(Kurzy.cz)
České ceny Muskova satelitního internetu odtajněny. Na obloze k vidění právě Starlinky, ale i ISS
Společnost SpaceX vizionáře Elona Muska odeslala na konci září vybraným registrovaným domácím zájemcům o satelitní internet informační email oznamující omezené spuštění služby v České republice. Realita se však zatím zdá jiná. Při požadavku o internet se u většiny námi testovaných adres objevila na firemním webu Starlink.com dostupnost služby s termínem až v příštím roce. Nenalezli jsme žádnou s okamžitou dostupností, nicméně někdo by se již letos přeci jen mohl satelitního internetu dočkat. Třeba v Jablonci nad Nisou. Žádné „české“ lidové ceny však čekat nemůže. Zveřejněná cenová nabídka vychází z eurových cen z okolních zemí, resp. nabízený satelitní internet je u nás v přepočtu ještě o něco dražší. Zájem lze tak nyní čekat spíše jen od fajnšmekrů či uživatelů z míst, kde dostupnost kvalitního internetu stále pokulhává.
Zdroj: e-mail od Starlink.com
Firma v aktuálním e-mailu potvrdila, že pro následující měsíce se má rychlost satelitního internetu nadále pohybovat v rozmezí od 50 Mb/s do 150 Mb/s. Navíc upozorňuje, že jak bude systém Starlink vylepšovat, budou se vyskytovat i krátká období bez jakéhokoli připojení. Měsíční poplatek za využívání služby každopádně SpaceX v ČR stanovila na 2 579 Kč.
Pokud dojde v budoucnu k naplnění Muskových vizí týkající se 1 Gb/s rychlosti i tak bude služba v porovnání s nabídkou domácích operátorů stále podstatně dražší. Internet o zmiňované rychlosti není problém získat za měsíční paušál do 1 000 Kč.
A zájemce o satelitní internet se musí, jak už jsme také dříve informovali, navíc připravit na počáteční nemalou investici. Cena potřebného hardwaru byla u nás nakonec stanovena na 13 tisíc Kč, resp. navíc se ještě navýší o nemalé 1 600 Kč poštovné a balné.
Zdroj: Starlink.com
Viditelnost satelitů Starlink
Zejména v minulém roce se také u nás naskytla celá řada možností pozorovat tzv. Muskův satelitní vláček. Tedy vždy nedlouho po vypuštění pozorovat na noční obloze právě internetové satelity Starlink seřazené těsně za sebou, než je firma „rozhodila“ na jejich trvalejší dráhu. V návaznosti na výtky astronomů však SpaceX začala provádět řadu úprav snižujících viditelnost satelitů. Zejména poslední várky tak již bývá problém spatřit. Vzhledem k množství Starlinků obíhajících v současnosti Zemi (cca 1 800), však stále není problém na jednotlivé satelity na noční obloze narazit.
Předpověď na víkend indikuje možnou jasnou večerní oblohu. Dle dostupných dat by tak zejména v sobotu mezi 19-21 hod. neměl být problém stále řadu satelitů Starlink spatřit. Nad Českou republikou jich budou v daném časovém úseku v souhrnu více než dvě stovky. Viditelná však bude nejspíše jen malá část. V principu budou tradičně přilétat (s různými odchylkami) ze západu a směřovat na východ. Stačí zkrátka, ideálně na místech s malým světelným smogem, zadívat se na oblohu a vydržet…
Starlinky z posledního startu ze 14. září (více také zde) zatím obíhají v řadě a poměrně blízko za sebou. Nad Českou republikou proletí v neděli ráno v čase cca od 5:45 hod. do 6:05 hod. Pokud budou, díky zmiňovaným ztemňujícím úpravám, viditelné, tak však nízko nad jižním obzorem. Větší šanci zkrátka mají obyvatelé na jihu země, když satelity z většiny poletí z JV na V či na VSV.
Zářit však bude ISS
Poslední zhruba dva týdny je však na večerní obloze výborně pozorovatelná Mezinárodní vesmírná stanice ISS (International Space Station). Stanice se na oběžné dráze ve výšce přes 400 kilometrů pohybuje rychlostí 7 700 m/s a obkrouží tak za každou zhruba hodinu a půl jedenkrát naši planetu. Vzhledem k trajektorii se právě relativně pravidelně pohybuje nad naším územím. A pokud je slunce zapadlé, nepřekáží mraky, můžeme ji tak snadno spatřit. Viditelnost některých přeletů trvá až 6 minut. A tak jak poslední dobou na jižní obloze večer září Jupiter, dokonce s obdobnou viditelností lze nyní pozorovat „letící hvězdu“ – ISS.
Princip pozorování
ISS (obdobně Starlinků)
Zdroj: NASA
V sobotu večer se ISS objeví ze ZSZ po 19:34 hod. a při směrování na JV bude v nejvyšším bodě v 59º. A k vidění bude ještě při dalším obletu od 21:12 hod. Tentokrát přiletí od ZJZ na JZ. V nejvyšším bodě však bude jen ve 14º, tedy nízko nad jižním obzorem. Zopakovat pozorování půjde i v neděli a ještě v pondělí.
Zdroj dat: heavens-above.com
V tabulce uvedené podrobnosti o přeletech jsou vypočteny pro pozorování v oblasti Prahy. Vzít v potaz je tedy zejména při pozorování více na jihu či na severu republiky určitou odchylku vůči údajům a podle toho při hledání poupravit směr či stupně. Nalézt ISS na obloze nicméně není v daný čas žádná velká složitost…
Poslední zprávy z rubriky Internet a telefony:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla