Nové případy koronaviru ohrožují růst čínské ekonomiky, analytici snižují výhled
Největší rozšíření epidemie Covid-19 v Číně od začátku pandemie na konci roku 2019 brzdí turismus i výdaje na vrcholu letních prázdnin. To nutí analytiky ke změně prognóz ekonomického růstu.
Úřady rychle zavřely turistická místa, zrušily kulturní akce i lety, když se vysoce infekční varianta delta během pouhých dvou týdnů rozšířila do téměř poloviny 32 čínských provincií. Nejméně 46 měst doporučilo svým obyvatelům necestovat, pokud to není nezbytně nutné.
Spolu s nedávnými škodami způsobenými povodněmi v některých částech země tak nejnovější omezení proti koronaviru ve druhé polovině roku pravděpodobně sníží maloobchodní výdaje i hospodářský růst. Nomura Holdings proto snížila prognózu růstu ve třetím čtvrtletí na 5,1 % z předchozích 6,4 % a na poslední tři měsíce roku očekává růst pouze o 4,4 % proti průvodnímu předpokladu 5,3 %. Na celý rok Nomura snížila prognózu růstu HDP na 8,2 % z 8,9 %.
"Drakonická opatření přijatá vládou vedou k potenciálně nejpřísnějším zákazům cestování a uzavírkám v Číně od jara 2020," řekl Lu Ting, hlavní ekonom Nomury pro Čínu. "Nedávné lijáky a záplavy - horší, než se očekávalo - také znamenají úpravu prognóz růstu HDP na třetí čtvrtletí směrem dolů."
Skupina Goldman Sachs uvedla, že potenciální dopad na růst ve třetím čtvrtletí by mohl být 0,7 procentního bodu, přestože svou prognózu růstu o 6,2% na toto čtvrtletí nesnížila s tím, že panuje nejistota jak ohledně délky trvání ohniska nákazy, tak i silnější politické podpory.
Omezení cestování
Přestože Čína v uplynulém roce čelila sporadickým nárůstům případů nakažených, jejich rozsah byl mnohem menší a byl rychle zastaven. Současný nárůst vedl k zavření všech turistických míst v v provinciích Chu-nan, Ťiang-su a Šan-si i v proslulé malebné destinaci ve střední Číně Čang-ťia-ťie.
Aerolinky mají v Číně tento týden o 9,8 % menší kapacitu míst než minulý týden, což je druhý pokles v řadě, na základě údajů od specialisty na plánování letů OAG. To je 95,7 % oproti úrovním roku 2019. A je to poprvé po pěti týdnech, kdy zde dopravci nabídli méně sedadel než ve srovnatelném období před pandemií.
Stránka pro rezervaci cest Qunar.com uvedla, že zrušení letů a hotelů 29. července vzrostlo na čtyřnásobek běžných dnů a dotazy zákazníků také stouply na trojnásobek.
Rizika pro růst ekonomiky
"Růst mezd obyvatel už tak zaostával, a pokud nemohou kvůli šíření nákazy utrácet své peníze, bude to určitě brzdou spotřeby ve druhé polovině roku," řekl Bruce Pang, vedoucí makro a strategických výzkumů u China Renaissance Securities Hong Kong.
Současné ohnisko dopadá na křehké oživení maloobchodních tržeb a přidává další řadu rizik pro druhou polovinu roku, včetně zpomalení exportu a ochlazení investic do nemovitostí a infrastruktury.
Průzkumy nákupních manažerů za červenec ukazují, že výroba byla v tomto měsíci pod tlakem. A přestože se PMI ve službách prudce odrazilo od 14měsíčního minima v červnu (především proto, že předchozí ohnisko nákazy v jižní provincii Guangdong se dostalo pod kontrolu), výhled zůstává slabý.
Tyto ukazatele „naznačují, že ekonomické oživení nestojí na jistém základě“, uvedl ve středu ve svém prohlášení Wang Če, hlavní ekonom společnosti Caixin Insight Group. "Ekonomika stále čelí obrovskému tlaku směrem dolů.“
Peking se snaží podnítit spotřebu, aby byla ekonomika méně závislá na předchozích pohonech růstu, jako jsou investice a nemovitosti. List China Securities Journal ve středečním komentáři uvedl, že by země měla upřednostnit rozšiřování domácího trhu, aby stabilizovala růst a dokázala čelit nejistotám zahraniční poptávky.
Bloomberg Economics odhaduje, že maloobchodní tržby by se mohly v červenci a srpnu meziměsíčně snížit asi o 0,2 %, podobně jako při vypuknutí epidemie na začátku roku v provinciích Che-pej a Ťi-lin. Růst maloobchodních tržeb za celý rok tak pravděpodobně nedosáhne předchozí projekce 12 %.
Úřady se již připravují na pomalejší růst v nadcházejících měsících a přislíbily fiskální a měnovou podporu, aby oživení podpořily. Vláda se letos zaměřila na růst HDP o více než 6 %. Obchodníci posilují sázky na měnové uvolňování a výnosy dluhopisů i ukazatel budoucích sazeb jsou na jednoletých minimech.
Výnos desetiletého dluhopisu klesl téměř o 45 bazických bodů ze svého únorového maxima, když jej posílil příliv zahraničního kapitálu a odklad emise vládních dluhopisů. Za vyšší poptávkou po dluhopisech byl i zájem o bezpečnější útočiště po výprodeji akcií.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?