V Indexu sociálního rizika si Česko za loňský rok polepšilo o 14 pozic
Společnost Euler Hermes podruhé zveřejnila Index sociálního rizika (ISR), který identifikuje silné stránky, zranitelná místa a vnímání politických, institucionálních a společenských rámců v jednotlivých zemích. Tyto atributy signalizují obecnou náchylnost dané země k událostem systematického sociálního rizika, které by mohly mít zásadní dopad na politiku či na tvorbu a přijímání strategických, obchodních a investičních rozhodnutí. Letos byl hodnotící rámec indexu ISR rozšířen na 185 ekonomik (oproti 102 z analýzy z předchozího roku).
V roce 2021 se systematické sociální riziko v zemích s rozvinutými ekonomikami celkově snížilo. Tomuto poklesu vévodí severské země společně se Švýcarskem. Náleží jim pět prvních pozic žebříčku indexu ISR. V příznivém trendu pozitivního hodnocení míry sociálního rizika rozvinutých ekonomik však tvoří výjimku Francie, Spojené státy, Portugalsko a Řecko jako čtveřice zemí, jejichž skóre ISR zaznamenalo pokles. Naopak mezi ekonomikami, které se rozvíjejí a mezi které studie řadí i Českou republiku, celkově index sociálního rizika vzrostl, přičemž nejlepší umístění patří Estonsku (na 16. pozici), Česku (na 19. pozici) a Slovinsku (na 20. pozici). Česká republika si dokonce v žebříčku polepšila, dokázala se posunout o 14 pozic vzhůru a rovněž její skóre indexu IRS vzrostlo na +7,5 (tabulka 1 níže na konci textu). Na opačném konci pořadí s nejvyšším indexem IRS se naopak nachází Demokratická republika Kongo, Súdán, Afghánistán, Nigérie a Zimbabwe. Společně s Myanmarem a Peru zaznamenaly v žebříčku nejvýraznější propad za poslední rok a půl Afghánistán a Demokratická republika Kongo.
Detailnější analýza reakcí jednotlivých ekonomických strategií pro boj s covidem-19 naznačuje, že snižování trendu sociálního rizika se projevilo hlavně ve státech se silnou fiskální reakcí a/nebo v zemích, které udržely pod kontrolou nezaměstnanost. „České republice pomohlo k celkovému umístění v indexu ISR relativně vysoká fiskální odpověď na koronavirovou pandemii – přibližně 25 % HDP. I pracovnímu trhu se poměrně dařilo – do srpna 2021 nezaměstnanost vzrostla pouze o 1,1 procentního bodu od začátku pandemie,“ říká Iva Palusková, Country manažerka Euler Hermes pro ČR.
Při bližším pohledu se proto zdá, že pokud byly strategie na zvládnutí covidu-19 na pracovním trhu realizovány převážně prostřednictvím ekonomické podpory firem (jak činila většina nízkopříjmových či nižších středních ekonomik), tak lze jakoukoli podstatnou změnu v úrovni sociálního rizika přisuzovat výběru ekonomických intervencí pro boj s covidem-19. V tomto kontextu se proto neprojevila jako účinná strategie, kterou zvolily Ukrajina, Filipíny a Srí Lanka.
Pokud však strategie pro boj s pandemií zahrnovaly významné kroky vedoucí k přímé ochraně pracovních pozic a hotovostních převodů (jak bylo možné pozorovat u vyšších středních a vysokopříjmových ekonomik), zdá se, že veškeré významné změny ovlivňující úroveň sociálního rizika souvisí spíše s hlavními silnými či slabými místy jednotlivých ekonomik než s reakcemi na covid-19. V této souvislosti tedy země jako Bělorusko, Libanon a Peru mají zcela jasně ve svém hospodaření zranitelná místa, která kompenzují jakýkoli pozitivní efekt proticovidových strategií.
Zatímco vlády jednotlivých států pracují v reakci na pandemickou krizi na budování silnějších institucí, byly za účelem minimalizace sociálního rizika do budoucna definovány 3 prioritní oblasti zájmu: potravinová bezpečnost, genderová nerovnost a nerovnost v příjmech. Globální ceny potravin vzrostly od začátku pandemie o 43 % a odhaduje se, že potravinové deprivaci během krize bylo vystaveno o 70 – 161 milionů lidí navíc. „Je evidentní, že významná změna v globální potravinové výroběa zemědělství je tedy nezbytná, pokud bude nutné uživit část populace, která je již dnes ohrožena hladem, a dvě miliardy dalších lidí, které na světě přibydou do roku 2050. Avšak v kontextu ČR potravinová bezpečnost nepředstavuje výrazný problém – s konečným skórem 88,3 ČR přeskočila mezi zeměmi hodnocenými v indexu průměrnou hodnotu 61. Poměrně nízko je navíc i úroveň populace, která v Česku žije pod mezinárodním měřítkem extrémní chudoby – jedná se o 0,01 %,“ podotýká Iva Palusková.
Covid-19 negativně zasáhl také do problematiky genderové nerovnosti – se vzrůstající mírou násilí páchaného na ženách a dívkách po celém světě se v kontextu vzrůstající chudoby rozšiřovala i propast v sociální ochraně, což daleko významněji ovlivňuje zranitelnost žen než mužů. V této souvislosti by programy obnovy měly zohledňovat genderové důsledky, odstraňovat právní bariéry vůči ženáma posilovat snahy o jejich ochranu před násilím. „S výsledkem 0,14 si ČR vedla v indexu poměrně dobře i z hlediska genderové nerovnosti – tento údaj byl měřen prostřednictvím škály od 0 do 1, přičemž jednička značí vysokou nerovnost mezi pohlavími,“ dodává Palusková.
Řešení třetí prioritní oblasti, příjmové nerovnosti, je aktuální v rozvojových i v rozvinutých zemích současně. Předběžné průzkumy Eurostatu totiž ukázaly, že i rozvinuté státy jako Rakousko, Bulharsko, Řecko, Irsko, Itálie, Portugalsko, Španělsko a Švédsko se potýkají se zvýšenými počty dospělých v produktivní věku, kteří jsou ohroženi chudobou (viz tabulka 2 na konci textu).
Tabulka 1: Index sociálního rizika Euler Hermes – pořadí a dosažené skóre jednotlivých zemí
1= nejvyšší riziko, 100 = nejnižší riziko
Tabulka 2: Podíl kvintilu příjmu pro disponibilní příjem
Poměr podílu kvintilu příjmu (S80/S20) [1] ukazuje roční příjem 20 % populace s nejvyššími příjmy vzhledem k počtu let, po které musí 20 % populace s nejnižšími příjmy pracovat, aby dosáhlo identické výše příjmu. V EU se poměr zvýšil celkově, přičemž největší nárůst nerovnosti byl zaznamenán v Německu (1,8 roku) a Turecku (0,8 roku).
Euler Hermes je světovým lídrem v pojištění pohledávek s více než 52 000 klienty a zastoupením ve více než 50 zemích. Společnost je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V České republice působí již od roku 1997.
[1] Poměr S80/S20 měří relativní disparitu v distribuci příjmů.
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select