Víkendář: Korea, chaeboly a výzva pro současnou Čínu
Státní průmyslová politika rozděluje ekonomy již celá desetiletí. Minho Kim, Munseob Lee a Yongseok Shin na stránkách VoxEU prezentují závěry své studie, která byla zpracována na základě vývoje v Jižní Koreji a která může vnést více světla do toho, jaká jsou pozitiva a negativa státní průmyslové politiky. Ta byla totiž v době takzvaného asijského ekonomického zázraku intenzivně využívána a příkladem pro země jako Korea bylo i Japonsko, které touto cestou kráčelo dříve.
Ekonomové připomínají, že Japonsko se v padesátých letech přesunulo z tradičních, na práci intenzivních odvětví k těžkému průmyslu, což se poté projevilo i na prudkém růstu jeho exportů. Korea uplatňovala aktivní podporu vybraným odvětvím v letech 1973–1979, nová vláda následně změnila směr a základem dalšího růstu a rozvoje země se měl stát soukromý sektor. Předchozí podpora vybraným odvětvím přitom probíhala různými způsoby, od míry zdanění až po vládní investice do infrastruktury podporující právě vybrané firmy a odvětví.
Vedle růstu ekonomické aktivity ale podle ekonomů nová vládní politika v Koreji přinesla i výrazné zhoršení alokace zdrojů a jejich horší využívání. Což je v souladu s růstem vlivu podnikatelských skupin známých jako chaeboly a následným dotováním různých částí těchto skupin. Byla tedy průmyslová politika uplatňovaná v Jižní Koreji nakonec úspěchem? Ekonomové na tuto otázku odpovídají: Závěr, který můžeme bezpečně učinit bez celkové analýzy přínosů a nákladů, je ten, že tato politika by byla mnohem přínosnější, kdyby s sebou nenesla růst koncentrace firem v odvětvích a růst míry špatné alokace zdrojů.
Posun přes past středních příjmů do značné míry znamená posun od ekonomiky závislé na investicích k ekonomice stojící na inovacích. Aghion a jeho kolegové v této souvislosti poukazují na to, že počet patentů byl v Jižní Koreji na počátku devadesátých let mnohem nižší než v Německu. V roce 2012 se ale Korea dostala v tomto měřítku před Německo. I to bylo důsledkem změny ve vládní politice. Ta totiž přestala podporovat chaeboly, přikročila k jejich restrukturalizaci a otevřela řadu doposud chráněných odvětví konkurenci.
Ekonomové také míní, že můžeme nalézt řadu podobných rysů mezi Koreou před reformami a současnou Čínou. Roli chaebolů totiž v Číně plní velké státní firmy a banky a čínská ekonomika se nachází v situaci, kdy vyžaduje zmíněný přechod od modelu stojícího na investicích k modelu postavenému na inovacích.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?