Nezamýšlené důsledky, vysokorychlostní vlaky a indikátor vyspělosti země
Téma nezamýšlených důsledků se nám ekonomií a financemi prolíná poměrně často. V pokrizových letech jsou například probírány u monetární politiky, dnes bych chtěl poukázat na jednu z jejich mnohem méně diskutovaných forem. Takže o investicích a rychlovlacích v Číně.
South China Morning Post informuje, že budování vysokorychlostních tratí v Číně může snižovat ekonomickou aktivitu v regionech, kde se čekal efekt opačný. Tedy ten, podle kterého by dopravní propojení chudších a bohatších regionů mělo přinést jejich konvergenci. Podle SCMP ale s rozvojem vysokorychlostních tlaků ekonomická aktivita v některých chudších regionech klesá, namísto toho, aby rostla (o dopadu na ekonomickou aktivitu v regionech bohatších se nepíše).
Pokud onu obecnější tezi pana Pettise převyprávím svými slovy, tak každá země a region má určitou kapacitu pro ziskové investice. A tato kapacita je dána zejména institucionálním prostředím a kvalitou systémů, společenského, právního, kulturního a všeho možného dalšího prostředí. Pokud je daný region v rámci této kapacity kapitálově a investičně nasycen, nějaké dopravní propojení s regionem, či zemí vyspělejší mu investičně nepomůže, protože kapacita pro další produktivní investice tu prostě s ohledem na prostředí není. A ekonom míní, že Čína je již celkově investičně nasycena již minimálně deset let.
Teze pana Pettise v podstatě odpovídá tezím točícím se kolem pastí středních příjmů. O těch se hovoří v případech, kdy nějaká rozvíjející se země narazí na svůj potenciál daný právě tím, jak kvalitní jsou její systémy, státní aparát, instituce. A tezi pana Pettise můžeme trochu natáhnout v následujícím smyslu: Vysokorychlostní vlaky (i jako obecná metafora pro propojování s vyspělejším světem) pomohou ekonomicky méně rozvinutým zemím a regionům jen v případě, že zlepší jejich formální institucionální a neformální prostředí. Tudíž pokud zvýší onu kapacitu pro ziskové investice tak, jak jsem o ní psal výše.
Vším uvedeným se tedy prolíná myšlenka, že dlouhodobý pokračující ekonomický rozvoj jde ruku v ruce s oním institucionálně kvalitním prostředím. Já bych se k tomu nebál to natáhnout ještě ke svobodě, s tím, že čím šířeji a hlouběji to myslíme, tím lépe. A jelikož se dnešním tématem silně prolíná linka politiky a vlády, rád bych ještě připomenul slova, která údajně napsal Lao C: Nejlepší vůdce je ten, o kterém lid neví. On to může možná být i dokonce dobrý indikátor „vyspělosti“ země a směru, kterým se pohybuje v širším slova smyslu.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?