Finsko, Lotyšsko a Azorské ostrovy budou nově v tmavě červené kategorii seznamu zemí podle míry rizika nákazy. Polsko a Německo budou červené
Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry rizika nákazy, který bude účinný od pondělí 10. ledna. Vzhledem k šíření varianty koronaviru omikron jsou stanovena přísnější pravidla pro vstup cizinců na území ČR. Finsko, Lotyšsko a Azorské ostrovy budou nově v tmavě červené kategorii zemí podle míry rizika nákazy. V červené kategorii bude Polsko a Německo. Naopak Rumunsko bude oranžové.
Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) patří Vatikánský městský stát. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Argentina, Austrálie, Bahrajn, Chile, Indonésie, Kolumbie, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Peru, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan.
Další kategorií jsou země nebo teritoria, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie se momentálně řadí Rumunsko.
Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Bulharsko, Polsko, Německo, Maďarsko a Rakousko.
Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie) spadá Andorra, Belgie, Dánsko, Chorvatsko, Francie, Finsko, Malta, Itálie, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Kypr, Norsko, Monako, Island, Irsko, Řecko, Estonsko, Litva, Portugalsko vč. Madeiry a Azorských ostrovů, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Španělsko vč. Baleárských a Kanárských ostrovů a Švýcarsko a ostatní třetí země mimo EU.
Občané ČR vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 7. den po vstupu na území ČR. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, a také podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději 14. den PCR test. Tato povinnost se týká také spolucestujících a rodinných příslušníků českých občanů, kteří mají vydané povolení k přechodnému pobytu na území České republiky, a také občanů Evropské unie s vydaným potvrzením o přechodném pobytu na území ČR nebo cizinců s povolením k dlouhodobému nebo trvalému pobytu na území ČR
Podmínky testování při návratu ze zahraničí se netýkají občanů ČR a cizinců s povoleným pobytem, kteří mají dokončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit příjezdový formulář. A to bez ohledu na kategorii dané země.
Z důvodu zabránění šíření onemocnění nové mutace omikron budou cizinci, kteří na území České republiky nemají povolení k pobytu, povinni před vstupem na území ČR disponovat negativním výsledkem PCR testu. A to včetně cizinců, kteří mají dokončené očkování nebo prodělali onemocnění covid-19.
Výjimku mají pouze cizinci očkovaní posilující dávkou (tzv. booster), pokud jsou očkovaní v zemi, jejíž certifikát Česká republika uznává – seznam těchto zemí je zveřejněn na webu zde. Další výjimku mají děti do 12 let. Zvláštní režim platí pro děti 12-18 let, kdy děti plně očkované (bez boosteru) mají rovněž výjimku z předvstupního testu. Osoby neočkované nebo osoby, které neprodělaly onemocnění covid-19 musí následně podstoupit RT-PCR testu v rozmezí 5. až 7. dne od vstupu na území České republiky a nosit do doby výsledku tohoto testu vždy při opuštění bydliště nebo ubytování respirátor.
Uznává se také očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončené očkování z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací pro nouzové použití. Tyto osoby zároveň musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněný v seznamu certifikátů na webu Ministerstva zdravotnictví. Může se jednat také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle EU covid nařízení. Česká republika akceptuje také certifikáty z těch zemí, ve kterých probíhá očkování vakcínou schválenou EMA, míra proočkovanosti je zde vyšší než v České republice, země poskytuje věrohodné a ověřitelné údaje k pandemii a spolupracuje v rámci mezinárodních organizací v boji s pandemií.
Ministerstvo zdravotnictví zároveň důrazně doporučuje, aby občané omezili cestování, neboť je třeba minimalizovat riziko šíření onemocnění covid-19.
Kompletní ochranné opatření a další informace o cestování naleznete na webu Ministerstva zdravotnictví zde.
Informace k cestování nabízí web Ministerstva zahraničních věcí a k přeshraničnímu pohybu web Ministerstva vnitra.
Odbor komunikace s veřejností
Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select
?