Makroekonomika  |  30.07.2021 10:01:20

Česká ekonomika oživuje, jen trochu pomaleji

Podle předběžného odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt za druhé čtvrtletí letošního roku mezikvartální růst o 0,6 % po poklesu o 0,3 % v prvním čtvrtletí. V meziročním srovnání se ekonomika dostala do růstu o 7,8 % po -2,4 %, o které poklesla v prvním čtvrtletí. Na detailní strukturu růstu, tedy co stálo za slabším výsledkem, si budeme muset počkat na další zveřejnění.

Náš odhad počítal s 1,9 % mezikvartálně a medián tržního odhadu činil 2,0 % (rozmezí tržního odhadu: 1,1 až 2,5 %). Důvodem pro pozitivní výhled na růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí bylo jarní rozvolnění restriktivních opatření. Ekonomika tak operovala za „normálních“ podmínek již na přelomu května. Domácnostem se otevřely příležitosti, kde realizovat část pozdržené spotřeby z období uzavírek. Na bujarou spotřebitelskou poptávku ukazovala měsíční data. Statistiky maloobchodních tržeb ukazovaly na svižné oživování a stejnou indikaci poskytovaly i týdenní data o karetních transakcích.  

Růst HDP (v % r/r)

 

 

 

 

 

 

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

ČNB

MF

První odhad

7,8

-2,4

9,2

9,2

6,0

7,5

Druhý odhad

31.08.

 

 

 

 

 

Třetí odhad

30.09.

 

 

 

 

 

Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ, Bloomberg, MF

 

 

 

 

 

 

Otázkou je, co bylo brzdou ekonomik? Dle ČSÚ zahraniční poptávka rostla stejně jako tvorba hrubého kapitálu. Ale příspěvek čistého exportu nemusel být tak výrazný. Jednak jsme v poslední době pozorovali oživení tempa importů, což souvisí s vyšší domácí poptávkou, a jednak výrobní firmy hlásily zádrhely ve výrobě především vlivem chybějícího materiálu. Je také otázkou, jak se během druhého čtvrtletí vyvíjel stav zásob. Na začátku roku došlo k jejich citelnému doplňování a s tímto trendem jsme počítali i ve druhém čtvrtletí. Do cesty se však mohly postavit právě zmíněné komplikace ve výrobě a narušené dodavatelsko-odběratelské řetězce. Ostatně takový vývoj byl hlavní brzdou oživení americké ekonomiky, která také skončila pod odhady navzdory rekordně vysoké spotřebitelské poptávce.
Je tak možné, že po očištění o zahraniční obchod a doplňování zásob, ekonomika vykázala svižnější tempo. Od rozvolnění pandemických restrikcí v tuzemsku i v zahraničí uběhlo již několik týdnů a situace v dodavatelských řetězcích by se měla posupně stabilizovat, i když úplné uzdravení je běh na dlouhou trať. I přesto ale neočekáváme, že by se české ekonomice nepodařilo pokračovat v mezikvartálním růstu v nadcházejícím období. Postupně se tak bude přibližovat k předpandemickým hodnotám, kterých dle naší prognózy dosáhne začátkem příštího roku. Za celý letošní rok nadále očekáváme růst reálného HDP v průměru o 3,7 %. Pro nadcházející rozhodování ČNB ohledně sazeb je dnešní zveřejnění spíše signálem k opatrnosti. Efekt pandemie na ekonomiku citelně oslabil, zcela ovšem nevymizel.

Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688