Cestovní ruch – 3. čtvrtletí 2021 - Některé segmenty cestovního ruchu v Česku se vrátily k normálu.
Razantní zlepšení epidemické situace během jara spolu s postupující vakcinací obyvatelstva umožnily v tuzemsku i většině evropských států uvolnění striktních omezení v oblasti přeshraničního pohybu osob i samotného ubytování. Některé segmenty cestovního ruchu v Česku se tak vrátily k normálu. Počet všech návštěvníků v hromadných ubytovacích zařízeních byl ve 3. čtvrtletí meziročně vyšší o 12,5 % a rostl druhý kvartál v řadě. Za předpandemickou úrovní ovšem stále mírně zaostával.
K oživení ve 3. čtvrtletí přispěla hlavně výrazně početnější domácí klientela, které přibylo meziročně o 10,4 %. Počet hostů ze zahraniční se zvýšil o 22,3 %. Loni v létě byl ovšem příjezdový cestovní ruch stále značně utlumený, v září byl navíc poznamenán zhoršující se epidemickou situací. Ve srovnání se 3. čtvrtletím 2019, kdy rozvoj turismu v Česku vrcholil, byl letos počet zahraničních hostů nižší o 62 %, návštěvníků z tuzemska ale o 29 % přibylo.
Nejvýznamnější skupinou zahraničních hostů v tuzemsku zůstali občané Německa – na počtu přenocování všech nerezidentů se ve 3. čtvrtletí podíleli 32 %. Němců však přenocovalo meziročně o desetinu méně, podobně jako hostů z Polska. Je to dáno tím, že loni v létě nebyl propad návštěvnosti z těchto zemí zdaleka tak prudký jako z většiny ostatních států. Letošní oživení návštěvnosti se týkalo všech dalších významných skupin nerezidentů, vyjma hostů z Velké Británie. Těch v Česku za dva roky ubylo o 89 %. Ještě citelněji propadl zájem ruské klientely a také hostů ze vzdálenějších asijských států, pro které je cestování do Evropy stále spojeno s řadou překážek.
Výkony většiny kategorií ubytovacích zařízení ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostly. Výjimkou byly kempy, v nichž počet přenocování stagnoval. Mohl se projevit vliv chladnějšího a deštivějšího počasí v letošním srpnu. Oproti celé letní sezóně roku 2019 v nich ale návštěvnost vzrostla, podobně jako v penzionech. Naopak o 7 % se za dva roky snížil počet přenocování v hotelech, z toho v pětihvězdičkových o 39 %.
Z regionů došlo k největšímu oživení turismu v Praze, kde počet přenocování hostů z Česka i ze zahraničí narostl meziročně shodně téměř o polovinu. Proti 3. čtvrtletí 2019 zde ale celkových přenocování ubylo 56 %, výhradně vinou hostů z ciziny. Za předpandemickou úrovní celkově zaostávaly i kraje Karlovarský (o 8 %) a Ústecký (2 %), naopak počet přenocování v krajích Libereckém, Královéhradeckém i Vysočina byl o pětinu vyšší.
Lázeňství se během pandemie muselo z velké části přeorientovat na tuzemskou klientelu. Počet hostů z Česka vzrostl ve 3. čtvrtletí 2021 meziročně o 13 %, u nerezidentů stagnoval. K růstu domácí poptávky zřejmě přispěly i ozdravné podoby po prodělaných respiračních chorobách. Zároveň však došlo k dalšímu zkrácení průměrné doby pobytu. Oproti 3. čtvrtletí 2019 klesl počet přenocování všech hostů o 14 %, z toho u zahraničních hostů o 65 %.
Tržby v odvětví ubytování letos ve 3. čtvrtletí sice meziročně reálně o 15 % vzrostly, přesto stále nedosahovaly ani dvou třetin úrovně ze 3. čtvrtletí 2019. Zaměstnanost v širším odvětví ubytování, stravování a pohostinství dále klesala. Ve 3. čtvrtletí 2021 byla meziročně nižší o 6 %, dvouletý propad činil 17 %. Negativní dopady na hospodaření firem byly zčásti tlumeny mimořádnou podporou z veřejných rozpočtů. Jen v rámci programů COVID lázně, COVID ubytování a COVID podpora cestovního ruchu bylo dosud vyplaceno 6,0 mld. korun, z toho letos do října 3,5 mld.
Oživení během letní sezóny se promítlo do zlepšení celkové důvěry podnikatelů v odvětvích těsně spjatých s cestovním ruchem. Ta však byla, vyjma stravování, nižší než v celém sektoru služeb. Mírně pozitivní důvěru vyjádřili v říjnu ubytovatelé i cestovní kanceláře. Pesimismus přetrvával v letecké dopravě, kde se projevovaly i negativní výhledy v oblasti zaměstnanosti.
Situace v oblasti cestovního ruchu se pozvolna zlepšovala i v EU. V červenci počet přenocování meziročně narostl o 17 %, vyšší byl v drtivé většině států Unie, včetně ČR (8 %). Ve dvouletém srovnání ale v zemích EU zaostával o 29 %, a to i vinou domácího cestovního ruchu, který byl slabší o 7 %.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
?