Ranní glosa: Podnikatelé jsou pro příští měsíce o něco optimističtější
Jen několik dnů před zavedením nových restriktivních opatření zveřejnil statistický úřad průzkum nálad mezi podnikateli a spotřebiteli, na kterém je asi nejzajímavější další nárůst inflačních očekávání.
Ale popořadě. Důvěra v českou ekonomiku se v době prudce se zhoršující pandemické situace zvýšila, a to především díky příznivějším vyhlídkám průmyslových a stavebních firem. V obou odvětvích jsou navzdory rychle rostoucím cenám patrná příznivější očekávání vývoje poptávky v následujících třech měsících. V průmyslu lze tento obrat přičítat obratu v automobilovém průmyslu, který do října pociťoval důsledky omezení produkce v největším tuzemském producentovi osobních vozů. Na druhou stranu si nelze nevšimnout, že z hlediska zakázek zatím situace až tak růžová není. Firmy mají zajištěnou práci na následujících 8,4 měsíců, což je druhý nejslabší letošní výsledek, který navíc výrazně zaostává za letními hodnotami přesahujícími 12 měsíců. Ve stavebnictví dochází ke zlepšení i díky lepší aktuální situaci, kterou firmy nepociťují už tak dramaticky zle jako v říjnu. V každém případě v obou odvětvích jsou vidět silná očekávání dalšího růstu cen, v průmyslu dokonce nejvyšší od roku 1998. Podíl firem očekávající zdražení své produkce je dokonce nejvyšší za celou dobu sledování od roku 1993. Rekordní je ovšem i přesvědčení o růstu cen v obchodech a ve službách, což vzhledem k dosavadnímu vývoji vstupních cen není žádným překvapením.
Zatímco v podnikatelském sektoru se důvěra v posledním měsíci zvýšila, v případě spotřebitelů je tomu naopak. Covidová skepse je zpět podporovaná obavami z dalšího vývoje ekonomiky i vlastní finanční situace. Jak uvádí statistický úřad, strach z inflace je nejvyšší za celou dobu zjišťování, a navíc se zvyšují i obavy z nezaměstnanosti. To rozhodně není – vzhledem k už tak vysoké inflaci – příznivá kombinace pro další vývoj spotřeby, která v posledním roce ekonomiku podržela. Rozhodně to nenahrává některým předpokladům o boomu odložené poptávky, která by měla hospodářství dodat nový impuls. Ostatně už data z maloobchodu za poslední tři měsíce o ničem takovém vůbec nesvědčila. Celkově mírný optimismus lze spatřovat alespoň v podnikatelské sféře, i když ten je nyní založen spíše na firemních výhledech než na tvrdých zakázkových datech. Možná až trochu moc začíná letošní podzim připomínat ten loňský.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory