(Kurzy.cz)
Daniel Beneš poprvé od loňského května opět prodával akcie ČEZ
Jakoby sám nejvýše postavený muž v energetické skupině ČEZ chtěl odstartovat novou letošní sérii tzv. insider transakcí, kterých se s největší pravděpodobností v následujících týdnech a měsících dočkáme. Stále totiž vlastně není definitivně uzavřena anabáze související přitom s již na konci roku 2019 zrušeným opčním akciovým motivačním programem pro manažery ČEZ, který byl trnem v oku nejednomu minoritnímu akcionáři. Každopádně jen loni si manažeři řekli ze zrušeného programu o více než milion akcií ČEZ, které z většiny obratem se ziskem prodali.
Ve zmiňovaném roce 2019 byly manažerům přiděleny v souhrnu ještě další poslední stovky tisíc opcí na akcie ČEZ, které z velké části ještě nebyly uplatněny. Daný motivační program umožňoval realizovat opce nejdříve po 2 letech od každého přídělu, nejpozději však do 3,5 roku. Jinak propadají. Dle všeho se tak právě letos nejspíše dočkáme řady značně ziskových transakcí k velké části dosud neuplatněných opcí.
Připomeňme, že cena přidělovaných opcí se stanovovala jako vážený průměr z cen, za které byly uskutečněny obchody s akciemi ČEZ na regulovaném trhu v době jednoho měsíce před dnem daného přídělu opcí. Oproti současné ceně akcií ČEZ tedy o desítky procent níže, resp. například v roce 2019 se kurz akcií energetické společnosti pohyboval v pásmu cca 500-570 Kč.
Beneš prodal akcie ČEZ nikoliv na burze, ale OTC
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dle včera zveřejněného regulatorního hlášení uplatnil v pátek 14. ledna z posledního přídělu právě z roku 2019 jen 5 753 opcí, resp. získal daný počet akcií za kurz zhruba 508 Kč. Zainvestovat tak musel do firemních akcií 2,92 mil. Kč, nicméně vlastně jen krátce. Hned v pondělí totiž prodal zhruba dvě třetiny, resp. 3 753 akcií za kurz 812 Kč. Tedy za téměř 3,05 mil. Kč.
Zajímavé je, že i přes vlastně nevelký objem akcie neprodal přímo přes burzu, ale OTC (Over-the-counter). Tedy vlastně přímým obchodem a to přes WOOD and Company Financial Services. Nejedná se ze strany Beneše o úplnou novinku, jelikož k obdobné transakci se uchýlil již loni v květnu při vlastně do letoška posledních jeho transakcích. Tehdy při prodeji 20 tis. akcií ČEZ, zamířilo na burzu zhruba 4 tis. akcií, resp. zbytek právě přes OTC.
Akcie ČEZ po nakonec pondělním mírném poklesu v úterý naopak ztráty vymazaly, aby zase ve středu zamířily mírně níže, resp. zakončily na 812,50 Kč. Poslední dobou jejich nevýrazné kurzové změny jakoby kopírovaly obdobné cenové uklidnění elektřiny. Poslední týden k velkým cenovým změnám zejména dlouhodobých ročních kontraktů totiž nedochází. Možno zmínit, že domácí kontrakt pro rok 2023 se, oproti prosincovým maximům u 147 EUR/MWh, aktuálně pohybuje u 118 EUR/MWh, pro rok 2024 u 93 EUR/MWh, resp. pro rok následující u 87 EUR/MWh. Spotový/vnitrodenní trh zůstává pro výrobce elektřiny nadále více lukrativní. Ceny nad 250 EUR/MWh (cca 6 Kč/kWh) totiž nejsou stále ničím výjimečným.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz