Komentář portfolio manažera: hrozba válečného konfliktu a technologická bublina
Začátek roku nebyl pro investory příliš optimistický. Výprodeje na akciových trzích v uplynulých dnech nepřekvapily ani tak příčinou, jako spíš silou a rychlostí, s jakou přišly. Kde tedy hledat příčinu aktuálně vyšší kolísavost akciových trhů?
1. Hrozba válečného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem
Tento konflikt byl očekáván již delší dobu a jeho eskalace vlastně ani není překvapivá. Postavila proti sobě západní státy a Rusko. Vyhrocení diplomatického konfliktu v reálný ozbrojený střet je velmi reálné, i když nasazení cizích (tj. západních vojsk) na území Ukrajiny se nedá očekávat. Angažovanost USA a některých západoevropských států, jako je Velká Británie, je však těžko předvídatelná.
Jediný výstřel vyústí v nové ekonomické sankce vůči Rusku a jeho čelním představitelům. Odpověď Ruska bude mít pravděpodobně formu omezení dodávek plynu do Evropy, což ještě více prohloubí současnou energetickou krizi a zvýší cenu plynu. Optimistický scénář je diplomatické oddálení tohoto konfliktu, o jeho vyřešení však nemůže být řeč.
2. Technologická bublina v USA
Druhá příčina také není novinkou – předražené akcie, zejména v technologickém sektoru. Na tento fenomén poukazovali ekonomové již dlouhou dobu. Levné peníze a rétorika americké centrální banky Fed, že úrokové sazby není nutné zvyšovat, protože inflace je přechodná, napumpovaly ceny množství firem do nerealistických valuací. Změna postoje Fedu z konce minulého roku vzbuzuje obavy, že Fed začne razantně zvyšovat sazby.
To je nepříznivá zpráva právě pro technologické firmy, které jsou závislé na levném financování. Proto budou muset omezit svou činnost a tím nedosáhnou očekávaných výnosů. Myslíme si, že korekce na některých akciových titulech, které nevytváří zisk, zřejmě neskončila, a valuace jsou ještě stále vysoko.
Jak se k situaci postavit?
Nelze předvídat, jak dlouho mohou výše popsané události trhy ovlivňovat. Investoři by se proto měli zaměřit na hodnotové akcie. Jinými slovy na akcie, které mají sice nižší růstový potenciál, ale nabízejí stabilní zázemí. Jde o firmy, které vytvářejí reálné zisky, mají sinou tvorbu cashflow a vyplácejí dividendy. Evropský i středoevropský trh tento potenciál nabízí. Dividendový výnos středoevropských akcií patří dlouhodobě mezi nejvyšší na světě.
O NN Investment Partners B.V., Czech Branch
NN Investment Partners B.V., Czech Branch je předním správcem aktiv, který působí v České republice již od roku 1997. Společnost nabízí širokou škálu podílových fondů v české koruně i cizích měnách a zároveň je jedním z investičních center mateřské společnosti NN Investment Partners, pro kterou zajišťuje expertízu v oblasti střední a východní Evropy. Pražský investiční tým spravuje dluhopisová i akciová portfolia a zároveň řídí několik lucemburských podílových fondů zaměřených na region střední a východní Evropy.
Jsme průkopníky společensky odpovědného investování, první fond s touto strategií byl založen již v roce 1999. Za náš přístup k společensky odpovědnému investování a integraci ESG faktorů jsme získali nejvyšší rating A+ od OSN.
Více informací naleznete na www.nnfondy.cz.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz