Kondice evropského průmyslu zůstala i v červenci příznivá
Série příznivých zpráv z eurozóny pokračovala i včera, když byly zveřejněny finální červencové výsledky indexů nákupních manažerů v průmyslu. Za celou eurozónu sice mírně poklesly a dostaly se tak na tří až čtyřměsíční minima, nicméně i nadále zůstávají většinou nad hranicí šedesáti bodů. Znamená to jen zpomalování dosavadního boomu tohoto odvětví, které rozhodně nemá nouzi o zakázky.
Problémem průmyslu v zemích eurozóny rozhodně nejsou zakázky, ale rostoucí ceny vstupů a v některých případech jejich nedostatek. Firmy tak stále ve větší míře přenášejí rostoucí náklady do výrobních cen, které v posledních měsících nabraly tempo. Poslední známé číslo je za květen, kdy už meziroční růst průmyslových cen dosáhl 7,5 %.
Dnes přijdou na řadu červnová čísla, nicméně už přehled výsledků za jednotlivé země signalizuje, že růst cen ve výrobě dále zrychluje. Základním problémem nicméně zůstávají narušené dodavatelské řetězce a logistika, které loni narušila počínající pandemie.
Pro úplnost je třeba dodat, že pokles PMI se netýká Německa, protože tam PMI opět roste a dostává díky novým zakázkám se na tříměsíční maximum. Obdobně jako za eurozónu bychom mohli zhodnotit rovněž červencový výsledek PMI za Českou republiku. Aktuální korekce 62 bodů svědčí o pokračující expanzi tohoto největšího tuzemského odvětví, které se krom už uvedených problémů musí potýkat s nedostatkem kvalifikovaných i pomocných pracovníků. Vzhledem k silnější orientaci na automobilový průmysl je tuzemský průmysl nyní citlivější na výpadky dodávek komponent, které některé výrobce nutí k omezování produkce a podepíšou se tak na celkovém výsledku průmyslu v následujících měsících. Navzdory těmto komplikacím zůstává výhled průmyslu příznivý i ve zbytku roku. Rizikovým momentem zůstává dostupnost součástek především pro automobilový průmysl a další růst cen na vstupu i výstupu.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzovní lístek Evropská centrální banka, Kurzovní lístky bank
- Kondice evropského průmyslu zůstala i v červenci příznivá
- Rozbřesk: Kondice průmyslu zůstala i v červenci příznivá
- Evropský průmysl je v nejlepší kondici za posledních 24 let
- Evropský průmysl je v nejlepší kondici za posledních 24 let - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Evropský průmysl zůstal za očekáváním
- Evropský průmysl zůstal za očekáváním
- Český průmysl v depresi. Nálada v tuzemském průmyslu zůstala i v říjnu na bodu mrazu. Index nákupních manažerů PMI sice kosmeticky vzrostl z 41,7 na 42 bodů, nadále však setrvává hluboko v pásmu recese (<50).
- Český průmysl v depresi. Nálada v tuzemském průmyslu zůstala i v říjnu na bodu mrazu. Index nákupních manažerů PMI sice kosmeticky vzrostl z 41,7 na 42 bodů, nadále však setrvává hluboko v pásmu recese (<50).
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory