Ekonomika USA a Evropy v roce 2022 a po něm. Vyvstanou nová témata, tvrdí v Natixis
Natixis tvrdí, že až do roku 2022 bude produkt v USA i v eurozóně pod potenciálem. Na něj se ve Spojených státech dostane na konci roku 2022 a to změní i uvažování o dalším vývoji. Namísto cyklických faktorů se totiž do popředí budou dostávat faktory strukturální.
První z následujících dvou grafů ukazuje předpokládaný vývoj produktu v USA, druhý obrázek se zaměřuje na eurozónu. U ní by se mezera mezi skutečným a potenciálním výkonem ekonomiky měla uzavírat pomaleji, v případě USA by měla být uzavřena zhruba za rok:
Nejdříve v USA a později i v eurozóně by tedy mělo být dosaženo plné zaměstnanosti a další vývoj bude záviset na strukturálních faktorech, které určují výši potenciálu. V roce 2022 tak bude podle Natixisu záležet zejména na rychlosti snižování fiskálních deficitů a banka v této souvislosti připomíná rok 2010. Tehdy totiž došlo v eurozóně k prudké redukci deficitů, což se projevilo cyklickým ochlazením ekonomiky.
Z dalších cyklických faktorů Natixis pro rok 2022 jmenuje výši dlouhodobých sazeb, které se v tuto chvíli nacházejí na velmi nízkých úrovních. Svou roli bude hrát i to, jak domácnosti naloží se svými vysokými úsporami. A v neposlední řadě i chování firem ve vztahu k investicím.
Rok 2023 ale již přinese větší pozornost faktorům, jako je růst produktivity. Ten přitom mohl být výrazně ovlivněn pandemií, a to v obou směrech. Na jednu stranu totiž došlo k určitému zhoršení pracovních dovedností a klesly investice. Na stranu druhou nastal větší posun směrem k digitalizaci a některé vlády také více investovaly do oblastí, které by mohly produktivitu zvedat. Vedle produktivity je tu otázka dalšího vývoje míry participace na pracovní síle. Její dosavadní vývoj ukazuje následující graf, z něhož je zřejmé, že míra participace v roce 2020 výrazně klesla v USA i v Evropě:
Natixis tedy na závěr shrnuje, že rok 2022 bude zejména o fiskální politice a cyklickém chování domácností a firem, pak ale vyvstanou témata, jako je dlouhodobý vývoj produktivity a pracovní síly. Tedy ta, která se týkají vývoje ekonomického potenciálu.
Zdroj: Natixis
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?