Co všechno by nás mělo zajímat o současné koruně?
Klíčové body
- Koruna vstoupila do nového roku s výhledem dále se rozšiřujícího úrokového diferenciálu vůči eurozóně.
- Vedle toho existuje i výčet rizik, která by očekávanou cestu k silnějším hodnotám mohla zkomplikovat.
- Stojí za posílením kurzu exportéři, nebo jde o sázky na carry trade využívající úrokový diferenciál a nadále relativně nízké volatility?
Koruna vstoupila do nového roku s výhledem dále se rozšiřujícího úrokového diferenciálu vůči eurozóně. Vedle toho existuje i výčet rizik, která by očekávanou cestu k silnějším hodnotám mohla zkomplikovat. Lednový vývoj zatím potvrdil, že ona rizika, i přes realizaci některých z nich, sázkaře na silnější korunu nikterak neodradila.
Do výčtu možných překážek přímočarého posílení koruny řadíme pandemickou situaci a na ni navazující opatření, americkou měnovou politiku, a nakonec i případné zhoršení vnější bilance, u které je nutné počítat s vlnami výplat dividend i s potenciálním poklesem obchodní bilance vlivem pokračujících problémů evropského průmyslu.
Zatímco vnější bilance je dlouhodobější záležitost, předchozí dvě rizika je možné komentovat již teď. Pandemická situace se v Evropě, potažmo v České republice, nezlepšuje, spíše naopak. I přesto globální trhy nepovažují mutaci omikron a na ni navazující opatření za natolik velký problém, jako tomu bylo u mutace delta. Tím pádem se globální tržní nálada ve vztahu k pandemii nikterak výrazně nezhoršuje.
U americké měnové politiky v posledních dnech pozorujeme výrazný posun. Trhy plně zaceňují čtyři kola navyšování sazeb Fedu během letošního roku. Objevují se přitom i sázky na možnost jednorázového zvýšení sazeb o 50 bazických bodů, což měnový výbor neudělal od roku 2000. Vedle toho je již teď v podstatě jisté, že Fed letos zahájí proces snižování bilance, který bude ve srovnání s historií mnohem rychlejší a razantnější. Výsledkem je nárůst amerických tržních sazeb, nominálních i reálných.
Ať už jde o pandemii nebo o vývoj amerických tržních sazeb, koruna dále posiluje až na nejsilnější hodnoty za téměř jedenáct let. To však neznamená, že je možné zmíněná rizika hodit za hlavu. Pandemická situace by se sice s nástupem jarních měsíců měla zlepšit, na podzim se však může opět zhoršit. U amerických sazeb pak čekáme především na to, zda se citelně vzhůru posunou i ty nejdelší tržní sazby měřené například 5Y5Y či 10Y10Y forward swapy. Právě ty nejlépe reflektují dlouhodobý výhled americké ekonomiky, a tedy i sazeb Fedu. Dokud zůstanou tyto, především reálné, sazby bez výrazných změn, koruna by spolu s ostatními měnami regionu mohla zůstat tímto faktorem relativně netknutá.
Otázek ohledně současné koruny je ale i tak hned několik. Stojí za nedávným posílením exportéři, nebo jde o sázky na carry trade využívající úrokový diferenciál a nadále relativně nízké volatility? Pokud jde čistě o tyto sázky, jak dlouho mohou vydržet? Jaký podíl spadá pod střednědobé sázkaře a jak velký pod ty krátkodobé?
Na poslední otázku nám možná odpoví již únorové zasedání ČNB. Záležet bude na tom, jak bude centrální banka argumentovat další postup. Potvrdí své tvrzení, že nad hranici 5 % se nedostaneme, nebo zažehne jiskru naděje? Pokud půjde o první variantu, krátkodobý kapitál by se mohl postarat o výběr zisků, a tedy o korekci. Jestliže o druhou, pro sázkaře na carry by to mohl být další popud k nákupům. A pro nás ostatní zase důvod ke spekulacím, kam až bude ochotna ČNB zajít ve snaze zkrotit inflační tlaky a udržet inflační kotvu. Zejména v případě, bude-li k utahování měnových podmínek přispívat i posilující koruna.
Text byl původně napsán pro rubriku Big Expert serveru Kurzy.cz.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1328 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,65 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1290 do 1,1385 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,32 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,47 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,24 až 24,38 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,39 do 21,55 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters