Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
Když lidé pracují mnoho hodin týdně, může snížení jejich počtu zvýšit produktivitu. Tuto tezi testovali ekonomové Ruo Shangguan, Jed DeVaro a Hideo Owan na japonských datech s tím, že v jádru věci jde o následující: Mohou firmy, které požadují od svých zaměstnanců méně, nakonec získat více? Podle ekonomů se například během druhé světové války ve Velké Británii ukazovalo, že tomu tak skutečně může být. Ženy, které pracovaly v továrnách na munici, totiž byly schopny zvyšovat produkci vyšším počtem odpracovaných hodin pouze do určitého bodu. Funguje tedy něco podobného i v naší době?
Shangguan a jeho kolegové poukazují na to, že situace se dnes může výrazně lišit od jednoduchého procesu výroby munice. Ekonomové následně zkoumali data týkající se japonských firem během globální finanční krize. Japonsko totiž může být dobrým základem pro testování teze „méně je více“, protože zde obecně panuje averze k propouštění. Pokud tedy firmám kvůli ekonomickému útlumu klesá odbyt, reagují na to obvykle snížením počtu odpracovaných hodin a ne snižováním počtu zaměstnanců.
Snížení počtu odpracovaných hodin by mohlo zvedat produktivitu proto, že lidé si mohou více odpočinout a pracovat efektivněji. Shangguan a jeho kolegové tuto možnost skutečně potvrdili a zjistili několik dodatečných faktů. Ukázalo se totiž, že ve hře je ještě další mechanismus: Jestliže roste celková pracovní zátěž, pracovní týmy jsou rozšiřovány o méně zručné zaměstnance, protože ti zručnější začínají být přetížení a celková produktivita pracovního týmu klesá. A naopak: Pokud pracovní zátěž klesá, pracovní týmy jsou složeny z menšího počtu lidí, a to z těch zručnějších.
Ekonomové tedy tvrdí, že snížení počtu odpracovaných hodin jednak zvyšuje produktivitu, ale zároveň snižuje počet chyb v práci. Funguje tu efekt většího odpočinku spojený s tím, že odpočinutí lidé podávají lepší výkon, a tudíž k nim do týmu nemusí přicházet méně zruční zaměstnanci, což opět pomáhá produktivitě celé skupiny. Podobné mechanismy tak hovoří pro menší počet odpracovaných hodin.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Kalkulačka předčasného důchodu - o kolik méně?
- § 52 paragraf 52 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- § 50 paragraf 50 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Nabídky práce podle cz regionů
- Dohoda o provedení práce 2022
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory