Sankce proti Rusku mají na ekonomiku USA omezený dopad
Spojené státy se aktivně zapojily do odvetných opatření proti Ruské federaci v souvislosti se vstupem ruských vojsk na Ukrajinu. Co se týče ekonomické oblasti, USA vyhlásily několik sérií sankčních opatření, koordinovaných s dalšími spojenci, mimo jiné s Evropskou unií, Velkou Británií, Kanadou, Japonskem, Austrálií a dalšími. Tato opatření mohou mít jisté omezené dopady i na americkou ekonomiku.
Spojené státy jsou čistým vývozcem plynu. Zároveň jsou předním producentem i konzumentem ropy. Ilustrace: Shutterstock
TVRDÁ OPATŘENÍ I VÝJIMKY
Spojené státy mimo jiné schválily sadu opatření, která mají omezit schopnost Ruska používat dolar, dále opatření omezující vývoz technologií do Ruska, zvláště ve vztahu k vesmírnému programu a high-tech exportu. Sankce se mají týkat až poloviny veškerého high-tech exportu do Ruska. Nejedná se však o úplné obchodní embargo, opatření obsahují řadu výjimek.
Omezení v podobě zmrazení majetku, přístupu k financování a další sankce se týkají například bank, těžařských společností, dopravních a logistických společností. USA dále zařadily na seznam sankcionovaných osob členy takzvané ruské elity a od finančních systémů Západu mají být odstřiženy významné ruské společnosti. Došlo též k významnému omezení exportu komponentů, které by mohly být využity pro ruskou armádu. Zčásti vyjmut ze sankcí zůstal trh s energiemi.
Zatím nedošlo k odstavení Ruska od mezinárodního finančního komunikačního systému SWIFT, nicméně USA a další spojenci se shodli na odstřižení několika ruských bank. Sankce se dále týkají zmrazení stovek miliard dolarů držených ruskou centrální bankou. Některé dopady na ruskou ekonomiku se projevují rychle, jiné až dlouhodobě.
NEGATIVNÍ DOPADY NA AKCIE I CENU ROPY
Jakkoliv by podle amerických představitelů měl být vliv sankcí uvalených ze strany USA na Rusko pro domácí ekonomiku omezený, podle některých názorů by efekt nemusel být zanedbatelný. USA každopádně jisté náklady ponesou. Samotný konflikt se projevil ekonomicky už pár hodin po invazi, kdy se propadly akciové trhy a prudce vzrostly ceny ropy. Jejich růst by mohl být ještě vyšší, kdyby sankce vedly zablokování toků surovin z Ruska.
V roce 2019 bylo Rusko až 40. největším exportním trhem pro USA v kategorii zboží, přičemž export činil 5,8 miliardy dolarů a vévodily strojírenství, letadla, automobily, optické a zdravotnické nástroje a elektronika. Export služeb dosáhl ve stejném roce 5,1 miliardy dolarů. Rusko do USA dováží především suroviny, železo či chemikálie. V oblasti zboží činil obchodní deficit USA vůči Rusku 16,5 miliardy v roce 2019, u služeb dosáhly Spojené státy přebytku 3,9 miliardy dolarů.
Jakkoliv je podíl Ruska na světové ekonomice relativně malý, větší je jeho role na trhu komodit. Růst cen energií může v důsledku ruské agrese na Ukrajině podle odhadů dosáhnout globálně až kolem 30 % a krize může mít vliv i na zpomalení ekonomiky. Tyto důsledky mohou dopadnout i na USA, kde již nyní inflace dosahuje vysokých hodnot. I USA navíc dováží energie z Ruska.
PRODUCENT I KONZUMENT ROPY
USA jsou sice významným producentem, ale také konzumentem ropy. Rusko pak patří mezi její největší producenty. V roce 2021 činil dovoz ropy a ropných produktů z Ruska pouze zhruba 8 % amerického importu této komodity, přičemž surová ropa činila jen 3 % . Zdražení ropy ovšem bude mít dopad na americkou ekonomiku, což se samozřejmě netýká jen ropy dovážené z Ruska. Růst ceny ropy nad 120 dolarů za barel by podle analytiků dále posílil inflaci a zpomalil letošní ekonomický růst.
Podle analýz by mohla cena benzínu u pump v USA stoupnout v následujících měsících na 4 dolary za galon, což může mít výrazné dopady na finanční situaci domácností. Domácnosti již nyní trápí o přibližně 40 % vyšší ceny za vytápění oproti loňsku, ať již topnými oleji či plynem. Inflace se stává jedním z největších ekonomických problémů postcovidové obnovy. V lednu 2022 dosáhla 7,5 procenta, tedy nejvyšší hodnoty od roku 1982. Každé její, byť mírné, navýšení může zhoršit dosud vysokou ochotu spotřebitelů vysoké ceny platit, což by mohlo vyvolat tlak na zpomalení ekonomiky.
ČISTÝ VÝVOZCE PLYNU
Situace kolem ceny plynu byla v Evropě komplikovaná již před vypuknutím aktuální krize. Částečně ji pomáhal hasit vyšší přísun zkapalněného zemního plynu z USA. V prvních šesti týdnech tohoto roku dorazilo do Evropy či zahájilo cestu 60 nákladních lodí s LNG ze Spojených států. To je kolem poloviny dodatečných dodávek pro Evropu. V USA je sice cena plynu nižší než v Evropě, ale i tak výrazně narostla oproti loňskému roku.
V roce 2017 se USA staly čistým vývozcem plynu. Nárůst je způsoben jak vývozem prostřednictvím plynovodů do Kanady a Mexika, tak i výrazným posílením exportu LNG. Případný výpadek plynu z Ruska do Evropy by mohl částečně dopadnout na USA, například v podobě vyšších cen. S tím by si ovšem USA měly jako čistý exportér poradit.
RIZIKO ZDRAŽOVÁNÍ A ZPOMALENÍ RŮSTU
Obavy z ekonomických dopadů tedy spočívají primárně v riziku zdražování, zejména surovin, a tím pádem dalším omezení spotřebitelských výdajů. Důsledkem může být zpomalení ekonomického růstu, restartovaného po pandemické krizi. Rusové a ruské společnosti nyní nemohou ve Spojených státech obchodovat a jejich aktiva v USA jsou zmrazena, což současně znamená i ochuzení Američanů a jejich společností o potenciální profity z neuskutečněných obchodů. Negativní důsledky s sebou nese rovněž omezení vývozu některých komponentů.
Martin Fott, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Rusko - zprávy a komentáře k Rusku
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Kdo má dnes svátek?
- Kdy má svátek Kateřina
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Sankce proti Rusku mají na ekonomiku USA omezený dopad
- Sankce proti Rusku mají na ekonomiku USA omezený dopad. Amerika ale hledá nové zdroje paliv
- Možné důsledky amerických sankcí proti Rusku na ekonomiku USA – první odhady
- Možné důsledky amerických sankcí proti Rusku na ekonomiku USA – první odhady
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
?