Pokračovat v očkování je důležité i kvůli mutaci delta, říká EMA a ECDC
Pokračovat v očkování je důležité i kvůli mutaci delta, říká EMA a ECDC
S nárůstem delta varianty viru SARS-CoV-2 v zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru doporučují Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), aby se lidé způsobilí k očkování, kteří však dosud očkováni nebyli, nechali včas očkovat a dokončili doporučené vakcinační schéma proti covid-19.
6. 8. 2021
Plné očkování kteroukoli z očkovacích látek schválených v Evropské unii (EU) a Evropském hospodářském prostoru (EHP) nabízí vysokou úroveň ochrany před rozvojem závažného onemocnění covid-19 nebo úmrtím v jeho důsledku, a to včetně variant, jako je delta. Nejvyšší úroveň ochrany je dosažena za 7-14 dní (v závislosti na vakcíně) od podání poslední dávky.
Očkování je důležité pro ochranu lidí s nejvyšším rizikem rozvoje závažného onemocnění a hospitalizace, ale také pro snížení šíření viru a zabránění vzniku nových variant.
„I když jsou dostupné vakcíny vysoce účinné při ochraně lidí před těžkým covid-19, dokud nebude proočkován dostatek populace, stále jsme v riziku. Nyní jsme svědky rostoucího počtu případů onemocnění covid-19 v celé EU/EHP a vakcíny zůstávají nejlepší dostupnou možností, jak se vyhnout nárůstu počtu závažných onemocnění a úmrtí,“ říká odborník Mike Catchpole z ECDC.
Vzhledem k tomu, že očkovací kampaně nabírají v celé EU i v celém EHP na tempu, může být v některých případech vhodné zvážit zkrácení intervalu mezi první a druhou dávkou v rámci povolených očkovacích schémat, zejména u osob s rizikem rozvoje závažného onemocnění covid-19, které dosud nedokončily doporučený očkovací plán.
SÚKL: Očkování má smysl
Očkování proti covid-19 podporuje také Státní ústav pro kontrolu léčiv. „S nemocí covid-19 žijeme už téměř rok a půl. V paměti mám tuto dobu spojenou s obavami o své blízké, s různými omezeními, s dezinfekcí a respirátory. Očkování nám krok po kroku pomáhá měnit pandemii v minulost. Pokud můžete, očkujte se, má to smysl,“ říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.
SÚKL se dlouhodobě zapojuje do kampaní, které vyvracejí dezinformace o očkování, a transparentně informuje o aktuálním dění kolem vakcín proti covid-19. Na webových stránkách v záložce COVID-19 (zde) tak najdete mnoho informací, které jsou přehledně rozčleněny podle jednotlivých vakcín, pravidelně také informujeme o nahlášených podezřeních na nežádoucí účinky po očkování proti covid-19, přehled najdete zde.
Infekce u očkovaných lidí neznamená, že vakcíny nefungují
Ačkoli účinnost všech očkovacích látek proti covid-19 schválených v EU/EHP je velmi vysoká, žádná vakcína není stoprocentně účinná. To znamená, že se očekává omezený počet infekcí virem SARS-CoV-2 u osob, které dokončily doporučený očkovací plán. Pokud však dojde k infekci u očkovaných osob, vakcíny mohou do značné míry zabránit rozvoji závažného onemocnění a výrazně snížit počet hospitalizovaných osob.
„Vakcíny proti covid-19 jsou velmi účinné. Dokud však bude virus v oběhu v populaci, budeme i nadále pozorovat infekce i u očkovaných lidí. To však neznamená, že vakcíny nefungují. Očkovaní lidé jsou mnohem lépe chráněni před těžkým onemocněním covid-19 než neočkovaní lidé a všichni bychom se měli snažit být při nejbližší příležitosti plně očkováni,“ doplňuje ředitel sekce pro klinická hodnocení a výrobu léčiv Evropské agentury pro léčivé přípravky Fergus Sweeney.
EMA a ECDC doporučují plné očkování proti covid-19 všem osobám, které jsou způsobilé k očkování. Dokud nebude více lidí plně očkováno, neboť se virus SARS-CoV-2 stále šíří, každý by měl dodržovat vnitrostátní předpisy a pokračovat v opatřeních, jako je používání ochrany dýchacích cest a dodržování rozestupů, a to i u osob, které obdržely kompletní očkovací schéma.
Agentury EMA a ECDC jsou i nadále odhodlány úzce spolupracovat s ostatními subjekty Evropské unie a s vnitrostátními agenturami na shromažďování, hodnocení a sdílení posledních odborných poznatků s účelem pomoci členským státům chránit veřejné zdraví v souvislosti s jejich vnitrostátní situací.
Kontakt pro média:
Klára Brunclíková, tisková mluvčí a vedoucí tiskového oddělení
tel. 702 207 242, tiskove@suklcz
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Zdravotnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?