Solidní úvěrová aktivita v eurozóně (Ranní zpráva z finančního trhu)
ECB dnes zveřejní šetření úvěrových podmínek v eurozóně za třetí čtvrtletí. Očekáváme stabilní kreditní podmínky, oživení v oblasti investičních úvěrů a přetrvávající silnou poptávku po financování bydlení. Odpolední americká data spotřebitelské důvěry za říjen ukážou na zhoršení nálady, zejména kvůli zhoršení pandemické situace a růstu spotřebitelských cen.
Nálada amerických domácností se zhoršuje
Šetření úvěrových podmínek (Bank Lending Survey) za Q3 21 ukáže na stabilní kreditní podmínky. Během Q2 21 jsme viděli první známky zvýšení úvěrové aktivity investičních projektů na straně korporací a Q3 21 by měl potvrdit, že tento trend pokračuje. Nadále silnou poptávku předpokládáme u financování bydlení.
Spotřebitelská důvěra amerických domácností klesá. Snížení indexu od Conference Board naznačuje již dříve publikovaná statistika od University of Michigan. Náladu Američanům kazí zejména opětovně horší pandemická situace a stejně tak zvyšování spotřebitelských cen.
Do dnešního dne vstupují finanční trhy s mírně optimistickou náladou. Díky lepším zveřejňovaným kvartálním výsledkům skončil americký akciový index S&P500 včera historicky nejvýše, náladě pak pomáhá i progres v ekonomické agendě prezidenta J. Bidena. Během dnešní asijské seance trhy ocenily i „pragmatický, upřímný a konstruktivní“ video hovor mezi čínským vicepremiérem Liu He a americkou ministryní financí J. Yellen.
Středoevropské měny v úvodu týdne pod tlakem
Americký dolar vstoupil do nového týdne famózně, když si během včerejší evropské seance připsal vůči euru více než 0,6 %. Zeleným bankovkám pomáhá úrokový diferenciál. Dolarové sazby se i včera posunuly výše, a to i v reakci na komentář šéfa Fedu J. Powella. Ten uvedl, že inflace může zůstat zvýšená delší dobu. To trhy přimělo ke spekulacím na to, že centrální banka bude muset přijít s utažením měnových podmínek. Naopak společné evropské měně neprospěl německý Ifo index očekávání. Problémy s dodávkami pro výrobu se podepsaly na propadu německé podnikatelské důvěry na šestiměsíční minimum.
Silnější dolar se negativně podepsal na hodnotě středoevropských měn včetně české koruny. Ta včera vůči euru pokračovala v oslabování, v odpoledních hodinách se již kurz dostal na dohled úrovně 25,75 CZK/EUR. Takto slabá domácí měna byla naposledy v první polovině července. Koruně neprospěla ani včera ráno zveřejněná data říjnového konjukturálního průzkumu. Ten odhalil pokles nálady ve spotřebitelském i podnikatelském sektoru. Podrobněji jsme tyto statistiky komentovali zde https://bit.ly/3CcyK8r.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?