Lynx (Lynx)
Makroekonomika  |  29.10.2021 16:11:36

Růst ekonomiky USA výrazně zpomaluje na 2 %. Inflace v EU je na 13letém maximu

Ekonomika USA za Q3 vykázala růst HDP o 2 % v ročním vyjádření. To představuje výrazné zpomalení z 6,7 % v Q2 a také oproti odhadům, které počítaly s růstem 2,8 %. Hlavním důvodem zpomalení se zdají být problémy s dodavatelskými řetězci. Výdaje Američanů po očištění o inflaci klesly o 2,4 %. Důvodem byl poklesu prodejů automobilů a dalšího zboží dlouhodobé spotřeby. Samotná inflace rostla o 1,3 %, což je mírný pokles tempa růstu oproti předchozímu kvartálu. Meziročně ceny byly vyšší o 4,3 %.

Po tříměsíčním poklesu se spotřebitelská důvěra v USA v říjnu opět dostala do zelených čísel, když index organizace Conference Board vzrostl ze zářiových 109,8 bodu na 113,8 bodu. Přitom se očekával další pokles na 108,3 bodu. Za optimismem spotřebitelů především stojí pozitivní vývoj na trhu práce.

Ekonomika České republiky v Q3 podala výkon za očekáváním. Dle předběžných odhadů přidala meziročně pouze 2,8 %. Mezinárodní analytici očekávali růst o 3,2 %, někteří však očekávali expanzi pouze nad úrovní jednoho procenta.

Inflace v eurozóně hnaná růstem cen energií, zvyšováním daní i tlaky z narušených dodavatelských řetězců vyskočila na 13leté maximum. To prohloubí měnověpolitický problém Evropské centrální banky, která poslední roky soustavně podhodnocuje růst spotřebitelských cen. Země sdílející jednotnou měnu zaznamenaly v říjnu růst cen na 4,1 % z 3,4 % z předchozího měsíce. Ekonomové očekávali pouze růst o 3,7 %. Samotné ceny energií vyletěly o 23 % a přispěly tak nejvyšší měrou k inflaci.

Unijní ministři energetiky se na jednaní ohledně současné energetické krize neshodli na dlouhodobých opatřeních, které by do budoucna měly zamezit razantnímu zdražování energií. Některé země by chtěly upravit způsob určování ceny elektřiny, což jednoznačně odmítly státy v čele s Německem. Eurokomisařka Kadri Simsonová po schůzce ministrů konstatovala, že Evropská komise přezkoumá přínosy a rizika společných nákupů plynu, po kterých volaly některé členské státy.

Britská vláda oznámila, že od dubna příštího roku hodlá zvýšit minimální hodinovou mzdu o 6,6 % na 9,5 GBP. Toto zvýšení minimální mzdy podle britského ministra financí Rishiho Sunaka má zajistit, že se lidem vyplatí pracovat. Zaměstnanci pracující na plný úvazek by si mohli polepšit o 1074 liber ročně.

 

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 14:44  Nezaměstnanost v Americe stoupla (3.5.2024) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá 13:57  Euro area bank interest rate statistics: March 2024 ECB (ecb.europa.eu)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688