Díky přístupnosti vinohradu široké veřejnosti ho mohou zájemci navštívit v průběhu celého roku a načerpat zde potřebnou energii, třeba pro další putování po regionu. Pro návštěvníky prvního vinobraní energetici připravili nejen ochutnávku vína a burčáku, ale také degustaci jaderného medu, který v průběhu letošního roku nasbíraly včelky z pěti úlů, které se nachází přímo u vinohradu.
„První sklizeň hroznů je významný milník každého vinohradu. Takzvané panenské víno jsme očekávali s pokorou a je pro nás symbolickou odměnou nejen za těžkou práci, která je s výsadbou nového vinohradu a péčí o něj pevně spjata, ale taky za tři desítky let bezpečného a spolehlivého provozu elektrárny,“ sdělil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.
V pátek odpoledne jsou tak na vinohrad u jaderné elektrárny zvaní milovníci vína, cimbálové hudby a dobré nálady, ale také zájemci o netradiční pohled na dominanty elektrárny, který vinohrad nabízí. Přestože se elektrárna nachází na pomezí krajů Jihomoravského a Vysočiny v blízkosti Znojemské podoblasti, podařilo se energetikům obnovit prvek, který zde v minulosti, jak některé názvy území a pozůstatky bývalých vinic napovídají, dříve patřil.
Historicky první výsadbu jaderného vinohradu provedli energetici ve spolupráci s vinaři už na podzim 2018. Vinohrad je osázen odrůdami Sauvignonu a Ryzlinku rýnského, které jsou pro tuto oblast typické. Produkty jaderné vinice nejsou prodejné, a bude je možné za pár měsíců ochutnat pouze při prezentačních příležitostech. Jedinečnou atmosféru vinohradu dotváří zvonička s vyřezávanými reliéfy révy vinné od Luboše Jiránka a jaderná stračena s nebeskými motivy od malíře Zdeňka „Kučise“ Kučery. Turisty k vinohradu dovede polní cestička na západní straně elektrárny, která ústí ze silnice k obci Rouchovany, až ke včelím úlům, které od letošního jara dotváří odraz zdejší čisté výroby elektřiny a zdravého životního prostředí.
Jiří Bezděk , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany