Hlavní událostí týdne bude zasedání bankovní rady ČNB
Hlavní událostí tohoto týdne bude pro český finanční trh nepochybně zasedání bankovní rady ČNB. Série jestřábích komentářů dala jasně najevo, jaký je asi většinový postoj centrálních bankéřů, takže čtvrtprocentní navýšení sazeb by ani tentokrát nemělo nikoho překvapit. Nelze však vyloučit, že i tentokrát padne návrh na ještě rychlejší navýšení repo sazby, který nejspíš nezíská dostatečnou podporu. Pro finanční trhy bude zajímavý nejenom výsledek jednání, ale i nová prognóza, jejíž horizont se posune až na konec roku 2023 a ukáže se tak, s jakou rychlostí by se asi ČNB mohla (podle jejího modelu) dostávat k neutrální tříprocentní hranici, o které mluvil v polovině července viceguvernér Mora.
Nebudou to však jen vzdálené výhledy ČNB, které budou poutat pozornost domácího trhu. Tento týden totiž bude docela bohatý na nové zprávy z domácí i evropské ekonomiky. Už dnes přijde na řadu červencový index nákupních manažerů v průmyslu, který zřejmě potvrdí, že tuzemské firmy sice mají dostatek zakázek, avšak vzhledem k logistickým problémům je nestíhají dokončovat. Zpřesnění se navíc dočká i evropský PMI za průmysl a ve středu i za služby, kterým se nejspíš po rozvolnění daří dohánět předchozí útlum, jak se dá usuzovat z velmi slibného předběžného výsledku HDP eurozóny zveřejněného už v pátek.
Kromě předstihových PMI však tento týden přijdou na řadu i tvrdá data. Dnes to bude výsledek hospodaření státního rozpočtu za prvních sedm měsíců roku, který by už mohl být pozitivněji ovlivněn vyšším výběrem daní. Ve čtvrtek to bude nejspíš velmi dobrý výsledek maloobchodu, který v pátek vystřídají horší čísla z tuzemského průmyslu. Jak už bylo vidět z průběžných čísel, automobilový průmysl se už v důsledku nedostatku komponent dostal na sestupnou dráhu.
Z evropských čísel stojí tentokrát za zmínku vývoj produkčních cen (úterý), který ukáže sílu a částečně i do jisté míry i trvalost inflačních tlaků ve výrobě. Další v pořadí budou nepochybně zakázky v německém průmyslu, jehož vyhlídky nejsou podle Ifa tak optimistické jako v předchozích měsících. Na americkém trhu budou pozornost poutat zprávy o zlepšování situace na tamním trhu práce. Ve středu to bude ADP report a týden pak mohou završit povzbudivé payrolls.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna