Aktuální podmínky pro cestování Belgie/ČR - Belgie je od 16.8. 2021 zařazena do kategorie červené
Aktuální podmínky pro cestování Belgie/ČR
27.08.2021 / 11:25 | Aktualizováno: 27.08.2021 / 11:25
Zahraniční cesty z a do Belgie jsou od 19. dubna znovu povolené. Passenger Locator Form (PLF) je i nadále povinný pro všechny cestující (i očkované). Aktuálně je ČR v zelené kategorii, Belgie je od 16.8. 2021 zařazena do kategorie červené.
1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR a NÁVRAT DO ČR
Informace k podmínkám návratu do ČR jsou pravidelně aktualizovány na stránkách MV : Pravidla vstupu do České republiky
Upozorňujeme, že od srpna jsou upraveny podmínky vstupu do Německa
S ohledem na vývoj pandemie ve světě a obavy ze šíření nových mutací koronaviru jsou pravidla pro návrat do České republiky upravena formou průběžně aktualizovaných Ochranných opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR, jejichž výklad přináší MZV ČR pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.
Od 16. srpna 2021 se Belgie na českém semaforu přesunula do kategorie ČERVENÉ .
Odběrové centrum na Letišti Václava Havla v Praze
Odběrové centrum na letišti Brusel Zaventem
Seznam dalších odběrových míst v Belgii
Od 16. června 2021 vystavuje Belgie osobám, které byly očkovány v Belgii Digitální COVID certifikát EU, který bude možno za účelem cestování do zahraničí využívat od 1. července 2021.
2. TRANZIT
Pro tranzit Belgií se i nadále doporučuje volba pokud možno nejpřímější trasy a potvrzení o tom, že zemí projíždíte pouze za účelem tranzitu.
Výjimka z povinnosti vyplnění PLF: osoby, které cestují jinak než letecky či lodí a jejichž pobyt v Belgii nepřesáhne 48 hodin nebo kteří pobývali méně než 48 hodin mimo Belgii. Při cestě letadlem nebo lodí musí cestující v případě cesty do 48h zaškrtnout adekvátní políčko v PLF formuláři - SMS neobdrží.
Informace k tranzitu přes letiště Brusel Zaventem
Detailní informace k tranzitu přes Německo či další země naleznete v Rozcestníku MZV.
3. VSTUP NA ÚZEMÍ BELGIE
Zahraniční cesty z a do Belgie jsou od 19. dubna znovu povolené. (Základem pro vyhodnocování je evropská cestovatelská mapa).
Na evropské cestovatelské mapě je aktuálně ČR označená jako zelená. Při návratu (příjezdu) ze zelených a oranžových regionů do Begie odpadá povinnost testu a karantény (www.info-coronavirus.be). Povinnost vyplnit formulář PLF trvá, PLF by měl vyhodnotit informace tak, že osoba, která pobývala 14 dní před příjezdem do Belgie pouze v zelené/oranžové zóně neobdrží sms zprávu ohledně testu a karantény.
Návraty ze zahraničních cest od 1. července 2021:
- osoby, které se vracejí z červené zóny, ale jsou držiteli Evropského numerického COVID Certifikátu, tzn. jsou zcela očkované (=min. 2 týdny po druhé dávce) nebo jsou držiteli potvrzení o prodělaném COVIDu, již nebudou muset na test. Ostatním osobám starším 12ti let zůstává povinnost absolvovat PCR test nejpozději druhý den po návratu;
- Pro návraty ze zón s velmi vysokým rizikem i nadále platí karanténa 10 dní s testem první a sedmý den po návratu;
- Pro návraty z oblastí označených oranžovou či zelenou barvou není třeba test ani karanténa
Vyplnění PLF formuláře (Passenger Locator Form) je stálé povinné, od 1. července se ovšem přestane rozlišovat mezi soukromými a služebními cestami a nebude již třeba pro služební cesty vyplňovat navíc BTA formulář. Pro všechny cesty bude jednotně platit jen vyplnění PLF.
Pro nerezidenty, kteří přijíždí do Belgie budou platit podobná pravidla, jako pro Belgičany a rezidenty. Karanténa ani test nebudou vyžadované při příjezdu ze zelené či oranžové zóny. Od 20. 7. 2021 jsou posílena opatření pro návrat z regionů zemí EU a Schengenu, s výskytem nebezpečných variant viru: Cestující, kteří se vracejí z těchto oblastí a kteří nejsou plně očkováni, budou muset absolvovat PCR test 1. a 7. den po svém návratu, bez ohledu na barevný kód země. Pozitivní výsledek testu PCR bude znamenat povinnost 10denní karantény bez možného přerušení. Test 1. den není nutný, pokud dotyčná osoba již podstoupila PCR test během 72 hodin před příjezdem na belgické území.
Kompletní info ke stávajícím opatřením: https://www.info-coronavirus.be/en/faq/
Pokud máte doplňující dotazy týkající se formuláře, testování a povinnosti karantény v Belgii, kontaktujte belgické Ministerstvo zdravotnictví na čísle 0800 14 689 (ze zahraničí +32 78 15 17 71) Linky jsou otevřené: mezi 9:00 a 17:00 (pondělí - neděle) nebo e-mailem na adresu info.coronavirus@health.fgov.be Pro Vaše doplňující dotazy k cestování lze v pracovní dny od 9:00-17:00 kontaktovat informační linku belgického MZV: +32 (0)2 501 4000 (v NL/AJ a FJ). |
KAŽDÝ CESTUJÍCÍ musí před příjezdem do Belgie vyplnit formulář PLF
Od 1. srpna 2020 musí každý cestující od věku 16 let, který přijíždí do Belgie, bez ohledu na to, jaký je jeho status, země původu, účel cesty nebo použité dopravní prostředky, nejdříve 48 hodin před příjezdem vyplnit samostatný formulář PLF (Public Health Passenger Locator Form). Preferováno je vyplnění v online podobě: https://travel.info-coronavirus.be/public-health-passenger-locator-form. Pouze děti do 16 let, které cestují s dospělou osobou, mohou být uvedeny na formuláři spolu s dospělým. Ve formuláři uvede cestující podle skutečnosti mimo jiné informace o tom, ve kterém regionu/regionech pobýval 14 dní před příjezdem do Belgie a zároveň informaci o leteckém spoji či jiném způsobu dopravy. Po odeslání elektronického formuláře obdrží cestující e-mailem potvrzení s QR kódem. Cestující je povinen jej předložit dopravci při odjezdu a hraniční kontrole při příjezdu. Od 1.10. je součástí elektronického formuláře také autoevaluační část, kterou je nutno vyplnit. Na základě tohoto dotazníku je (nebo není) zaslána SMS s opatřeními, která je třeba dodržet.
Pokud cestující nemůže použít elektronický formulář, je povinen vyplnit a podepsat papírovou verzi formuláře. Formulář si můžete stáhnout zde: https://dofi.ibz.be/sites/dvzoe/FR/Documents/BELGIUM_PassengerLocatorForm.PDF. Podepsaný originál musí být vždy možné předložit kontrolním orgánům. Cestující přicházející ze země v schengenském prostoru musí při nástupu předložit svůj formulář a předat jej dopravci. Cestující, kteří nepoužívají přepravce, jsou povinni jej odeslat do 12 hodin od příjezdu do Belgie. To lze provést e-mailem na adresu PLFBelgium@health.fgov.be nebo zkopírováním údajů z papírové verze do elektronické verze formuláře.
Pokud se informace uvedené ve formuláři změní do 14 dnů od vstupu na území, je nutné to nahlásit, nejlépe vyplněním nového e-PLF na https://travel.info-coronavirus.be/. Pokud používáte papírovou verzi, musíte zaslat upravenou verzi na adresu PLFBelgium@health.fgov.be.
Výjimka z povinnosti vyplnění PLF: osoby, které cestují jinak než letecky či lodí a jejichž pobyt v Belgii nepřesáhne 48 hodin nebo kteří pobývali méně než 48 hodin mimo Belgii. Při cestě letadlem nebo lodí musí cestující v případě cesty do 48h zaškrtnout adekvátní políčko v PLF formuláři - SMS neobdrží a karanténa není v tomto případě povinná.
Je nutné vyplnit celý formulář čitelně a pravdivě. V případě nevyplnění formuláře může být odmítnut vstup na území a zahájeno trestní řízení.
Kompletní přehled stávajících opatření: https://www.info-coronavirus.be/en/faq/.
Pokutu ve výši 250 EURO udělí belgická policie všem kontrolovaným osobám, které opatření poruší, mnohonásobně vyšší postih je možné udělit osobám, které opatření poruší opakovaně.
Trasování:
K 30. září 2020 je spuštěna trasovací mobilní aplikace CoronaAlert: https://coronalert.be/en/
V případě příznaků by se měl pacient okamžitě izolovat po dobu 7 dnů a kontaktovat svého lékaře, aby mohl co nejrychleji absolvovat test. V případě negativního výsledku může pacient opustit karanténu, jakmile to jeho zdravotní situace dovolí. V případě pozitivního testu je karanténa prodloužena. Karanténa a testy jsou v kompetenci belgických místních úřadů (obcí a regionů), proto je třeba ověřit vždy aktuální pravidla v místě bydliště v Belgii. Specifika platných pravidel pro každý region/jazykové společenství lze nalézt na následujících odkazech:
Valonsko
Vlámsko
Brusel hlavní město
germanofonní společenství
Od 1. dubna 2021 bude platné zákonodárství podporující pokutování a jiných sankcí osob, které se nenechají testovat.
6. DOPRAVA
Stále dochází k častým změnám v dopravě, řada přímých spojů na lince Brusel-Praha (v obou směrech) je rušena.
VLAK: K cestám mezi Belgií a ČR je možné využít mezinárodní jízdenku Českých drah (nejrychlejší spoj +- 11hod).
AUTOBUS: Obvyklá autobusová linka RegioJet a Flixbus z Prahy do Bruselu a od 19. 6. opačným směrem.
LETECKY: Provoz na bruselském letišti Zaventem je v omezené kapacitě obnoven.
Informace k létání z Belgie: https://www.brusselsairport.be/en/passengers/the-impact-of-the-coronavirus/your-travel-options
Brussels Airlines
Czech Airlines
Společnost Ryanair operuje lety mezi Charleroi a Prahou.
*Nabídka spojů se může lišit od výše uvedeného, konzultujte laskavě přímo stránky dopravce.
7. DOPORUČENÍ
Důrazně upozorňujeme na to, že v Belgii mohou být v různých částech odlišná restriktivní opatření, která se mohou rychle měnit (například lokální omezení pohybu nebo povinnost nošení roušky v určité zóně). Ve vlastním zájmu proto důrazně doporučujeme zkontrolovat omezení regionů a měst, kam budete cestovat, jelikož nařizování lokálních opatření mají ve své pravomoci. Nedodržení karantény nebo jiných opatření může být pokutováno až do částky 4.000 EUR či odnětím svobody na dobu až šesti měsíců.
V případě onemocnění je třeba telefonicky kontaktovat obvodního lékaře. V případě reálného podezření z nákazy COVID-19 budete testováni. V případě pozitivního testu budou zmapovány a vyhledávány Vaše blízké kontakty za účelem zamezení dalšího šíření infekční nemoci.
Před jakoukoliv cestou doporučujeme kontaktovat zdravotní pojišťovnu a ověřit si, zda všeobecné či sjednané cestovní pojištění pokrývá případné náklady spojené s nečekanou karanténou nebo léčbou COVID-19 a repatriací. Pokud nikoliv, pak doporučujeme sjednání dostačujícího připojištění.
https://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/index_cs.htm
8. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE
informace pro DIPLOMATICKÉ MISE viz podrobně na webu MZV Belgie: https://diplomatie.belgium.be/en/services/protocol/covid-19 |
Public Health Passenger Locator Form: https://travel.info-coronavirus.be/public-health-passenger-locator-form |
Informace MZV BE: https://diplomatie.belgium.be/en |
Informace k opatřením, karanténě a cestování: https://www.info-coronavirus.be/en/ |
WANDA - Institut pro studium tropických nemocí
SCIENSANO - institut zdraví
EPISTAT - Detailní statistiky
https://reopen.europa.eu/cs/map/BEL
Průběžně sledujte aktualizované informace o cestování MZV:
Rozcestník informací k cestování
Registrace v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí)
Situace se neustále mění, proto doporučujeme sledovat webové stránky Ministerstva vnitra ČR, které jsou průběžně aktualizovány.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select
?