Plzeň si o víkendu připomněla výročí židovských transportů
Plzeň si o víkendu připomněla výročí židovských transportů
Fotografie: R. Kodera
Pietní shromáždění Navzdory osudu, jako připomínka lednových transportů plzeňských Židů do Terezína, se uskutečnilo v neděli 23. ledna 2022 ve Staré synagoze v Plzni. Vzpomínkovým setkáním se nesl příběh plzeňské židovské rodiny Goldscheiderů, většina členů této rozsáhlé a kdysi významné plzeňské rodiny holokaust nepřežila. K účastníkům ve Staré synagoze přes on-line spojení promluvil Alexander Goldscheider, syn Františka Goldcheidera, který jako jeden z mála přežil koncentrační tábory i pochod smrti.
Vzpomínku na ty, kteří se domů do Plzně již nikdy nevrátili, ale i na přeživší, kteří podali o svém utrpení svědectví, věnovala radní města Plzně pro oblast prezentace a marketingu Veronika Jilichová Nová i bývalý plzeňský primátor a současný ministr kultury Martin Baxa, kteří se aktu osobně zúčastnili. Veronika Jilichová Nová se také minulý týden zúčastnila koncertu Plzeňské filharmonie, která do svého programu zcela tematicky zařadila Symfonii č. 4 Mieczyslawa Weinberga, skladatele židovského původu, který odešel před nacistickou okupací z Polska do Ruska. Hudební dílo inspirované skladatelovým životem je plné obav a napětí.
„Každý rok se scházíme, abychom si připomněli osudy našich předků, příbuzných a přátel. V minulosti se nám osvědčilo připomínat události holokaustu neboli šoa na příkladu konkrétních jedinců, podobně tomu bylo i letos, kdy jsme představili osud známé plzeňské rodiny Goldscheiderů. Chceme poukázat na to, že šoa se netýká jen generace, kterou bytostně zasáhla, ale i generací následujících. Té, která se nikdy nenarodila, ale i potomků těch, kteří šoa přežili. Většina lidí z generace našich rodičů už odešla, a tak vnímáme, že dnes je to povinností nás, druhé a třetí generace, vyprávět příběh dál,“ uvedl předseda Židovské obce Plzeň Jiří Löwy.
K této příležitosti připravila Židovská obec Plzeň unikátní výstavu s názvem Navzdory. Plzeňský fotograf Radoval Kodera nafotil potomky těch, kteří přežili holokaust. Snímky vznikaly v místech, která jsou s jednotlivými rodinami spojena, vystaveny jsou vždy ve dvojicích – společná rodinná fotografie potomků a snímek ze stejného místa bez lidí. Výstava potrvá ve Staré synagoze do konce dubna.
Židovská obec Plzeň chystá na únor a březen další akce, které připomenou 80 let od židovských transportů. Pro veřejnost se připravují besedy a ve spolupráci s Národním filmovým archivem promítání snímků s touto tematikou. V březnu se pak uskuteční přednáška Martina Šmoka, jenž je autorem výstavy Čas nezapomnění, kterou ve spolupráci s židovskou obcí připravilo město Plzeň. Ta je ještě do 28. ledna k vidění v mázhauzu radnice, do 3. února pak i její venkovní části na náměstí Republiky, ve Smetanových a Štruncových sadech.
Město Plzeň si smutné lednové výročí připomíná vícero způsoby, například městská organizace Plzeň – TURISMUS připravila komentované prohlídky s názvem Židovská Plzeň. Volné vstupenky jsou ještě k dispozici na pátek 28. ledna od 15 hodin v síti Plzeňská vstupenka.
Text: Eva Kriegerová
Fotogalerie
Zveřejněno: 24. 1. 2022, Martin Pecuch
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzovní lístek, Směnárna PETRA FINANCE, Plzeň
- Směnárny Plzeň - Kurzy měn ve směnárnách
- Plzeň si o víkendu připomněla výročí židovských transportů
- Plzeň si připomene smutné výročí židovských transportů do Terezína
- Plzeň si připomene 30. výročí listopadu 1989 velkým projektem Cesta svobody
- Plzeň si připomněla výročí narození Václava Havla
- Plzeň si připomněla 9. výročí úmrtí prezidenta Václava Havla
- Plzeň si připomněla 50. výročí úmrtí Bohumila Polana
- A nebuďte smutnej, Vaňku! Plzeň si připomene desáté výročí úmrtí Václava Havla
- Pravomil Raichl bojoval do konce života. Město Plzeň si připomnělo výročí jeho narození