Známky ochlazování
Podle průzkumu BofA prováděného mezi investory se očekávání týkající se síly americké ekonomiky posouvají směrem ke slábnutí. Co říká index vedoucích indikátorů a jak se to rýmuje s vývojem na trzích?
O slabší ekonomice začala očekávání investorů hovořit v roce 2017, od následujícího dna se očekávání odpoutala v roce 2020, a to velmi prudce. V posledních měsících se ale opět posouvají směrem k ekonomice slabší, a to výrazně:
Zdroj: Twitter
Druhý dnešní graf ukazuje index vedoucích indikátorů (modře) a index indikátorů souběžných. V letech 2018 a 2019 vedoucí indikátory jen stagnovaly, pak přišel propad a velmi rychlé zotavení, které trvá doposud. Tedy téměř – na samotném konci modré křivky si můžeme všimnout zlomu, či zatím zlomečku směrem dolů.
Zdroj: Twitter
Poslední dnešní graf ukazuje vývoj výnosů desetiletých vládních obligací v USA. A také vývoj příslušných predikcí. V podstatě neustále dochází k tomu, že ekonomové čekají růst výnosů vládních dluhopisů. A ty pak někdy rostou o něco více, než se čeká, často ale namísto růstu přímo klesají. A ve výsledku již desetiletí míří trendově dolů:
Zdroj: Twitter
Výnosy dlouhodobějších vládních dluhopisů lze vnímat i jako indikátor toho, co si investoři myslí o dalším ekonomickém vývoji. V principu by měly výnosy růst v době, kdy se očekávání posouvají směrem k silnější ekonomice, protože ta se často pojí se silnějšími inflačními tlaky. A tak snižuje atraktivitu pevně úročených cenných papírů – jejich cena klesá a výnosy rostou. Naopak atraktivita dluhopisů se zvyšuje se zhoršujícím se ekonomickým výhledem, ceny rostou, výnosy klesají.
Pokud tedy v grafu vidíme, že očekávání systematicky míří směrem nahoru, ale výnosy často míří opačným směrem, můžeme to v duchu výše uvedeného interpretovat tak, že ekonomové mají velkou tendenci přestřelovat, co se týče budoucí síly ekonomiky. Jak ukazuje poslední graf, i v době jeho tvorby se čekal růst výnosů (ty se nyní drží kolem 1,9 %), graf hovoří cca o 2 %. První dva obrázky (a hlavně ten první) ale začínají hovořit trochu jiným jazykem. Roky 2018 a 2019 přitom docela ladily napříč všemi grafy s tím, že vedoucí index „alespoň“ stagnoval.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti