Kanadská síť dohod o volném obchodu: šance i pro české firmy
KANADSKÁ SÍŤ DOHOD O VOLNÉM OBCHODU: ŠANCE I PRO ČESKÉ FIRMY
České společnosti již pátým rokem využívají výhody, které jim v přístupu na kanadský trh přináší dohoda o volném obchodu CETA. Zajímavou příležitost jim mohou nabídnout i dohody o volném obchodu, v nichž EU vůbec nefiguruje a Kanada vystupuje v roli odrazového můstku na třetí trhy. České firmy tak mohou ušetřit na clech a vyzrát nad některými vývozními překážkami.
Ilustrační foto: Shutterstock
Kanadu můžeme bez nadsázky nazývat šampionem volného obchodu s 15 uzavřenými bilaterálními a multilaterálními dohodami, které pokrývají 60 % světového HDP. Vláda chce z Kanady vytvořit globálně nejpropojenější, nejstabilnější a také nejžádanější ekonomiku na světě, která bude předvídatelná a inovativní. Strategie diverzifikace si klade za cíl navýšení zahraničního export do roku 2025 o 50 % (ve srovnání s obdobím 2018-2019). Během těchto šesti let má stát investovat 1,1 miliardy CAD.
Nové dohody na obzoru
Základním stavebním kamenem jsou právě dohody o volném obchodu. Mezi nejvýznamnější dohody uzavřené Kanadou patří CUSMA pokrývající Severní Ameriku (nazývaná v USA USMCA a v Mexiku T-MEC), CETA s Evropskou unií a rozsáhlá transpacifická dohoda CPTPP. Probíhají jednání o dalších 10 dohodách se zeměmi zejména v Latinské Americe a byla zahájena vyjednávání s některými asijskými státy. Pro české firmy je rozsah kanadských dohod o volném obchodu zajímavý proto, že již nyní mají preferenční přístup na kanadský trh v rámci CETA a mohou z něj za určitých podmínek získat snazší přístup i do dalších zemí, do nichž by preferenční podmínky vstupu přímým vývozem neměly. Tato možnost je velmi atraktivní i proto, že může usnadnit vstup například do USA. Spojené státy jsou přitom největší mimoevropskou destinací českého exportu, ale vyjednávání dohody o volném obchodu zamrzlo již před nástupem předchozí administrativy prezidenta Donalda Trumpa a jeho obnovení není aktuálně na programu dne.
Pozor na pravidla původu
Aby české firmy mohly využít Kanadu jako odrazový můstek pro vstup na trh USA, měly by se v zemi nejprve usadit a rozvíjet. Pokud dojde k dostatečné transformaci evropského zboží přímo v Kanadě, je možné využít preferenčního celního zacházení CUSMA pro vývoz z Kanady do USA. Detail postupu přibližuje ve svém materiálu Evropská komise.
Hlavním princip je ten, že z EU do Kanady je vyvezen výrobek, který nejprve splní podmínky preferenčního vstupu na kanadský trh díky dohodě CETA. Následně je produkt dále zpracován na území Kanady a v poslední fázi je vyvezen na další trhy, na které vstoupí díky dohodám uzavřeným Kanadou také za splnění podmínek preferenčního vstupu. V praxi to znamená zejména specifická pravidla původu, která dohody o volném obchodu stanoví. Tato pravidla určují, do jaké míry musel být produkt zpracován či „změněn“ na trhu, odkud je podle deklarace pochází Je tedy důležitá znalost těchto specifických pravidel původu v kombinaci se znalostí dodavatelských řetězců a klasifikací zboží podle harmonizovaného systému (HS), jakož i zdůvodněním pro získávání určitého produktu v dané lokalitě (např. kvalita nebo spolehlivost). I malý rozdíl ve složení nebo specifikaci produktu může změnit klasifikaci produktu anebo status preferenčního původu. Českým společnostem se v exportu z EU a pravidlech dohody CETA pomůže zorientovat například unijní portál Access2Markets.
Eva Libs Bartoňová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát ČR v Torontu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Dohoda o provedení práce 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Volná pracovní místa MPSV - hledání volných míst
- Volná pracovní místa MPSV - hledání volných míst
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie MONETA Money Bank, a.s., aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie PHOTON ENERGY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOFOLA CS, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory