Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  16.08.2021 07:37:56

Maloobchod v USA ubere na tempu (Týdenní zpráva z finančního trhu)

Maloobchodní tržby v USA jsou na vysoké úrovni a jejich tempo růstu by mělo brzdit. Samotné prodeje aut jsou na sestupu, což je dáno i jejich nedostatkem. Průmyslová výroba v USA naopak podle našich odhadů zrychlila tempo růstu. Finanční trh již nyní bude nově zveřejněná data dávat do kontextu blížícího symposia v Jackson Hole. Druhé čtení HDP v zemích eurozóny by mělo potvrdit předchozí údaje o počínajícím silném oživení po pandemii. Statistiky v ČR pravděpodobně odhalí další silný růst cen průmyslových výrobců.

Prodeje aut v USA stále klesají

Makroekonomická data z USA tento týden ukážou další pokles prodejů aut za červenec, jichž je stále nedostatek a zpomalení růstu maloobchodních tržeb bez zahrnutí prodejů aut. Nejde o slabý údaj ale spíše o zpomalení z předchozího vysokého tempa. V případě průmyslové výroby čekáme další meziměsíční růst a snahu výrobců obnovit tak nižší úrovně zásob. Data z trhu nemovitostí byla v předchozích měsících velmi silná a v červenci již očekáváme mírnou korekci, která by ale neměla mít negativní dopad na tržní sentiment. Vývoj na trzích bude již tento týden ovlivňovat očekávání blížícího se symposia v Jackson Hole, které se koná od 26. do 28. srpna. I v tomto kontextu bude interpretováno zveřejnění záznamu z minulého zasedání Fedu tento týden. V současnosti narůstají spekulace na oznámení o začátku ústupu z programů nákupu aktiv na zasedání Fedu 22. září.

V eurozóně budou zveřejněny údaje o struktuře HDP za druhé čtvrtletí. Počítáme s tím, že bude potvrzen předběžný výsledek 2,0 % q/q a ve struktuře bude zejména patrné probouzení spotřebitelů po předchozím lock-downu. Z hlediska dopadu na trh by ale zveřejnění druhého čtení HDP mělo mít slabý vliv. Dosažení předpandemické úrovně HDP čekáme v eurozóně podobně jako v ČR, tedy ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, což lze s ohledem na předchozí propad označit za příznivý vývoj. Hlavní překážkou růstu ekonomiky aktuálně zůstávají opožděné dodávky komponent a materiálů do výroby. Dnes ráno zveřejněné údaje o vývoji průmyslu a maloobchodu v Číně zklamaly a společně s šířením varianty delta Covid-19 zvyšují obavy z rychlosti oživení a potažmo spekulace na uvolnění měnové politiky čínské centrální banky.

V regionu budeme tento týden sledovat vývoj průmyslových cen v ČR. Zde čekáme za červenec pokračování v rychlých meziměsíčních růstech a zrychlení meziročního tempa zdražování na 6,7 %. Tržní očekávání je obdobné, takže pokud nedojde k překvapení, měl by být dopad na trh s korunou limitovaný. V regionu bude tento týden dále stát za pozornost zejména vývoj průmyslové výroby v Polsku, která částečně indikuje i jeho vývoj v ČR a bohužel lzz v červenci čekat spíše slabší údaje. Za pozornost bude stát i HDP za Q2 v sousedním Maďarsku.

Akciové trhy na nových rekordech

Na finančních trzích v minulém týdnu převládl opět pozitivní sentiment, čemuž pomáhá příznivý vývoj sezóny zveřejňování firemních výsledků a v případě USA pak zpomalení inflace na 0,5 % m/m, které bylo prakticky v souladu s očekáváním trhu. Pomalejší inflace znamená menší tlak na utažení měnové politiky americké centrální banky. Akciové trhy v USA ale i v Evropě stoupaly na nové historické rekordy a nic na tom nezměnil ani pokles investorského ZEW indexu v Německu. Dolar vůči euru minulý týden jen nepatrně oslabil.

V ČR bylo hlavní zprávou týdne zveřejnění vývoje inflace. Ta v červenci nemile překvapila zrychlením na 1,0 % m/m a 3,4 % y/y. Za vyšším růstem spotřebitelských cen stály potraviny, některé služby a ceny energií. Blíže o inflaci viz report zde https://bit.ly/3xzR4oV. Spekulace na zvyšování úrokových sazeb ČNB se po zveřejnění údaje dál zvýšily, což pomohlo koruně k posílení jen na okamžik. V závěru týdne se tak kurz koruny nacházel poblíž 25,40 CZK/EUR, tedy stejně jako na jeho začátku. Zápis z minulého jednání ČNB nepřinesl nové impulsy. Zajímavé bylo hodnocení rizik prognózy jako mírně protiinflační. Nicméně v kontextu dříve zveřejněného vývoje inflace za červenec tyto nuance byly z pohledu trhu nepodstatné. Blíže o záznamu z ČNB viz report zde https://bit.ly/3sfFMVz.
Autor: Michal Brožka

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.



Přečtěte si také:

11.09.2024Americká inflace ubrala na tempu (Ranní zpráva z finančního trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
17.06.2024Maloobchodní tržby v USA v květnu rostly (Týdenní zpráva z finančního trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
15.05.2024Americká jádrová inflace ubere na tempu (Ranní zpráva z finančního trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688