HDP: Jak to vlastně začalo s nejsledovanějším ekonomickým ukazatelem současnosti - Víkendář
Hrubý domácí produkt býval kdysi ukazatelem, o který se zajímalo jen pár odborníků. Dnes může jeho aktuálně zveřejněná výše a růst hýbat kapitálovými trhy, používá se jako ukazatel ekonomické vyspělosti země a někdy je považován za nejdůležitější ekonomický indikátor. Na stránkách ProMarket na to poukazuje ekonom Onur Özgöde s tím, že toto měřítko je ale také často kritizováno a podle některých názorů neposkytuje relevantní obrázek skutečného stavu ekonomiky. Jak to tedy s HDP skutečně je?
Özgöde připomíná, že předchůdcem HDP byl hrubý národní produkt. Jedním z těch, kteří stáli u jeho zrodu, byl ekonom Simon Kuznets. Ten sám pak v roce 1934 upozorňoval, že nejde o měřítko „společensko-ekonomického bohatství, ale výrobní a spotřební kapacity země“. HDP pak bývá kritizován proto, že neodráží řadu netržních aktivit, jako jsou třeba domácí práce. A v neposlední řadě neodráží to, jaký dopad má hospodářská aktivita na životní prostředí.
Projekt zaměřený na stabilizaci cyklu byl podle ekonoma nakonec neúspěchem, ale koncepty jako hrubý národní produkt a následně hrubý domácí produkt pomohly k tomu, aby lidé začali uvažovat o ekonomice jako o jednom celku, který má dynamickou a neustále se měnící povahu. Celku, který připomíná živý organismus a který tvoří takové složky, jako je poptávka, výrobní sektor či práce.
Kuznets a jeho asistent Robert Nathan „namísto sledování nekonečného toku materiálu v celé ekonomice sečetli odměny, které firmy vyplácely svým zaměstnancům a vlastníkům“. Kuznets to nazýval „národním vyplaceným příjmem“. A pak spočítal „národní vyrobený příjem“ tím, že k předchozímu číslu přidal firemní zisky. Z druhého měřítka se nakonec stal hrubý domácí produkt HDP, z prvního hrubý národní příjem. Obě měřítka vládě mimo jiné umožnila provádět makroekonomickou politiku namísto „chaotické a často kontroverzní sektorové politiky“.
Válečná mobilizace pak namísto snah o samotnou stabilizaci produktu a ekonomického cyklu přinesla důraz na jeho stabilizaci na maximální udržitelné úrovni. To pak znamenalo, že ekonomové začali odhadovat, jaký je udržitelný růst produktu v budoucnu. K tomu se začaly objevovat názory, podle kterých nezáleží na vnitřní nerovnováze ekonomiky, protože tu napraví právě ekonomický růst. Začalo tak dlouhé období, kdy byl HDP spojován právě s růstem celého hospodářství.
Určitým zlomem v tomto vývoji může být rok 2008. Özgöde totiž připomíná, že právě období finanční krize přineslo opětovný zájem o nerovnováhy na úrovni jednotlivých sektorů a o jejich vliv na celé hospodářství. Jinak řečeno, ekonomové začali opět věnovat větší pozornost číslům, která jsou pod agregovanými ukazateli typu HDP. A tento posun bude podle ekonoma jen posílen snahou o změnu v oblasti energetiky a o posun směrem k obnovitelným energiím. I ten totiž reprezentuje významnou změnu ve struktuře ekonomické aktivity.
Zdroj: ProMarket
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?