Kanadská síť dohod o volném obchodu: šance i pro české firmy
KANADSKÁ SÍŤ DOHOD O VOLNÉM OBCHODU: ŠANCE I PRO ČESKÉ FIRMY
České společnosti již pátým rokem využívají výhody, které jim v přístupu na kanadský trh přináší dohoda o volném obchodu CETA. Zajímavou příležitost jim mohou nabídnout i dohody o volném obchodu, v nichž EU vůbec nefiguruje a Kanada vystupuje v roli odrazového můstku na třetí trhy. České firmy tak mohou ušetřit na clech a vyzrát nad některými vývozními překážkami.
Ilustrační foto: Shutterstock
Kanadu můžeme bez nadsázky nazývat šampionem volného obchodu s 15 uzavřenými bilaterálními a multilaterálními dohodami, které pokrývají 60 % světového HDP. Vláda chce z Kanady vytvořit globálně nejpropojenější, nejstabilnější a také nejžádanější ekonomiku na světě, která bude předvídatelná a inovativní. Strategie diverzifikace si klade za cíl navýšení zahraničního export do roku 2025 o 50 % (ve srovnání s obdobím 2018-2019). Během těchto šesti let má stát investovat 1,1 miliardy CAD.
Nové dohody na obzoru
Základním stavebním kamenem jsou právě dohody o volném obchodu. Mezi nejvýznamnější dohody uzavřené Kanadou patří CUSMA pokrývající Severní Ameriku (nazývaná v USA USMCA a v Mexiku T-MEC), CETA s Evropskou unií a rozsáhlá transpacifická dohoda CPTPP. Probíhají jednání o dalších 10 dohodách se zeměmi zejména v Latinské Americe a byla zahájena vyjednávání s některými asijskými státy. Pro české firmy je rozsah kanadských dohod o volném obchodu zajímavý proto, že již nyní mají preferenční přístup na kanadský trh v rámci CETA a mohou z něj za určitých podmínek získat snazší přístup i do dalších zemí, do nichž by preferenční podmínky vstupu přímým vývozem neměly. Tato možnost je velmi atraktivní i proto, že může usnadnit vstup například do USA. Spojené státy jsou přitom největší mimoevropskou destinací českého exportu, ale vyjednávání dohody o volném obchodu zamrzlo již před nástupem předchozí administrativy prezidenta Donalda Trumpa a jeho obnovení není aktuálně na programu dne.
Pozor na pravidla původu
Aby české firmy mohly využít Kanadu jako odrazový můstek pro vstup na trh USA, měly by se v zemi nejprve usadit a rozvíjet. Pokud dojde k dostatečné transformaci evropského zboží přímo v Kanadě, je možné využít preferenčního celního zacházení CUSMA pro vývoz z Kanady do USA. Detail postupu přibližuje ve svém materiálu Evropská komise.
Hlavním princip je ten, že z EU do Kanady je vyvezen výrobek, který nejprve splní podmínky preferenčního vstupu na kanadský trh díky dohodě CETA. Následně je produkt dále zpracován na území Kanady a v poslední fázi je vyvezen na další trhy, na které vstoupí díky dohodám uzavřeným Kanadou také za splnění podmínek preferenčního vstupu. V praxi to znamená zejména specifická pravidla původu, která dohody o volném obchodu stanoví. Tato pravidla určují, do jaké míry musel být produkt zpracován či „změněn“ na trhu, odkud je podle deklarace pochází Je tedy důležitá znalost těchto specifických pravidel původu v kombinaci se znalostí dodavatelských řetězců a klasifikací zboží podle harmonizovaného systému (HS), jakož i zdůvodněním pro získávání určitého produktu v dané lokalitě (např. kvalita nebo spolehlivost). I malý rozdíl ve složení nebo specifikaci produktu může změnit klasifikaci produktu anebo status preferenčního původu. Českým společnostem se v exportu z EU a pravidlech dohody CETA pomůže zorientovat například unijní portál Access2Markets.
Eva Libs Bartoňová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát ČR v Torontu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada