Cyklické indikátory v USA a Evropě a hledání atraktivních akcií mimo americké trhy
I na počátku letošního roku zaznívají hlasy, podle kterých přichází období, kdy si mezinárodní trhy povedou lépe než ty americké. Tomuto tématu se tu občas věnuji i s poukazem na to, že rozhodující je tu poměr požadované návratnosti a růstového výhledu daného trhu. A ten americký se alespoň podle investorů zatím těší výjimečně dobrému poměru obou. Dejme ale tomu, že zbytek světa přestane zaostávat. Kam se pak vrtnout? Jednu z možných odpovědí nabízí nová úvaha od Morningstar, která mimo jiné vypichuje deset údajně atraktivních akcií mimo USA. Co je na seznamu pro mě nejzajímavější, je 50 % podíl akcií z jedné jediné země.
Následující graf porovnává výnosy desetiletých vládních obligací v USA, Kanadě, Německu a UK. Tyto výnosy mohou být vnímány jako indikátor dalšího (nominálního) vývoje v ekonomice – pokud jdou dolů, jde o odraz zájmu investorů pramenícího z horšího ekonomického výhledu a menších inflačních tlaků. A naopak. Srovnání geografické může být na této rovině slabší, ale zde může sedět: Růstový výhled je nejsilnější v USA a Kanadě, nejslabší naopak v Německu. Ve všech zemích se přitom podle nahoru se zahýbající křivky v posledních týdnech zlepšil. A platí to i o UK, tedy o zemi zmíněné v samotném úvodu.
Zdroj: Twitter
Ve srovnání s Británií, a nejen jí, přitom může růstová výhoda USA (minimálně podle investorů) přicházet zejména ve vztahu k dlouhodobějšímu výhledu. Index ekonomických překvapení totiž nyní dokonce nahrává o něco více UK. A docela se rýmuje v grafem prvním:
Zdroj: Twitter
Vedle horšího dlouhodobého růstového výhledu můžeme pak podle mne směle uvažovat i o tom, že britské akcie nesou skutečně i relativně vyšší rizikové prémie. A obojí dohromady se promítá do valuací, které jsou tak rozdílné od řady jiných vyspělých zemí. Což sebou téměř nevyhnutelně nese úvahy o tom, zda tak nízké valuace nejsou už známkou toho, že v UK je skryta hodnota. Jde o makro verzi podobných úvah u řady akcií s nízkými valuacemi zaměřených na to, zda jde o hodnotovou příležitost, či past.
Výše uvedené samozřejmě není nějakým uceleným pohledem na UK trh a ekonomiku, jen jsem chtěl poukázat na pár souvisejících témat. Jak jsem také zmínil v úvodu, Morningstar jmenuje pět údajně atraktivních firem z UK. Mělo by jít o Vodafone, BTI, Imperial Brands, Lloyds a Smiths Group. Namísto analýzy některé z nich ale dnes zakončím posledním grafem, který srovnává výkony akciích velkých firem relativně k těm malým:
Zdroj: Twitter
Před časem jsem tu poukazoval na studii, která tvrdila, že v USA a Kanadě si malé společnosti vedou lépe na počátku cyklu, s jeho přibližováním se vrcholu získávají navrch akcie velkých firem. V USA by tak zelená křivka potvrzovala teze o tom, že tamní ekonomika se posouvá znatelně do pozdějších fází cyklu. A pokud by stejná logika držela i u zbylých dvou křivek, tak by Evropa a UK byly v tomto ohledu znatelně pozadu. V kombinaci s grafy předchozími by to ale ani v USA nyní nemělo přinášet útlum.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?