plzen.eu (Plzeň)
Z regionů  |  26.11.2021 00:00:00

Osm světel rozzáří Starou synagogu v Plzni. Unikátní světelná instalace oslaví židovský svátek Chanuku

Ve dnech 28. listopadu až 6. prosince se rozzáří plzeňská Stará synagoga i prostor okolo ní.  Unikátní světelná instalace nazvaná Osm světel bude netradiční oslavou židovského svátku Chanuka. Studenti ateliéru multimediální tvorby Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni pod vedením Jana Morávka připravili pro tuto příležitost speciální světelnou instalaci. Podobně jako se po osm dní postupně zapalují svíčky na chanukiji, bude i projekt Osm světel postupně gradovat. Ve Staré synagoze bude k vidění také výstava Světlo v tmách Radovana Kodery. Židovský svátek Chanuka je svátkem světla.

Tisková konference (foto: M. Pecuch)

Tisková konference (fotografie: M. Pecuch)

„Plzeňská veřejnost nebyla příliš zvyklá na otevřenost Židovské obce Plzeň. Chceme se postupně společnosti otevřít i z toho důvodu, že právě občané přispěli na obnovu Velké i Staré synagogy,“ uvedl Jiří Löwy, předa Židovské obce Plzeň.

„Chanuka je jediným židovským svátkem, který Židé slaví s veřejností,“ připomněla Barbora Freund ze Židovské obce Plzeň.

Tisková konference (foto: M. Pecuch)

Slavnostní zahájení proběhne na první chanukový večer, tedy v neděli 28. listopadu, od 16 hodin. Zapálení první chanukové svíčky se zúčastní i významní představitelé náboženského, kulturního a společenského života – například velvyslankyně státu Izrael J. E. Anna Azari, vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon, primátor Plzně Martin Baxa, hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová a další. V rámci slavnostního zahájení vystoupí studenti Konzervatoře Plzeň, kteří nastudovali židovské písně a modlitby. Představí se pod taktovkou dirigenta a skladatele Václava Benjamína Špírala, který pro tuto příležitost připravil aranže a za inspirace tradičním nápěvem zhudebnil jednu z modliteb.

Tisková konference (foto: M. Pecuch)

V průběhu následujících sedmi dnů bude světelná instalace otevřená veřejnosti vždy od 16:30 do 20 hodin, plné vstupné činí 120 korun, zlevněné 80 korun. „Prostor synagogy má svoji silnou atmosféru, proto jsme se rozhodli nepřijít s klasickým mappingem. Je to hra světel a ornamentu, která podporuje ducha místa. Není to několikaminutová show, ale světelná instalace,“ popsal Jan Morávek, autor projektu společně se studenty z Ateliéru multimediální tvorby Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Tisková konference (foto: M. Pecuch)

Projekt Osm světel bude zakončen 6. prosince v 18 hodin koncertem Nikdy ne 2x stejně v podání Zelí-Potkan Orchestra Konzervatoře Plzeň opět pod taktovkou Václava Benjamína Špírala, který ke koncertu uvedl: „Bude se jednat o jedinečnou orchestrální improvizaci ve spojení hudby a světla.“ Vstupné na koncert činí 200 korun a vstupenky lze zakoupit na místě nebo přes portál GoOut.

Po celou dobu trvání projektu Osm světel bude v prostorách synagogy k vidění fotografická výstava Radovana Kodery Světlo v tmách. „Jedná se o soubor klasických bromostříbrných fotografií pořízených v interiéru Velké synagogy v Plzni na podzim roku 1996 v době, kdy probíhala první etapa rekonstrukce synagogy. Kvůli restaurování byla vitrážová okna vyjmuta z rámů a nízké podzimní slunce pronikalo hluboko do nitra synagogy. Sluneční paprsky v synagoze a od nich odvozený název souboru symbolizoval v nové době novou naději jak pro synagogu, tak pro židovskou obec samotnou,“ řekl Radovan Kodera. Výstava ve Staré synagoze bude k vidění až do 19. ledna 2022, otevřeno bude denně kromě soboty od 10 do 18 hodin.

Celý projekt se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.

Tisková konference (foto: M. Pecuch)

Chanuka, z hebrejského slova „zasvěcení“, připomíná opětovné vysvěcení druhého Chrámu poté, co byl znesvěcen vojsky Antiocha IV. Podle Talmudu našli Židé po příchodu do Chrámu pouze jednu nádobu s čistým olivovým olejem, která stačila pro chrámovou menoru (sedmiramenný svícen) na jeden den. Zázrakem však olej hořel po osm dní, což stačilo, aby byl vylisován, připraven a posvěcen nový olej. Od tohoto zázraku je dodatečný název Chanuky jako „svátek světel“. Je zvykem postupně zapalovat svíce na chanukiji (osmiramenný svícen) a jíst jídla připravená na oleji. Hlavním poselstvím chanuky je vítězství duchovní svobody. Asyřané představují utlačovatele, kteří brojí proti lidským duším. Makabejští pak symbolizují bojovníky za svobodu vlastní kultury a hodnot – myšleno Tóru. Chanukové světlo má symbolizovat, že svobodu je třeba udržovat a v případě nutnosti za ní bojovat.

Text: Adriana Jarošová


Zveřejněno: 26. 11. 2021, Martin Pecuch 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688