Po ruské invazi trhy ovládá averze vůči riziku
24. února, dva dny po vstupu do Donbasu, ruské jednotky zaútočily na řadu cílů po celé Ukrajině. Došlo tak k výrazné eskalaci konfliktu. USA, Evropská unie a Spojené království přijímají nové sankce proti Rusku, Čína zatím ruský postoj podporuje.
Trhy na vývoj na Ukrajině reagovaly značným poklesem ochoty podstupovat riziko. Vysoká poptávka byla jen po aktivech vnímaných jako bezpečné. Typicky jde o zlato, státní dluhopisy s vysokým ratingem, švýcarský frank a japonský jen. Ceny ropy překročily 100 dolarů za barel a komoditní sektor prudce vzrostl. Riziková aktiva se potýkala s malými objemy investic.
Ztráty se po eskalaci ukrajinské krize odvíjely podle očekávání. Index S&P 500 ve čtvrtek odpoledne ztrácel 2,5 %, index Eurostoxx 50 poklesl o 5,0 % a ruský index MOEX o 30 %. Zdá se, že investoři čekají na vyjasnění situace ohledně sankcí, než se likvidita opět zvýší.
V nadcházejících dnech patrně nemůžeme očekávat výrazné zmírnění napětí. Panuje velká nejistota ohledně toho, zda vojenské akce budou krátkodobé jako během konfliktu v Gruzii v roce 2008, nebo zda se protáhnou na měsíce či dokonce roky.
Rusko je na trvalý konflikt připraveno – za posledních pět let zvýšilo své devizové rezervy na 240 miliard dolarů a snížilo makroekonomickou nerovnováhu.
Ukrajinská krize ovlivní trhy a ekonomiku především prostřednictvím komoditního a energetického sektoru. Evropská ekonomika se přitom nachází v kritické době. Inflace v eurozóně dosahuje 5,1 %, zvlášť markantní je energetická krize. Počáteční ekonomické otřesy pravděpodobně utlumí současné evropské oživení a dále zvýší inflační tlaky.
V nadcházejících měsících by se však energetická krize mohla zmírnit. Budou k dispozici další zásoby ropy a plynu z jiných zemí, jako jsou USA a Írán, a také skončí zimní topná sezóna. V tuto chvíli je příliš brzy na to říct, jaký vliv bude mít rostoucí inflace na měnovou a fiskální politiku a na spotřebitelskou důvěru v následujících čtvrtletích. V úvahu připadá pomalejší zpřísňování měnové politiky v eurozóně.
Ukrajinská krize pro investory znamená vysokou nejistotu a náročné prostředí pro akcie, přinejmenším v nadcházejících dnech. Ruská aktiva budou pravděpodobně sankcemi ovlivněna delší dobu. Zlomové body pro další vývoj situace na trzích budou určeny průběhem vojenských akcí a tím, jak na krizi budou reagovat politici.
Zdroj: NN Investment Partners
O NN Investment Partners B.V., Czech Branch
NN Investment Partners B.V., Czech Branch je předním správcem aktiv, který působí v České republice již od roku 1997. Společnost nabízí širokou škálu podílových fondů v české koruně i cizích měnách a zároveň je jedním z investičních center mateřské společnosti NN Investment Partners, pro kterou zajišťuje expertízu v oblasti střední a východní Evropy. Pražský investiční tým spravuje dluhopisová i akciová portfolia a zároveň řídí několik lucemburských podílových fondů zaměřených na region střední a východní Evropy.
Jsme průkopníky společensky odpovědného investování, první fond s touto strategií byl založen již v roce 1999. Za náš přístup k společensky odpovědnému investování a integraci ESG faktorů jsme získali nejvyšší rating A+ od OSN.
Více informací naleznete na www.nnfondy.cz.
Rusko - zprávy a komentáře k Rusku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?