Elektro koloběžky v Německu způsobují stále více škod
Provoz elektro koloběžek je v Německu přípustný už dva a půl roku, takže lze bilancovat ohledně jejich bezpečnosti. Nutno říci, že pojišťovny proti schválení těchto „přibližovadel“ od počátku protestovaly a byly skeptické v otázce škod. První statistika Celostátního svazu německého pojišťovnictví (GDV) jim nyní dává za pravdu – dopadla špatně.
Jen v roce 2020 podle ní hlásili klienti německým pojistitelům 1 150 nehod způsobených elektro koloběžkami, při nichž byla způsobena újma jiným lidem. Podle Jörga Asmussena, šéfa asociace, platily pojišťovny za každou takovou nehodu z povinného ručení v průměru 3 850 EUR. Podle něj jde vlastně o podobný škodní průběh, jaký vykazují mopedy a malé motocykly. Průměrná výplata u osobních vozidel činila v roce 2020 částku 4 550 EUR. Bilance roku 2021 se teprve bude zpracovávat a její publikace se očekává na podzim.
Delší výpadky dodávek elektrické energie by měly pro Německo dalekosáhlé důsledky. A pojištění umí reagovat jen na některé z nich. „Pojistitelné jsou především škody na majetku, jako například zkažené zboží, vodovodní škody anebo požáry. Prostřednictvím pojištění přerušení provozu mohou formy zmírnit i finanční ztráty,“ zdůraznil Jörg Asmussen, šéf německé asociace pojistitelů GDV. K tomu lze v praxi využít i speciální druhy pojištění, například pro hlubokozmrazené preparáty v lékárnách.
Jörg Asmussen současně vyzval jménem asociace některé experty, aby odhadli rizika blackoutu a popsali s tím spojené jevy. Albrecht Broehmme, bývalý ředitel Technisches, Hilfswerk považuje za pravděpodobné, že by takový rozsáhlý výpadek zásobování mohly způsobit především útoky hackerů. Podle něj mohou ohrozit stabilitu sítě elektřiny rovněž teroristické útoky na stěžejní citlivé body, což by se týkalo celého kontinentu. „Citlivost na následky blackoutu není v žádné společenské skupině prakticky popsána nebo známa. Německo není na blackout vůbec připraveno,“ varoval Albrecht Broehmme.
Také Wolfram Geier, vedoucí oddělení pro řízení rizik a mezinárodní záležitosti ve Spolkovém úřadu pro ochranu obyvatelstva a pomoc při katastrofách (BBK), zahrnuje riziko blackoutu za jedno z největších nebezpečí pro Německo. Podle zprávy zveřejněné v deníku Handelsblatt sice ještě nikdy v Německu k zásadním a rozsáhlým výpadkům energie nedošlo, nicméně počet zásahů a intervencí provozovatelů energetických sítí ke stabilizaci je nyní podstatně vyšší než před začátkem Energiewende (obratu v energetické politice Německa).