Proč Damodaran prodal Facebook a jak vnímá příběhy velkých technologických firem - Víkendář
Skupina společností, která bývá nazývána zkratkou FANGAM, tvoří jednak podstatnou část celkové kapitalizace amerického akciového trhu a také je součástí běžného života řady lidí. Na svém blogu to píše odborník na valuace společností a profesor financí Aswath Damodaran. Následně se zaměřuje na to, co se kolem těchto společností nyní děje. Také popisuje, jak je to podle něj s jejich valuační atraktivitou.
Facebook a Google se nachází v centru společenské a politické debaty zaměřené zejména na ochranu soukromí a dat a na související regulaci a omezení. Google přečkal „pár bouří točících se kolem Youtube“ a z celé věci „unikl bez větších šrámů“. Facebook čelí kritice ze všech stran. Damodaran ale míní, že ztráta cca půl milionu uživatelů, ke které došlo v posledním čtvrtletí, pramení spíše z toho, že Apple utáhl svou politiku týkající se ochrany dat.
U Facebooku je pak podle profesora nejvýznamnější zprávou poslední doby jeho přejmenování na Meta. „Tvrdil jsem, že jde o důsledek toho, že management vnímá jméno Facebook už jako příliš toxické,“ píše Damodaran, který po tomto kroku akcie Facebooku prodal. To se nyní zdá být jako moudrý krok, ale on sám píše, že šlo spíš o štěstí než o odraz jeho investičních dovedností.
Apple a Microsoft jsou z hlediska standardů celého technologického sektoru „starodávnými firmami“. Povětšinou zůstávají stranou kontroverzí a Apple dokonce dokázal stát se „ochráncem soukromí a dostat se na tu správnou stranu celé debaty o tomto tématu“. Nové modely iPhonů přicházejí na trh bez problémů a obecně mají dobrá hodnocení. Což podle Damodarana představuje pro Apple „obrovskou úlevu, protože žije z příjmů generovaných právě těmito produkty.“
Microsoft pokračuje na dlouhé cestě konsolidace své jádrové činnosti a převádí ji na nový model stojící na předplacených službách. K tomu rozšiřuje své cloudové služby. Minulý měsíc firma oznámila, že za téměř 70 miliard dolarů hotovosti kupuje Activision Blizzard. Damodaran k tomu píše, že většinou není z akvizic moc nadšený a dvojnásob to platí o obchodovaných firmách. V tomhle případě se mu ale zdá, že by koupě mohla dopadnout pro Microsoft dobře a dodává, že jeho vedení se nezdá být posedlé akvizicemi jako jiné společnosti.
Amazon je podle profesora z celé skupiny nejvíce zvyklý na různé útoky kvůli politickým či společenským důvodům. Objevují se zprávy, že zaměstnanci firmy pracují v nepřípustných podmínkách, řidiči si nemohou odskočit na toaletu, skladníci jsou přepracovaní a podobně. K tomu se objevují otázky ohledně způsobu, jakým Amazon soupeří s konkurencí, ale Damodaran dodává, že často o nich hovoří ti, „jejichž jedinou nadějí na to, jak Amazon zastavit, je vláda.“
Zdroj: Musings on Markets
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?