5 zlozvyků, kterých se dopouštíme při nabíjení smartphonů
Nefunkční baterie je nejčastějším důvodem výměny smartphonu za nový. Mnoho lidí totiž neví, jak mobil správně nabíjet. V důsledku toho pak mohou nevhodné způsoby nabíjení výrazně zkrátit životnost baterie. Kterých zlozvyků se vyvarovat a jak se o lithiové baterie správně starat?
Většina smartphonů obsahuje lithiové baterie, u nichž se po 500 cyklech nabití a vybití začne snižovat původní kapacita. To znamená po necelých dvou letech každodenního dobíjení. A ačkoliv se baterie i poté stále nabíjí a může sloužit, nevyužívá sto procent své původní výkonnosti. Mnoho lidí neví, že baterii telefonu některými zlozvyky sami poškozují a mohou svým chováním výrazně zkracovat její životnost.
1. Není třeba baterii plně vybíjet
Každým plným nabitím se životnost baterie snižuje o jeden cyklus. Obecně zažité pravidlo, že je vhodné nabíjet telefon vždy do maxima a naopak začínat nabíjení při plně vybitém akumulátoru, proto není zcela správné. „Vždy je lepší baterii nabít například pouze na 80 procent a nenechat ji úplně vybít, ale udržovat ji stále nabitou. Extrémní přechody ze zcela vybitého telefonu na plně nabitý baterii nesvědčí a naopak dochází k postupnému poklesu kapacity akumulátoru,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment akumulátorů do chytrých telefonů.
To však rozhodně neznamená, že by lidé měli nabíjet telefon už ve chvíli, kdy kapacita baterie klesne o pár procent. Optimální je přístroj připojit ke zdroji, když kapacita baterie spadne na 10 %.
2. Pozor na nabíjení v noci
Častým zlozvykem je nabíjení telefonu přes noc. To baterii smartphonu do velké míry škodí, protože je nabíjena celé hodiny i po dosažení plné kapacity. Lidé by měli nabíječku od telefonu odpojit nejpozději ve chvíli, kdy dosáhne stoprocentního nabití. Přebíjení však není u moderních telefonů tak velkým problémem, jako tomu bylo kdysi. „Moderní smartphony využívají technologii, která umožňuje sledovat denní režim uživatele a sleduje, v kolik hodin chodí přibližně spát a v kolik hodin se probouzí. Zařízení se tak rychle nabije přibližně do 70 procent a poté se celý proces zpomalí tak, aby baterie dosáhla plné kapacity přibližně ve chvíli, kdy uživatel vstává,“ upozorňuje Radim Tlapák. Ačkoliv moderní technologie snižují degradaci baterie, stále nejsou dokonalé, a je proto lepší smartphone po nabití od nabíječky odpojit.
3. S powerbankou obezřetně
Powerbanka může v mnoha případech takzvaně vytrhnout trn z paty – například při cestování –, přesto není dobré ji k nabíjení telefonu využívat dlouhodobě. Kvalitnější powerbanky sice dokážou telefon dobře nabít, nejsou ale plnohodnotným napájecím zdrojem a nemohou zaručit trvalý a stabilní přísun proudu. Powerbanka navíc při nabíjení generuje velké množství tepla, a to může baterii chytrého telefonu poškodit.
4. Telefon během nabíjení nepoužívejte
Někteří uživatelé jsou zvyklí vystavovat telefon velké zátěži i během toho, co se nabíjí – a to je chyba. „Hraní her, používání fotoaparátu nebo jiných náročných aplikací způsobuje, že procesor smartphonu generuje velké množství tepla. Teplo však zároveň vzniká při samotném nabíjení, a to může výrazně zhoršit životnost baterie,“ říká Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. Právě zvýšené množství tepla a nepravidelné nabíjení akumulátoru mobilu nejvíce škodí.
5. Chraňte telefon před přehříváním
Lidé si běžně neuvědomují, co všechno může způsobovat přehřívání telefonu, a tudíž přístroji škodit. Během nabíjení je například lepší vyndat mobilní telefon z obalu, který omezuje odvod tepla z nabíjeného zařízení. Nebezpečné je také vkládat nabíjející se telefon pod polštář. Přístroj při nabíjení generuje teplo, a je-li pod polštářem, nemůže teplo odvádět a extrémně se zahřívá. V některých případech tak může dojít až ke vzplanutí polštáře. Pokud lidé chtějí mít smartphone stále po ruce, je lepší ho odložit například na noční stolek. Chybou je rovněž pokládání telefonu blízko zdroje tepla. Pokud tedy běžně nabíjíte telefon ze zásuvky u radiátoru, raději vyhledejte jiné místo v bytě.
Společnost BatteryShop.cz má v obchodování na internetu dlouhodobé zkušenosti, věnujeme se mu od roku 1998. Specializuje se výhradně na prodej baterií. Všichni pracovníci mají s produkty z oboru počítačové elektroniky bohaté zkušenosti. Obchodními partnery jsou společnosti z Asie a USA. Všechny prodávané baterie splňují přísné evropské normy a mají všechny certifikáty potřebné pro prodej v zemích Evropské unie. Vysokou kvalitu služeb internetového obchodu potvrzuje 100% hodnocení zákazníků na portálu Heureka.cz.
Internetový obchod BatteryShop.cz provozuje společnost NTB CZ, která je zároveň vlastníkem a výhradním prodejcem baterií značky T6 power. Je také oficiálním dovozcem výrobků značky iGo do České republiky.
Poslední zprávy z rubriky Internet a telefony:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Příspěvek při pěstounské péči 2022 - kalkulačka
- Ošetřovné 2024 - kalkulačka: celkem 6.399 Kč za 9 dnů ošetřovného při příjmu 40.000 Kč. O 27 Kč více než vloni.
- 5 zlozvyků, kterých se dopouštíme při nabíjení smartphonů
- 5 zlozvyků, kterých se dopouštíme při nabíjení smartphonů - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- 8 chyb, kterých se lidé často dopouštějí při vyplňování daňového přiznání
- 3 časté chyby, které se české domácnosti dopouští při správě osobních financí
- 6 chyb, kterých se Češi dopouštějí při sjednávání hypotéky
- 6 chyb, kterých se Češi dopouštějí při sjednávání hypotéky - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- 6 chyb, kterých se Češi dopouštějí při sjednávání hypotéky - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Jak ušetřit v bance: 10 zlozvyků, které nás připravují o peníze!
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla