Jak se dařilo ekonomice USA, eurozóny a ČR v Q3? Dozvíme se v tomto týdnu
Čeká nás nabitý týden: HDP za třetí kvartál, inflace v eurozóně a zasedání ECB. Navíc dorazí důležité měkké indikátory v čele s německým Ifo indexem a českým konjunkturálním průzkumem. Údaje o HDP pro eurozónu i její členské země by dle očekávání trhu měly být vesměs povzbudivé, poblíž 2% mezikvartálně. Zvýšené riziko platí především pro ekonomiky popoháněné průmyslem, kam kromě například Německa či Slovenska spadá i Česko. Je otázkou, do jaké míry letní oživení poptávky, především ve službách, vykompenzuje nižší aktivitu v průmyslu kvůli komplikacím na straně nabídky. Inflace v eurozóně měla vzrůst z 3,4 % na 3,7 % z titulu dražších energií a vyšších cen u čerpacích stanic. Od ECB nečekáme změnu rétoriky.
Tuzemský konjunkturální průzkum zveřejňuje dnes ráno ČSÚ. Vzhledem k zádrhelům ve výrobě je pravděpodobný pokles subindexu podnikatelské nálady. Ten spotřebitelský naopak zatěžují vyšší spotřebitelské ceny, což na druhé straně do jisté míry kompenzuje trh práce, jež se udržel v dobré kondici. Mírné ztráty podle nás zaznamená i Ifo index, který vyjde o hodinu později. Indikuje tím nižší tempo německé ekonomiky v porovnání s létem.
V úterý a středu zaplní kalendář spíše indikátory sentimentu v Německu a USA. Hlavní ekonomické události jsou pak vtěsnány do dvou posledních dnů týdne. Čtvrteční zveřejnění německé inflace bude předcházet celkovému číslu za eurozónu. V obou případech se počítá s dalším navýšením inflační dynamiky, především ze strany nabídky, kde dominují ceny energií. Míra inflace v Německu dle odhadů v říjnu poskočila z 4,1 % na 4,4 %. Stejnou měrou měla zesílit v eurozóně, z 3,4 % na 3,7 %. Avšak jádrová inflace, očištěna o energie, měla setrvat na 1,9 %.
Várku dat HDP za třetí čtvrtletí odstartuje USA ve čtvrtek odpoledne. Podle měsíčních dat i výsledků průzkumů došlo ke zpomalení tempa u spotřeby domácností a investic firem. Ekonomiku navíc sužuje nedostatek výrobních materiálů a komplikace v dodavatelských řetězcích. Americká ekonomika měla dle odhadů vzrůst mezikvartálně o 0,7 % po 1,7 % v Q2, což odpovídá anualizovaným 2,8 %, respektive 6,7 %.
V pátek je na řadě Evropa. Česká ekonomika podle našeho odhadu během července až září rostla mezikvartálním tempem 1,7 % po 1,0 % v Q2. Odhad je ale značně nejistý. Na jedné straně máme letní oživení spotřebitelské poptávky, navýšení zásob a investiční aktivity. Na straně druhé pak problémy v průmyslovém sektoru, citelně v automotive. Navíc negativně překvapil zahraniční obchod, který v srpnu dosáhl nebývale vysokého deficitu. Hlavní neznámou je, jak moc výroba a deficity zahraničního obchodu neutralizovaly oživení poptávky a tvorbu zásob. Nejistotu vývoje vystihuje i rozsah odhadů analytiků s rozptylem od -0,1 % až po 2,6 %, přičemž medián činí 1,8 %. Ve velmi podobné situaci je i německá ekonomika, kde tamní průmysl, především ten automobilový, limitují chybějící čipy a jiné komponenty. Trh počítá s mezikvartálním růstem německé ekonomiky o 2,1 % po 1,6 % v Q2. Poblíž 2% měla růst i ekonomika Francie, Itálie a také eurozóny. Páteční čísla budou ohledem zpět na léto. Vyhlídky na zimu, potažmo poslední kvartál, hlásí varovné signály v podobě pokračujících komplikací ve výrobě a možného zpřísnění covidových restrikcí.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?