Americká zaměstnanost v červenci pokračovala ve svižném růstu (Ranní zpráva z finančního trhu)
ADP report dnes naznačí, jak se v červenci vyvíjela americká zaměstnanost. Trh očekává pokračování jejího svižného růstu tempem podobným tomu z června. ISM index ukáže na stále silné tempo oživení amerického sektoru služeb. Na maloobchodní tržby v eurozóně v červnu i nadále pozitivně působilo opětovné otevření obchodů a ty tak pokračovaly v meziměsíčním růstu.
ADP report vodítkem k pátečním payrollům
Pozornost dnes bude věnována především americkému ADP reportu, který je předzvěstí oficiálních statistik z trhu práce, jež budou v USA zveřejněny v pátek. Podle tržního odhadu by ADP report měl ukázat, že v americkém soukromém sektoru vzniklo v červenci dalších 683 tis. nových pracovních míst a růst zaměstnanosti tedy pokračoval obdobně svižným tempem jako v červnu, kdy vzniklo podle ADP reportu 692 tis. pracovních míst. Fungování tamní ekonomiky se vrací k normálu a s tím bychom měli být svědky i pokračujícího růstu zaměstnanosti, a to především v terciárním sektoru. Jeho vývoj v červenci dnes přiblíží ISM index z oblasti služeb. S blížícím se začátkem školního roku by významný nárůst počtu nových pracovních míst měla zaznamenat také oblast vzdělávání. V pátek zveřejněná míra americké nezaměstnanosti za červenec by tak podle našeho odhadu měla klesnout z 5,9 % na 5,6 %.
Zveřejněny budou také červnové maloobchodní tržby za celou eurozónu. Na ty by mělo i nadále pozitivně působit opětovné otevření obchodů. Pokračovat by tak měl jejich meziměsíční růst, který je očekáván ve výši 1,7 %. V meziročním vyjádření bude mít vliv skutečnost, že i loňské léto bylo ve znamení uvolněných pandemických opatření a růst by tak měl zpomalit z 9,0 % na 4,4 %.
Růst průmyslových cen v eurozóně dosáhl 10 %
Meziroční růst cen průmyslových výrobců v eurozóně zrychlil v souladu s očekáváním trhu z 9,6 % na červnových 10,2 %. V meziměsíčním srovnání vzrostly ceny ve výrobním sektoru o 1,4 % s tím, že z poloviny se na tomto nárůstu podílely ceny energií. Ty byly oproti květnu vyšší o 2,1 %, při meziročním zdražení o 25,1 %. V pořadí druhý nejrychlejší růst pak zaznamenaly ceny materiálů, které se meziměsíčně zvýšily o 1,8 % a oproti stejnému období loňského roku byly vyšší o 9,2 %.
Česká koruna po celý včerejšek zůstala přilepená poblíž 25,48 CZK/EUR, tedy blízko hodnot z předchozího dne. Tuzemská měna tak ani nereagovala na mírné oslabení amerického dolaru vůči euru, které se ale promítlo v posílení zbylých dvou měn středoevropského regionu. Výnos amerického desetiletého dluhopisu včera zhruba stagnoval poblíž 1,18 % a akciové trhy v průběhu evropského obchodování mírně klesaly. Severomořská ropa Brent za poslední dva dny zlevnila o zhruba 5 dolarů za barel a nyní se obchoduje mírně nad 71 USD/barel.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?