Prim v ruském plynárenství hraje severozápad země
Ruská energetika nabývá na severozápadě země na významu. Společnost Gazprom se oficiálně přemístila z Moskvy do Petrohradu a v Leningradské oblasti probíhá řada projektů zaměřených na vyspělé technologie, ekologii, plynofikaci ruské dopravy nebo náhrady importu v energetice. Nové ekologické výzvy mohou být příležitostí pro mezinárodní spolupráci a uplatnění inovativních zahraničních technologií.
Ilustrační foto: Shutterstock
Energetická strategie Ruské federace si klade za cíl zvýšit do roku 2024 export energetických zdrojů o 9 –15 %, více než trojnásobně zvýšit produkci LNG nebo zajistit světovou úroveň výroby, skladování a exportu vodíku a hélia. Předpokládá dosažení technologické nezávislosti Ruska formou lokalizace výroby a náhrady importu.
Tyto záměry se promítají do rozvojových programů ruských regionů. V Petrohradu a Leningradské oblasti je na programu hned několik energetických projektů. Jde například o výstavbu Komplexu na zpracování plynu v oblasti Ust –Luga a záměr vybudování třetí technologické linky na zpracování zemního plynu a výrobu LNG v Leningradské oblasti. Projekt bude využívat nové patentované technologie společností Gazprom a Linde.
Spolupráce s Němci i Brity
Město Petrohrad připravuje přechod veřejné dopravy a komunální techniky na CNG do tří let. Leningradská oblast chce vybudovat 23 nových plnících stanic na CNG do konce roku 2023. Plynofikaci dopravy plánuje podpořit daňovými úlevami a upřednostněním ekologických společností ve výběrových řízeních k organizaci veřejné dopravě.
Pokračuje spolupráce Institutu technologických iniciativ ropy a zemního plynu s britskou společností Petrofac International a německými společnostmi Linde a Linde Engineering při zpracování jednotného mezinárodně uznávaného systému standardizace v ropném a plynárenském sektoru v Rusku.
Mnoho projektů v ruských regionech připravuje také Gazprom a jeho dceřiné společnosti. Jde například o společný projekt s ruskou zbrojovkou Almaz-Antey, která se v rámci diverzifikace výrobního programu bude podílet na vývoji a výrobě zařízení na podmořskou a povrchovou těžbu uhlovodíkových paliv.
Gazprom má podepsánu dohodu o budování CNG infrastruktury v ruských regionech (Kaliningradská oblast, Tatarstán, Mordovinsko) a na dálniční trase Moskva – Kazaň (dohoda se státním podnikem Avtodor). S Irkutskou ropnou společností Gazprom plánuje těžbu lithia v oblasti Kovytinskoje.
Petrohrad hostí kongresy
Samotný Petrohrad také pravidelně hostí nejrůznější plynárenské kongresy. Mezi nejvýznamnější patří Petrohradské mezinárodní plynárenské fórum“, které se pořádá od roku 2011. Letošního ročníku se zúčastnilo 370 ruských a zahraničních společností z více než třiceti zemí. Zaměřilo se například na náhradu importu v plynárenství, nové energetické technologie a CNG infrastrukturu. Byl zde k vidění koncept bezpilotní hybridní automobilové platformy (baterie a CNG elektrický generátor) nebo několik projektů skladování vodíku a jeho využívání v nákladní dopravě.
Na říjen 2022 se chystá 25. Světový energetický kongres „Energie pro lidstvo“. V rámci připravovaného mezinárodního dialogu se předpokládá účast více než 7 tisíc specialistů. Jedná se o akci Světové energetické rady, která se koná každé tři roky od roku 1924 a pokrývá všechny aspekty energetického sektoru.
V roce 2023 se v Petrohradu plánuje mezinárodní konference k zemnímu plynu „LNG2023“ k otázkám využívání zemního plynu jako ekonomického a ekologického energetického zdroje.
Ekologické směřování ruské energetiky se aktuálně orientuje především na využívání uhlíkových energetických zdrojů, zejména ekologičtějšího zemního plynu. Dosažení proklamovaného cíle uhlíkové neutrality nebo nižšího objemu emisí skleníkových plynů než v Evropě během následujících 30 let však bude narážet na potřebu výroby „zelené energie“ z obnovitelných zdrojů. Ani „šedý“ vodík vyrobený ze zemního plynu, vodní nebo jaderná energie nebude k dosažení kýžených cílů dostačující. Směrování světové energetiky vyvolá v Rusku nezbytně potřebu mezinárodní spolupráce při získávání nových moderních „zelených“ technologií. Tento potenciál bude využitelný také pro české společnosti, které se budou podílet na řešení nových ekologických výzev.
Luboš Laštůvka, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Sankt Peterburgu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- RUB, ruský rubl - převod měn na CZK, českou korunu
- Rubl, Ruský rubl RUB, kurzy měn
- Prim v ruském plynárenství hraje severozápad země
- Perspektivy ruského severozápadu v „době pokoronavirové“
- Ruský severozápad se probouzí z „pandemického spánku“
- Ruská centr. banka pozastavila vyplácení úroků z ruských dluhů v zahraničí = země je de facto v DEFAULTU
- US administrativa rozšířila sankce na ruskou centrální banku, tamní penzijní fondy a zmrazí ruská aktiva v zemi - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Ruská centr. banka pozastavila vyplácení úroků z ruských dluhů v zahraničí = země je de facto v DEFAULTU - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Ruská centr. banka pozastavila vyplácení úroků z ruských dluhů v zahraničí = země je de facto v DEFAULTU - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Fiala: Moje vláda zdědila zemi, která byla z 97 % závislá na ruském plynu a z více než 50 % na ruské ropě (video)
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory