná o značnou komplikaci pro řadu marockých domácností a to jen několik týdnů před začátkem měsíce Ramadán, kdy tradičně poptávka po potravinách výrazně stoupá.
ZÁVISLOST NA DOVOZU ENERGIE
Marocké království je z šesti největších ekonomik afrického kontinentu nejvíce závislé na dovozu energie. Uvádí se, že až 90 % energetického mixu je do země každoročně importováno ze zahraničí. Dovoz ropy, plynu a uhlí odpovídá hodnotě 6,5 % HDP země, ve srovnání s Jihoafrickou republikou nebo Egyptem se jedná téměř o dvojnásobek. Zvyšování cen fosilních paliv v kombinaci s nárůstem cen obilnin může Maroko stát odhadem 1 až 2 % státního příjmu.
Kromě dopadu na zahraniční obchodní výměnu budou mít vyšší ceny uváděných komodit také vliv na zvyšování deficitu marockého státního rozpočtu, jelikož řada těchto produktů je v rámci Maroka dotována (například plyn na vaření). Na druhé straně ceny pohonných hmot jsou v Maroku liberalizovány a ve spojitosti se stále se zvyšujícím se tlakem na růst mezd to může posunout inflační křivku ještě o něco strměji nahoru.
NOVÉ EXPORTNÍ PŘÍLEŽITOSTI
Je potřeba zmínit, že sankce uvalené ze strany EU na Rusko a opatření mířící z druhé strany mohou nabídnout i exportní příležitosti pro mnoho afrických zemí včetně Maroka. Ze strany Maroka se může jednat o šanci na zvýšení exportu hnojiv do Evropy, kde dlouhou dobu soutěží právě s Ruskem. Marocký export ovoce, zeleniny a například ryb může částečně kompenzovat pozastavené dodávky z EU do Ruska.
Z afrických ekonomik patří ta marocká k těm, které mají poměrně nízký zahraniční dluh. Zvyšující se ceny ropy, plynu a obilnin budou samozřejmě znamenat určité komplikace i pro Maroko, ale v daleko větší míře ohrozí ty africké státy, které již v důsledku pandemie covid-19 byly nuceny své zahraniční zadlužení zvyšovat v předchozích letech.
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?