Ranní okénko - tento týden domácí makra a americká inflace
V tomto týdnu nás čeká trojice dat z tuzemské ekonomiky – maloobchod, průmysl a zahraniční obchod. Jedná se o data za prosinec, což umožní zhodnotit vývoj za uplynulý rok. Současně budou prosincová čísla indicií pro strukturu růstu HDP v Q4´21, kterou ČSÚ zveřejnění během března. Ekonomický kalendář eurozóny je prázdný, z pohledu české ekonomiky ale bude zajímavý výkon německého průmyslu. Hlavní událostí v USA je lednová inflace. ČNB minulý týden zvedla hlavní úrokovou sazbu o 75bb na 4,50 %, v souladu s odhadem analytiků, ale překvapením pro trh, který očekával růst o 100bb. Ovšem výrazněji zaskočilo zasedání ECB. Lagarde na tiskové konferenci signalizovala zvrat v nastavení měnové politiky, který byl ještě před několika týdny komunikován. Lagarde se zdráhala vyloučit možnost zvyšování ještě letos a naznačila, že na březnovém zasedání dojde k přehodnocení výhledu měnové politiky.
Průmyslová výroba podle našeho odhadu v prosinci meziročně vzrostla o 3,6 % a po očištění o kalendářní vlivy o 1,7 %, což je zhruba v souladu s konsensem odhadů. Na objemu výroby se kladně projevil růst zakázek v kombinaci se zvolněním komplikací v logistice. To se kladně projevilo i ve výkonu exportu, který mohl mírně převýšit importy. Ve výsledku očekáváme mírně kladnou bilanci poblíž 2 mld. Kč. Maloobchodní tržby, které vyjdou zítra, patrně vykážou meziročně slušné tempo. To ale bude z velké míry dáno srovnávací základnou. Z meziměsíčního srovnání očekáváme spíše slabý výsledek kvůli nejistotě související s nepříznivým vývojem pandemie a vysoké inflaci, především pak finanční zátěži z titulu dražších energií. Výhled pro vývoj maloobchodních tržeb ale pro letošek zůstává příznivý díky dobré situaci na trhu práce a akumulovaným nad-úsporám.
Inflace v USA v lednu dle mediánu očekávání meziročně vzrostla z 7,0 % na 7,3 % a jádrová z 5,5 % na 5,9 %. Vrcholit by měla až v jarních měsících v závislosti na cenových tlacích na nabídkové straně a vývoji cen energií. Pokračující růst spotřebitelských cen, především pak těch spadajících do jádrové složky v kombinaci s překvapivě silnými daty z trhu práce utvrzuje v názoru, že v březnu Fed zvýší sazby. Trh práce navzdory vlně omikronu výrazně zpevnil a předchozí čísla byla revidována nahoru.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- Úrokové sazby ČNB
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti