Věková struktura německé populace se mění. Stále se ale podle autorů článku opíráme o minulost, kdy dožití se 100 let bylo mimořádnou záležitostí, darem přírody. Fakta ale ukazují jednoznačnou změnu. V 70. letech minulého století bylo v Německu 484 osob, jež se dožily 100 let. Jejich počet ovšem výrazně vzrostl a nyní se pohybuje kolem 20 000. A v budoucnu je nutno počítat s dalším nárůstem. Prostě pravděpodobnost, že nově narozené dítě se dožije 100 let, již dnes činí 24 % a je mnohem větší než tyto skutečnosti:
Vítězství německého fotbalového mužstva na mistrovství Evropy 2021
Němečtí statistikové specializovaní na fotbal vypracovali prognózu úspěchu německého týmu. Základem pro jejich výpočty byla výkonnost týmu včetně takových faktorů jako jsou gólové šance či držení míče. A výsledek? Statistikové dospěli k tomu, že šance německého fotbalového týmu získat evropský titul je kolem 5 %.
Smrtelný úraz
U lidí převládá pocit, že svět je plný smrtelných nebezpečí. Pohled do statistik tento pocit ovšem relativizuje. Riziko, že cestující přijde při zřícení letadla o život, v roce 2019 činilo 1:16042000 (0,000006 %). Podobně vypadá pravděpodobnost smrtelného úrazu na německé železnici či při plavbě výletní lodí. O něco nebezpečněji to vypadá v silničním provozu, kde přišlo v roce 2019 při dopravních nehodách o život 27 000 Němců. Přesto je průměrné riziko pouze 0,004 %. Také rozšiřující se strach před bouřkami je spíše neodůvodněný. Například pravděpodobnost úmrtí z důvodu zasažení bleskem představuje v Německu pouze 0,000005 %. Pokud se tento údaj vztáhne na počet německých obyvatel, tak to odpovídá 4 mrtvým osobám za rok.
Objevení mimozemšťanů
V tomto případě jde o otázku, kterou se lidstvo zabývá trvale. Jsme skutečně ve vesmíru sami? Je to těžko představitelné při množství hvězd na Mléčné dráze a galaxií ve vesmíru. A přesto ani obří teleskopy, ani kosmické sondy nenarazily na bytosti typu E. T. Podle výzkumníků univerzity v Oxfordu se na tom rychle nic nezmění. Podle jejich propočtů je pravděpodobnost existence mimozemského života v celém vesmíru toliko 15 %. Vezme-li se v úvahu jen naše galaxie, tak zmíněná pravděpodobnost vychází dokonce jen na 0,4 %. Žádné planety podobné té naší nebyly totiž zatím objeveny.
Výhra 5 EUR v loterii
Každý, kdo týden, co týden vyplňuje usilovně sázenku, ví o tom, že šance na výhru v loterii je nepatrná. A také při losování vychází znovu a znovu naprázdno. Ten, kdo docílí hlavní výhru, tj. uhodne všech 6 čísel ze 49, musí mít opravdu štěstí. Pravděpodobnost vsazení na 6 správných čísel plus dodatkové číslo činí totiž 1:140 milionům, tedy 0,00000072 %. Ovšem dělat si velké naděje, že lze uspět alespoň v nejnižší výherní třídě, je také neodůvodněné. Šance získat do peněženky aspoň nejnižší výhru ve výši 5 EUR představuje 1,3 % (či 1:76).
Muž, který pomůže v domácnosti
I když se ve věcech rovnosti či rovnoprávnosti již mnohé změnilo, zdá se, že práce v německých domácnostech je stále ještě tradičně rozdělena. Pokud se dotážete například žen, kdo u nich doma uklízí, sdělí jich pouze 16 %, že především muži berou pravidelně do rukou kbelík a hadr. Podobně to vypadá s opatrováním dětí. Zatímco 42,2 % žen zůstává doma s dětmi do tří let jejich věku, tak jen 2,6 % mužů je s nimi doma delší dobu.
Vícečetné porody
Asi každý ví o nějakých dvojčatech, ať už z vlastní rodiny nebo z okruhu příbuzných, nebo ze sdělovacích prostředků, kde se lze často setkat s prominentními dvojčaty, jimž je věnována zvýšená pozornost. Ovšem ve skutečnosti je pravděpodobnost, že žena přivede na svět více než jedno dítě extrémně malá. Propočty prokazují, že pouze jedna z 85 žen má šanci na dvojčata (tj. 1.2 %). Pokud jde o trojčata, tak tato šance je u jednoho ze 7000 porodů (0,01 %). Pravděpodobnost, že se narodí čtyřčata je 0,0002 %.
Vlastní existence
Každý člověk je vlastně zázrak. Pravděpodobnost, že danému člověku by mohl na světě odpovídat přesně stejný člověk, je naprosto mizivá (1:102640000). Se svojí specifickou kůží, vlasy, barvou očí, inteligencí, strukturou mozku a genetickými předpoklady se lze dožít 70 a možná i 100 let. Ovšem k tomu, kdo jsme, je třeba trochu náhod. Předně se museli poznat naši rodiče a pak se muselo zdařit plození. Z cca 12 bilionů spermií, jež muž vyprodukuje v průběhu života, musely přesně ty správné najít cestu ke zhruba 100 000 ženských vaječných buněk. To platí samozřejmě pro prarodiče atd.