mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  21.09.2021 13:46:00

Chorvatsko na cestě k přijetí eura

Chorvatsko na cestě k přijetí eura

21.09.2021 / 13:35 | Aktualizováno: 21.09.2021 / 13:46

V rámci nedávné návštěvy Valdise Dombrovskise, výkonného vice-prezidenta Evropské komise pro ekonomiku, která pracuje pro lidi v Záhřebu, byly s chorvatskými partnery podrobně diskutovány mnohé aspekty blížícího se zavedení společné evropské měny v Chorvatsku. Chorvatsko by mělo přijmout euro jako svoje platidlo k termínu 1. ledna 2023.

Veškeré platby za obchodní a všechny ekonomické aktivity, tedy i s Českou republikou, se budou od tohoto data s Chorvatskem uskutečňovat v eurech. Chorvatsko je členem Evropské unie od roku 2013, od 10. července 2020 je kandidátským státem eurozóny. Nyní stále používá svou vlastní měnu - chorvatskou kunu (1 kuna se dělí na 100 lip), která je v Chorvatsku používána od roku 1994 (do té doby platil chorvatský dinár).

Strategickým cílem Chorvatska je splnit všechna požadovaná kritéria k přijetí eura. To s sebou přináší mnohé zásadní změny finanční politiky země. Kritéria zahrnují mnoho povinností, jde například o hlavní ekonomické aspekty, jako je výše hrubého domácího produktu (HDP) nebo míra inflace, která nesmí být vyšší než 1,5 procenta oproti průměru eurozóny.

V červenci loňského roku Chorvatsko formálně požádalo o vstup do Mechanismu směnných kurzů ERM II, který je nutným předstupněm zavedení eura. Podle tohoto mechanismu musí kandidátské země udržovat kurz své měny ve stanoveném pásmu vůči euro v povoleném maximálním fluktuačním pásmu ± 15 % od stanoveného středního kurzu (centrální parity) a nesmí měnu (kunu) devalvovat. V ERM II musí setrvat minimálně dva roky, musí být finančně a cenově stabilní. Teprve potom může euro, po schválení Evropskou centrální bankou, zavést.

Chorvatsko stanovená kritéria ERM II průběžně plní. Střední kurz chorvatské měny činí 7,53450 kuny za euro. Chorvaté se snaží udržet vyrovnaný rozpočet a snižovat veřejný dluh. V následujících letech by se měl výrazně snížit. Pro letošek vláda navrhla rozpočet s přebytkem 0,2 procenta HDP, v roce 2022 se má zvýšit až na 0,8 procenta.

Chorvatsko ale zatím nesplňuje některá kritéria, která se týkají veřejného dluhu. Ekonomika se nyní potýká s více než 87 procentním zadlužením (před pandemií, v roce 2019 to činilo 73, 2 procentního bodu vůči HDP). Veřejný dluh Záhřeb hodlá do konce tohoto roku zredukovat na 71,3 procenta HDP a do konce roku 2022 na 61,6 procenta HDP. Uvidí se, jak Evropská centrální banka bude toto kritérium z důvodu pandemie a neočekávaných ekonomických potíží posuzovat. Mezi další závazky patří zlepšení podnikatelského prostředí, veřejného sektoru a soudnictví.

Někteří ekonomové očekávají, že výměna chorvatské kuny za euro přinese nárůst cen a posilování kurzu vůči dalším měnám. Lze tedy očekávat, že kuna bude zpevňovat i vůči české koruně, což by například českým turistům zdražilo pobyty v Chorvatsku.

Pro zavedení eura jasně mluví i chorvatský zahraniční obchod. Nejvýznamnější obchodní partneři (Německo, Itálie, Slovinsko, Rakousko) už jsou členy eurozóny (euro je nyní měnovou jednotkou už v devatenácti zemích EU). Zajímavý rovněž je fakt, že podle analýz Chorvatské centrální banky bylo zhruba 75 procent úspor v Chorvatsku v uplynulých deseti letech denominováno právě v eurech. Přijetí eura je podle centrální banky pro zemi jednoznačně nejlepší volbou. Chorvatsko má velký zájem do eurozóny vstoupit. Díky přijetí euro by mělo zlepšit podnikatelské prostředí, urychlit ekonomický růst a měl by se zvýšit zájem zahraničních investorů o chorvatský trh. Současně by měl snížit riziko fiskální nestability, směnných kurzů a úrokových sazeb. Přijetí eura bude rovněž potvrzením plné integrace země do jednotného trhu Evropské unie a spolu s volným pohybem obyvatelstva, zboží, služeb a kapitálu i důkazem plné transformace ekonomiky.

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688