Index českého investora CII750: Průměrný český investor za uplynulých devět měsíců zhodnotil své investice o 5,43 %
Určitý vliv na investice měl i vývoj měn. Kurz české koruny k americkému dolaru je letos na slabších úrovních. Lehce vyšší výkonnosti tak dosahovaly fondy zaměřené na dolarová aktiva s otevřenou měnovou expozicí. Vůči euru ale koruna posílila, a to i díky rozevírajícímu se úrokovému diferenciálu. U eurových investic tak vyšší tempo růstu vykázaly podílové fondy měnově zajištěné do české koruny. Při očekávaném posilování koruny a rostoucích úrokových sazbách na domácím trhu by měl proto český investor zvážit investice do fondů zajištěných proti měnovým rizikům.
Paradoxně se na předních i posledních místech se v Indexu českého investora CII750, který sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select, umisťují fondy téměř výhradně z oblasti rozvíjejících se trhů. Ukazuje to na rozevírají se výkonnostní nůžky mezi jednotlivými asijskými indexy. První příčky ve čtvrtletní i celé letošní výkonnosti víceméně patří střední a východní Evropě spolu s Indií.
Mezi nejvýkonnějšími fondy nalezneme především ty, které investují do indických akcií. Tomuto regionu prospívá příval likvidity podporovaný centrální bankou, značná veřejná nabídka nových akcií ze sektorů technologií a potravinářství či zrychlení tempa očkování zdejší populace.
V rámci východní Evropy dominují sektory hodnotových titulů. Zvlášť finanční sektor pak těží z očekávaného rychlejšího zpřísňování měnové politiky. Dále zde máme zastoupeny i akcie energetického sektoru, díky čemuž mají za sebou strmý nárůst například ruské akcie. V rámci konzervativnějších fondů se dařilo těm, kteří v portfoliu držely rizikovější vysoko-úročené dluhopisy či zahraniční protiinflační dluhopisy.
Naopak fondy čínských akcií zaostávají s výraznou ztrátou. Jejich výkonnost stáhla přísnější státní regulace, šíření varianty Delta, důsledky ničivých povodní ale i rizika kolem čínského developera Evergrande.
Méně se dařilo i fondům kupujícím americké nebo evropské státní dluhopisy. Evropské dluhopisy čelí nečekaně zvýšené inflaci v eurozóně, která jejich výkonnost značně tlumí. Uvažované zpomalení nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou pak představuje pro nadcházející období negativní faktor pro dluhopisy zadluženého jihoevropského křídla. To v kombinaci s výsledkem voleb v Německu fondům evropských státních dluhopisů nemusí svědčit.
„Ve třetím čtvrtletí se nedařilo ani fondům některých cenných kovů. Propad zaznamenalo jak zlato, tak stříbro. Ještě větší pád pocítily například palladium či platina, které zasáhly problémy strojírenského průmyslu jako například útlum výroby kvůli nedostatků čipů v automobilovém průmyslu. V rámci komodit se ale těší dobré výkonnosti fondy zaměřené na ropu. Předčily tak na krátkou dobu akciové fondy čisté energie, které naopak jasně dominovaly vývoji minulého roku. Zde ale můžeme být svědky zvratu, a to v horizontu několika měsíců,“ dodává Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Tabulka: Pět nejvýnosnějších a pět nejméně výnosných fondů za třetí čtvrtletí a uplynulé tři čtvrtletí roku 2021
Richard Bechník
vystudoval Vysokou školu ekonomickou, přičemž v rámci hlavního oboru se zaměřoval na bankovnictví, pojišťovnictví a měnovou politiku. Profesní zkušenosti získal v České spořitelně a v Penzijní společnosti Komerční banky. V současnosti se jako investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select primárně věnuje problematice retailových investic. Nedílnou součásti dané pozice je monitoring a analýza finančních trhů se zaměřením na makroekonomické a geopolitické dění ve světě
Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Fincentrum & Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby na nejvyšší kvalitativní úrovni. Je součástí finanční švýcarské skupiny Swiss Life, předního poskytovatele penzijních a finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 160 let. Prostřednictvím kvalitních finančních poradců pomáháme soukromým i firemním zákazníkům připravit se na jejich finanční budoucnost.
Více na https://fcsls.cz/.
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 3 měsíce - měna USD
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Index PX, Burza Praha - historie, vývoj
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Kalkulačka BMI - Body Mass index
- Průměrný důchod
- Průměrný důchod invalidní III. stupeň - vývoj a graf
- Valorizace důchodu 2024 - kalkulačka online: průměrný starobní důchod se od ledna 2024 zvýší o 400 korun
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory